Filmowa wystawa w Muzeum Kinematografii | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 7 =

Filmowa wystawa w Muzeum Kinematografii

fot. materiały prasowe

Jesteś miłośnikiem polskiego kina? Wychowałeś się na takich filmach jak "Miś" w reż. Stanisława Barei (1980), "Ziemia obiecana" w reż. Andrzeja Wajdy (1974) albo "Seksmisja" w reż. Juliusza Machulskiego (1983)? Interesują cię początki kina w Łodzi? Łódzkie filmy oscarowe? W 2021 roku w Muzeum Kinematografii otworzymy nową wystawę stałą.
Ekspozycja będzie składała się z dwóch części. Na pierwszą z nich muzeum zaprosi w marcu 2021 roku: pokaże początki kinematografii w Łodzi sięgające końca XIX wieku. Zaprezentowane zostaną m.in. zabawki optyczne i inne wynalazki, wyprzedzające w czasie kinematograf braci Lumière, bez którego nie byłoby kina w formie znanej nam współcześnie. Ponieważ bierne przyglądanie się muzealnym eksponatom dziś już nie wystarcza, niektóre z wynalazków będą do dyspozycji zwiedzających muzeum. Będzie można poczuć się niczym łodzianie u zarania XX wieku, stykając się z takimi urządzeniami jak kinetoskop, mutoskop, latarnia magiczna oraz fotoplastikon. Opowiedziana zostanie historia braci Krzemińskich – pierwszych kiniarzy na ziemiach polskich. Zaprezentowane zostaną prekursorskie kina na mapie Łodzi filmowej, w tym również miejsca, których repertuar wykraczał poza projekcje filmów. Zobaczycie kolekcję przedmiotów z tych lokali: afisze, zdjęcia, ulotki, programy, pocztówki.

Coś dla siebie znajdą również miłośnicy technologii filmowej. Muzeum ma w zbiorach przedwojenne kamery z całego świata. Wśród nich znalazły się: amerykańska Pathex (16mm), niemiecka Siemens model B (16mm) i austriacka Eumig (8mm).

Muzeum Kinematografii mieści się w zabytkowym pałacu Scheiblerów. Zwiedzając wystawę stałą, goście będą mieli możliwość przyjrzenia się z bliska, jak wyglądało życie fabrycznych magnatów. Pałac z zachowanym wystrojem łączy w sobie historię Łodzi fabrycznej i filmowej. Właśnie tutaj kręcono sceny do Ziemi obiecanej reż. Andrzej Wajda (1974). Jak powstała łódzka epopeja? Które sceny kamera zarejestrowała w murach Muzeum Kinematografii? Jak toczyły się dzieje rodu Scheiblerów? Odpowiedzi na te pytania poznacie już w marcu 2021 roku.

We wrześniu 2021 roku zostanie otwarta druga część wystawy stałej, opowiadająca o łódzkich ośrodkach filmowych. Zaprezentowane zostaną dokonania Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi, do których należą m.in. "Faraon" (reż. Jerzy Kawalerowicz, 1965), "Potop" (reż. Jerzy Hoffman, 1974), "Sanatorium pod Klepsydrą" (reż. Wojciech Has, 1973) i "Podróże Pana Kleksa" (reż. Krzysztof Gradowski, 1985). Wystawa opowie historię Wytwórni Filmów Oświatowych i Se-Ma-Fora, z którego pochodzą ikoniczne animacje dla dzieci i dorosłych. Właśnie tam na świat przyszedł Miś Uszatek oraz Pingwin Pik-Pok. Łódzkie studia filmowe odpowiadają również za wyprodukowanie polskich laureatów Oscara, takich jak: "Tango" (reż. Zbigniew Rybczyński, 1980) i "Piotruś i wilk" (reż. Suzie Templeton, 2006) z Se-Ma-Fora oraz "Ida" (reż. Paweł Pawlikowski, 2013) ze studia Opus Film.

Jak zostać filmowcem? Przyjdźcie i zobaczcie część wystawy poświęconą studentom i wykładowcom Szkoły Filmowej. Korzystając z materiałów archiwalnych, przedstawimy drogę, jaką musi przejść każdy młody twórca w trakcie kształcenia w łódzkiej Szkole Filmowej. Nie zabraknie eksponatów związanych z najsłynniejszymi nazwiskami w branży.
Muzeum Kinematografii

Kategoria

Film

Adres

pl. Zwycięstwa 1

Kontakt

tel. 42 674 09 57