Łódź w filmowych dokumentach | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 2 =

Łódź w filmowych dokumentach

Dokumentalna opowieść o pracownicach zakładów włókienniczych, filmowy portret Evy Rubinstein oraz inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia muzyków, którzy grali jazz w czasach, gdy było to zakazane. Wspólnym mianownikiem tych obrazów jest Łódź – miasto, w którym sztuka filmowa ma szczególne znaczenie. Wszystkie one dostępne są na platformie streamingowej 35mm.online – legalnie i w świetnej jakości.
Platforma 35mm.online to legalne źródło filmów – fabularnych, dokumentalnych, animowanych – oferujące dostęp do najważniejszych dzieł polskiej kinematografii. W jednym miejscu użytkownicy mogą znaleźć niekwestionowane klasyki kina, adresowane do widzów w każdym wieku i oglądać je nieodpłatnie. W zasobach serwisu, liczących kilka tysięcy materiałów filmowych i fonograficznych, znaleźć można jednak dużo więcej, niż polską filmową klasykę w najlepszym wydaniu: wyjątkowe dokumenty czy archiwalne produkcje filmowe, często niedostępne legalnie w żadnym innym miejscu w sieci. Wśród nich również obrazy, które mogą szczególnie zaciekawić widzów zainteresowanych historią Łodzi oraz mieszkańców tego miasta.

„Nasze znajome z Łodzi”, Krystyna Gryczełowska, 1971

Jednym z takich filmów jest dokument z początku lat 70. „Nasze znajome z Łodzi”, stanowiący filmowy portret trzech kobiet pracujących w łódzkich zakładach włókienniczych: dwudziestoletniej Urszuli, nieco starszej od niej Heleny oraz Genowefy – kobiety po czterdziestce. Jak czytamy w opisie filmu, „>>Nasze znajome z Łodzi<< wpisują się w nurt rewidujący filmowy wizerunek robotnika. Jednocześnie Gryczełowskiej udaje się stworzyć obraz niezwykle intymny, daleki od bezpośredniego zaangażowania politycznego.” Bohaterki opowiadają o swojej codzienności i marzeniach, a ich odmienne perspektywy podkreśla forma filmu: każda z trzech sekwencji dokumentu zrealizowana została odmienną metodą.

„Cudzoziemka”, Michał Maryniarczyk, 1986

„Cudzoziemka” Michała Maryniarczyka to z kolei obraz przybliżający sylwetkę Evy Rubinstein - fotografki, córki Arthura Rubinsteina, artystki, która odczuwa niezwykłą więź z Łodzią. Dokument powstał podczas jednego z jej pobytów w Polsce w latach 80.
Eva Rubinstein to obywatelka świata – urodziła się w Buenos Aires, potem mieszkała w Paryżu, a po wybuchu wojny wyemigrowała z rodzicami do Nowego Jorku. Łódź była rodzinnym miastem jej ojca, stąd związek artystki z tym miejscem. W opisie filmu czytamy: „Wspomnienia przeplatają się z obrazami współczesnej Łodzi: ptakami na Księżym Młynie, spacerem po Cmentarzu Żydowskim, wizytą w Synagodze Reicherów – stopklatki powstały ze zdjęć autorstwa bohaterki filmu.” Obraz zdobył wyróżnienie na Przeglądzie Filmów o Sztuce w Zakopanem (1988).

„Był jazz”, Feliks Falk, 1981

Łódź to także miejsce akcji filmu fabularnego „Był jazz” Feliksa Falka, nawiązującego do historii rzeczywistego zespołu jazzowego „Melomani”, działającego w latach 1947 – 1958. Opowiada o młodych muzykach jazzowych, tworzących w czasach stalinowskich. W epoce obowiązującego w sztuce socrealizmu, parają się oni „nielegalną” dziedziną sztuki, co ściąga na nich polityczne represje. Członkowie oryginalnych „Melomanów” wzięli udział w realizacji filmu. Jego opiekunem artystycznym był Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz, saksofonista, który wystąpił również w prologu, a autorem zdjęć - Witold Sobociński. W epilogu, nad grobem jednego z bohaterów, zebrali się wraz z nimi pozostali „Melomani”: Andrzej Trzaskowski, Witold Kujawski, i Andrzej Wojciechowski.


35mm.online to nowoczesna cyfrowa platforma do strumieniowego odtwarzania materiałów audiowizualnych, prezentująca twórczość i bogactwo polskiej kinematografii kilku dekad. W jej zasobach znajduje się ponad 4000 zdigitalizowanych materiałów filmowych z okresu od lat 50-tych do 90-tych ub.w., w tym klasyki fabularne wybitnych twórców polskiego kina, filmy polskiej szkoły dokumentalnej, ponad 3.000 wydań Polskiej Kroniki Filmowej z lat 1945-1994, filmy autorów polskiej animacji oraz wielopokoleniowe produkcje dla dzieci. Celem twórców platformy jest popularyzacja i promocja polskiej kultury filmowej w kraju i za granicą.

Dostęp do platformy jest aktualnie bezpłatny, a aby korzystać z oferty Premium wystarczy rejestracja i zalogowanie w systemie. Platforma 35mm.online jest dostępna w wersji aplikacji webowej, mobilnej oraz aplikacji smart TV.
Więcej informacji TUTAJ

Kategoria

Film