Pieniądze na filmy – więcej dopiero będzie | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 7 =

Pieniądze na filmy – więcej dopiero będzie

Milion czterysta tysięcy złotych Łódź przeznaczyła na dofinansowanie realizowanych tu produkcji filmowych w 2015 i 2016 roku. Zmieniły się zasady. Miasto będzie teraz koproducentem, co zapewni mu udział w ewentualnych zyskach z rozpowszechniania.
Milion czterysta tysięcy złotych Łódź przeznaczyła na dofinansowanie realizowanych tu produkcji filmowych w 2015 i 2016 roku. Zmieniły się zasady. Miasto będzie teraz koproducentem, a dofinansowanie stanie się jego wkładem w budżet filmu, co zapewni gminie udział w ewentualnych zyskach z rozpowszechniania. W kolejnych latach Łódzki Fundusz Filmowy ma dysponować kwotą 1 200 tys. zł rocznie. 

– Zapraszamy do Łodzi twórców, którzy chcieliby realizować swoje filmy w oparciu o nasz kapitał – mówiła podczas konferencji prasowej prezydent Hanna Zdanowska. 

Maksymalna kwota dofinansowania w poszczególnych kategoriach to 300-400 tys. zł – na film fabularny, 100-150 tys. – projekt dokumentalny i 300 tys. – animacja. Wnioski można składać do 28 stycznia. Regulamin oraz wzory dokumentów na stronie www.lodzfilmcommission.pl.

– Odchodzimy od modelu dotacyjnego – EC1 Łódź Miasto Kultury zostaje koproducentem – mówił Błażej Moder, dyrektor EC1. – Zarządzająca funduszem filmowym i współpracująca z filmowcami Łódź Film Commission stała się jednostką organizacyjną  EC1. Te przekształcenia prawno-organizacyjne spowodowały, że w 2015 roku nie było naboru wniosków. W konkursie, który teraz ogłaszamy mogą aplikować zarówno filmy realizowane w tym roku, jak i produkcje przyszłoroczne. Dlatego producenci mogą zgłaszać w każdej kategorii dwa projekty.

Organizatorzy spodziewają się, że o dofinansowanie wystąpią realizowane w 2015 roku m.in. „Maria Curie” w reżyserii Marie Noëlle, „Powidoki” Andrzeja Wajdy i „Wspomnienie lata” Adama Guzińskiego.

– Najpierw sprawdzamy formalnie wszystkie projekty, potem merytorycznie oceniają je eksperci i na tej podstawie komisja konkursowa rekomenduje dyrektorowi EC1 filmy do dofinansowania – wyjaśniła Monika Głowacka, szefowa Łódź Film Commission. – Wyniki konkursu będą znane najpewniej w kwietniu 2016 roku. Podczas oceny brane są pod uwagę walory artystyczne projektów, potencjał frekwencyjno-festiwalowy, powiązanie z Łodzią poprzez miejsce realizacji, twórców i tematykę oraz element ekonomiczny czyli racjonalność i poziom wydatkowania środków na terenie Łodzi.