Kolski, WFO i nowe kino w ŁDK | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 9 =

Kolski, WFO i nowe kino w ŁDK

Jan Jakub Kolski. Fot. Bogdan Sobieszek

Małe kino Łódzkiego Domu Kultury (po pięcioletnim okresie ajencji) wraca w nowej formule. Będzie pokazywać filmy artystyczne i współpracować z Wytwórnią Filmów Oświatowych. Otwarcie 29 lutego. Gościem specjalnym będzie Jan Jakub Kolski, który odbierze Złoty Medal Gloria Artis.
Na konferencji prasowej w ŁDK marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber zapewnił, że dawna funkcja kameralnego kina, tak lubianego przez seniorów, będzie zachowana. – Chcemy tylko dokonać kilku korekt – podkreślił.

Dyrektor Łódzkiego Domu Kultury Waldemar Drozd odniósł się do pytań związanych z zakończeniem współpracy z najemcą kina – pojawiały się głosy o braku transparentności przy rozwiązywaniu umowy, o likwidacji kina z powodów ideologicznych. Dyrektor zapewnił, że powody zmian są inne – umowa z Jackiem Krajewskim, który prowadził Kino Przytulne, wygasła i dzięki temu kino mogło powrócić do struktur ŁDK, zgodnie z jego statutem. Kino wymaga modernizacji i cyfryzacji, co nie byłoby możliwe, gdyby pozostało w rękach prywatnych. Wniosek do PISF o dofinansowanie cyfryzacji został już złożony. W planach jest też modernizacja dużego kina ŁDK – Szpulki – i łączenie działań obu sal. – Będziemy pokazywać arcydzieła kina polskiego i klasykę światową. Planujemy też „słodkie wtorki” dla seniorów ze specjalną ofertą repertuarową i cenową, babskie czwartki z repertuarem skierowanym do kobiet i kino familijne – ¬mówił dyrektor.

Uroczyste otwarcie małego kina – 29 lutego. Podczas gali Jan Jakub Kolski odbierze Złoty Medal Gloria Artis, będzie też spotkanie z reżyserem i projekcja jego filmu „Jasminum” oraz wystawa nagród i pamiątek z planów filmowych.

A co później? Zaplanowano prezentację twórczości Jana Jakuba Kolskiego, która uwzględni nie tylko jego filmy fabularne. – Jako operator i reżyser realizował też filmy dokumentalne, właśnie w Wytwórni Filmów Oświatowych – podkreślał dyrektor WFO Rafał Jóźwiak. –W ramach współpracy z nowym kinem ŁDK chcemy je pokazać. 

Najpierw widzowie zobaczą film „Najpiękniejsza jaskinia świata”, później kolejne (w sumie jest ich dziesięć). W każdy ostatni piątek miesiąca organizowane będą spotkania z kolejnymi reżyserami i operatorami, którzy realizowali filmy w WFO. Z okazji swojego 70-lecia WFO chce pokazać w sumie siedemdziesiąt wyprodukowanych przez siebie obrazów. – WFO ma bardzo bogaty dorobek (blisko 5 tys. tytułów – przyp. red.), ale te filmy rzadko można zobaczyć. Staramy się to zmienić – tłumaczył Rafał Jóźwiak. – Dlatego w ubiegłym roku uczestniczyliśmy w sześciu festiwalach, a teraz nawiązaliśmy współpracę z ŁDK.

WFO chce też pokazać w nowym kinie ŁDK filmy, które powstały jeszcze w czasach Instytutu Filmowego, gdzie w latach 1946-1949 wyprodukowano 32 obrazy, później oświatowa część Instytutu została przekształcona w WFO. W filmografii wytwórni są m.in. filmy: Włodzimierza Puchalskiego, Karola Marczaka oraz Wojciecha Jerzego Hasa, Janusza Nasfetera, Krzysztofa Zanussiego, Zbigniewa Rybczyńskiego, Juliusza Machulskiego, Jacka Bławuta, Marka Koterskiego i Macieja Drygasa. Pojawił się też pomysł, by przed projekcjami filmów fabularnych widzowie – jako dodatek – mogli zobaczyć „perełki” wyprodukowane w WFO – krótkometrażowe filmy dokumentalne dotyczące Łodzi.

ŁDK ogłosił konkurs na nową nazwę kina. Nagrodą jest roczny bezpłatny karnet do kina dla dwóch osób. Regulamin można znaleźć na stronie http://www.ldk.lodz.pl/aktualnosci-a3


Paulina Ilska
Łódzki Dom Kultury
  • od 29-02-2020

Kategoria

Film

Adres

ul. Traugutta 18