Dołożyli filmom | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 5 =

Dołożyli filmom

Łódzki Fundusz Filmowy dofinansuje realizację siedmiu projektów. Pulą 580 tysięcy złotych z kasy miasta w tym roku podzielą się trzy filmy fabularne, dwa dokumentalne oraz dwa animowane. Średni budżet fabuły to kilka milionów.
Łódzki Fundusz Filmowy dofinansuje realizację siedmiu projektów. Pulą 580 tysięcy złotych z kasy miasta w tym roku podzielą się trzy filmy fabularne: „Obywatel” w reż. Jerzego Stuhra (produkcja Opus Film), „Sen zimowy” w reż. Pawła Wendorffa (produkcja Anima-Pol), „Serce, serduszko i wyprawa na koniec świata” w reż. Jana Jakuba Kolskiego (produkcja Tramway), dwa dokumentalne: „Łódź/DOM” w reż. Piotra Szczepańskiego (produkcja Anagram Film), „Prawa strona życia” w reż. Aleksandry Rek (produkcja Wajda Studio) oraz dwa animowane: „Czarnoksiężnik z krainy U.S.” w reż. Balbiny Bruszewskiej (produkcja WJTeam) oraz trzecia seria animowanego serialu „Zajączek Parauszek” w reż. Krzysztofa Brzozowskiego (produkcja Se-ma-for Produkcja Filmowa). Najwięcej pieniędzy – 150 tys. zł – przyznano filmowi Jerzego Stuhra. Średni budżet fabuły to kilka milionów.

Projekty, które otrzymają wsparcie miasta Łodzi zostały wybrane spośród 22 zgłoszonych do konkursu, w oparciu o rekomendacje otrzymane od ekspertów zaproszonych do oceny złożonych wniosków przez Łódź Film Commission. Filmy fabularne oceniali: Ryszard Brylski (reżyser), Jarosław Kamiński (montażysta) i Piotr Mikucki (reżyser); filmy dokumentalne – Andrzej Sapija (reżyser), Jacek Bławut (reżyser, operator) i Zdzisław Kuczyński (producent); a filmy animowane – Jadwiga Wendorff (producent), Stanisław Lenartowicz (reżyser, scenarzysta, animator) oraz Jacek Rokosz (reżyser, animator).

Jak widać, jednym z ekspertów oceniających projekty była Jadwiga Wendorff właścicielka studia Anima-Pol, a w gronie reżyserów, których filmy uzyskały dofinansowanie znalazł się jej syn Paweł Wendorff. Szefowa Łódź Film Commission Monika Głowacka nie widzi w tym żadnego problemu, gdyż:
– Pani Jadwiga oceniała projekty animowane, natomiast sekcję fabularną oceniali inni eksperci.

Dofinansowane produkcje

Filmy fabularne:
„Obywatel” w reżyserii Jerzego Stuhra (produkcja Opus Film). Film, który jest próbą opowiedzenia losów pokolenia urodzonego i wychowanego w PRL przez pryzmat życiowych doświadczeń głównego bohatera. Jest to historia człowieka, który przez całe życie chce być aktywny, jednak nieustannie napotyka na różne trudności wynikające ze splotu absurdalnych okoliczności albo z nieprzewidywalnych wypadków z najnowszej historii Polski.

„Sen zimowy” w reżyserii Pawła Wendorffa (produkcja Anima-Pol). Opowieść o Aleksandrze - człowieku, który pewnego dnia w testamencie pozostawionym przez ojca odkrywa zaskakującą informację. W jej wyniku poznaje starszego od siebie Tadeusza, dzięki któremu dowiaduje się części prawdy o sobie. Po wielu wspólnych perypetiach panowie zaprzyjaźniają się ze sobą, a życie głównego bohatera ulega od tej pory całkowitej zmianie.

„Serce, serduszko i wyprawa na koniec świata” w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego (produkcja Tramway). To, jak mówi sam reżyser, „familijny film drogi” - historia Maszeńki, która mieszka w bieszczadzkim domu dziecka, ale marzy, aby dostać się na egzamin do szkoły baletowej w Gdańsku. W pełnej przygód drodze przez całą Polskę towarzyszą jej Kordula, opiekunka z domu dziecka, oraz Mirek, ojciec Maszeńki pogrążony w rozpaczy po stracie żony, alkoholik, który zdaje sobie sprawę ze swoich błędów i stara się odzyskać miłość córki.

Filmy dokumentalne:
„Łódź/DOM” w reżyserii Piotra Szczepańskiego (produkcja: Anagram Film). Opowieść o ludziach, którzy zdecydowali się zostać w Łodzi i stworzyli tu nowe miejsce spotkań. Bohaterami filmu jest sześciu łódzkich muzyków, którzy powołali do życia klub DOM. W 2011 r. byli pierwszymi, którzy zainicjowali działalność w strefie OFF Piotrkowska, dając przykład, że można zrobić coś
z niczego.

„Prawa strona życia” w reżyserii Aleksandry Rek (produkcja Wajda Studio) Historia wybitnego wiolonczelisty, który na skutek choroby stracił władanie w lewej ręce. Nie mogąc dłużej grać na klasycznej wiolonczeli podejmuje próbę kontynuowania kariery muzycznej grając na specjalnie zmodyfikowanym instrumencie. Nakręcony w konwencji klasycznego love story film pokazuje jego trudną, ale pełną pasji relację z wiolonczelą.

Filmy animowane:
„Czarnoksiężnik z krainy U.S.” w reżyserii Balbiny Bruszewskiej (produkcja WJTeam). Animowany kolaż wykorzystujący motywy popularnej amerykańskiej powieści (Czarnoksiężnik z krainy Oz) do pokazania jak w Los Angeles spełnia się American Dream. Dorotka, dziewczynka z Polski, razem ze swoim psem Toto zostaje porwana przez tornado, które przenosi ją do niezwykłej, kolorowej krainy dobrobytu i uśmiechu, ale też absurdu i niebezpieczeństw – do „krainy USA”.

Trzecia seria serialu „Zajączek Parauszek”, w reżyserii Krzysztofa Brzozowskiego (produkcja: Se-ma-for Produkcja Filmowa). Trzecia seria popularnego, skierowanego do dzieci serialu animowanego, przekazującego uniwersalne wartości poprzez ukazanie przygód Zajączka Parauszka i grupy jego zwierzęcych przyjaciół. W każdym odcinku w różnych historiach z życia Parauszka i towarzyszących mu zwierząt z Naszego Lasu serial przybliża dzieciom zjawiska natury, tajemnice świata przyrody czy sztuki i zachęca je do samodzielnego zdobywania wiedzy.