„Niebieski pokój” – polska premiera | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 6 =

„Niebieski pokój” – polska premiera

„Niebieski pokój” w reżyserii Tomasza Siwińskiego był pokazywany w ramach Tygodnia Krytyków na festiwalu w Cannes. Polska premiera odbyła się 29 lipca na festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty. Jednym z producentów filmu jest studio Se-ma-for.
„Niebieski pokój” w reżyserii Tomasza Siwińskiego jest w trakcie światowego tournée festiwalowego. Animacja otrzymała już m.in. główną nagrodę w kategorii „Film animowany” na międzynarodowym festiwalu Curtas Vila do Conde w Portugalii, a wcześniej była pokazywany w ramach prestiżowego Tygodnia Krytyków na festiwalu w Cannes. Premierowy polski pokaz filmu odbył się 29 lipca we Wrocławiu na festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty. Jednym z producentów filmu jest łódzkie studio Se-ma-for.
Pierwszy polski seans filmu „Niebieski pokój” odbył się w ramach Konkursu Polskich Filmów Krótkometrażowych, prezentującego najciekawsze nowe krótkie dokumenty, animacje, fabuły i filmy eksperymentalne autorstwa młodych, obiecujących artystów, jak i już uznanych polskich twórców.
Animacja Polaka zbiera na świecie bardzo dobre recenzje. Francuski krytyk Fabien Gaffez nazywa ją „wielkim filmem”, zaś  Australian Film Review chwali za piękno malarskiej animacji.
„Niebieski pokój” powstał we współpracy polsko–francuskiej. 100 tys. zł dofinansowania na jego realizację przekazał Polski Instytut Sztuki Filmowej. Współproducentem filmu jest łódzkie studio Se-ma-for, a opiekę artystyczną nad filmem sprawował Piotr Dumała. „Niebieski pokój” to film zrealizowany w czasochłonnej i wymagającej dużej precyzji poklatkowej technice malarskiej. Opowiada on o mężczyźnie, który nieoczekiwanie budzi się w niebieskim pokoju. Pomieszczenie jest zamknięte, a jedynym łącznikiem ze światem zewnętrznym staje się okno, które pokazuje rzeczywistość w niepokojący sposób. Przed oczami mężczyzny rozgrywają się na nowo wydarzenia z jego życia. Ta nieoczekiwana projekcja zmusza go do zmierzenia się z przeszłością, własnymi lękami i wspomnieniami.
Kolejna okazja do obejrzenia filmu „Niebieski pokój” nadarzy się już w sierpniu. Projekcja filmu znalazła się w programie festiwalu Transatlantyk, który odbędzie się w Poznaniu.