Migawki z Łodzi | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 7 =

Migawki z Łodzi

Co łączy dresiarza, nastoletnią grafficiarkę, ulicznego muzyka oraz dziewczynę, która po ukończeniu studiów wraca do rodzinnego domu? Wszyscy są bohaterami „Migawek” – internetowego serialu o Łodzi.
Co łączy dresiarza, nastoletnią grafficiarkę, ulicznego muzyka oraz dziewczynę, która po ukończeniu studiów wraca do rodzinnego domu? Wszyscy są bohaterami „Migawek” – internetowego serialu o Łodzi.
 
Młodzi filmowcy skupieni wokół Fundacji The Strawberry postanowili zrealizować dość odważny projekt, w którym uchwycili Łódź z mało znanej strony. – Zazwyczaj miasta promuje się, pokazując najbardziej reprezentacyjne obiekty. My postanowiliśmy pokazać Łódź z „przymrużeniem oka”, poczuciem humoru, odchodząc w dużej mierze od popularnych miejsc i bawiąc się stereotypami, z jakich słynie – wyjaśnia Magdalena Bryk z Fundacji The Strawberry.
 
W „Migawkach” można zobaczyć blokowiska, kamieniczne podwórka, ale również piękne wnętrza Akademii Muzycznej czy Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. – Po wielu miesiącach ciężkiej pracy z dumą możemy zaprezentować pięć różnych historii – mówi Agnieszka Kopyto z fundacji. Organizatorzy do realizacji zaprosili młodych artystów, którzy pochodzą z Łodzi lub tutaj działają, a także filmowców z Warszawy i Katowic. Reżyserii podjęli się absolwenci PWSFTViT – Bartłomiej Żmuda i Ireneusz Grzyb oraz absolwent łódzkiej Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania – Piotr Domarańczyk. Jaki był cel projektu? Edukacja – uczestnicy uczyli się warsztatu filmowego podczas pracy z zawodowcami. – Najtrudniejsze były początki – ciężko było znaleźć fundusze. Dlatego bardzo się cieszymy, że udało nam się zdobyć środki z programu „Młodzież w działaniu” oraz od lokalnej firmy – mówi Magdalena Bryk.
 
Filmowcy eksperymentowali z formułą tradycyjnego serialu. Odcinki nie są ze sobą fabularnie powiązane, bohaterowie to fikcyjne postaci, a każdy epizod opowiada krótką, prostą anegdotę o Łodzi. Każda etiuda została zrealizowana przez inną ekipę filmową, co daje  różne wizje. – Łódź jest miastem zrujnowanych i walących się kamienic, ale jakie one są ładne! A dla kogoś mogą być bardzo ważne. Mam nadzieję, że udało się nam trochę pokazać miasto. W tym niesamowitą Retkinię, która akurat rzadko pojawia się w filmach – komentuje Ireneusz Grzyb, reżyser odcinka pt. „Nowy chłopak”. Czy artystom udało się oddać klimat miasta? Możemy sprawdzić – odcinki dostępne będą na stronie www.migawki.net.pl, youtube.com, dostosowane także do odbioru na smartfonach i tabletach.

Pierwszy odcinek: Jadzia