Se-ma-for Film Festival za rok | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 9 =

Se-ma-for Film Festival za rok

Piąta edycja Se-ma-for Film Festival, planowana na październik, nie odbędzie się. Została przełożona na przyszły rok. Powodem są zmiany struktury festiwalu oraz poszukiwania stałego centrum festiwalowego. Jedną z przyczyn były też względy finansowe.
Piąta edycja Se-ma-for Film Festival, planowana na październik, nie odbędzie się. Została przesunięta na przyszły rok. Pierwszy w Europie i drugi na świecie festiwal animacji poklatkowej organizowany jest przez założoną przy studiu animacji Fundację Filmową Se-ma-for. Jak informują organizatorzy, powodem przesunięcia jest chęć zmiany struktury festiwalu oraz znalezienia stałego centrum festiwalowego. Nie jest też tajemnicą, że studio, a co za tym idzie – festiwal borykają się z niedoinwestowaniem i kłopotami finansowymi. Rozwój imprezy wymaga większych niż dotychczas nakładów. Jednak to nie finanse były najważniejszym powodem przełożenia festiwalu.

– Przyjęcie tak dużej grupy znakomitych gości jest bardzo poważnym przedsięwzięciem logistycznym, do którego musimy się lepiej przygotować – informuje Agnieszka Kowalewska-Skowron, dyrektor programowy. Program tegorocznego festiwalu zawierał spotkania z gośćmi ze studia Tima Burtona („Gnijąca Panna Młoda”, „Frankenweenie”), Aardman Animation Studios („Wściekłe gacie”, „Baranek Shaun”, „Piraci”) czy amerykańskiej Laiki („Koralina i tajemnicze drzwi”, „Paranorman”). To największe światowe studia produkujące animację stop motion. Swój udział w przyszłorocznych wydarzeniach potwierdził już m.in.  Mark Shapiro – dyrektor promocji studia Laika, Alison Abbate, producentka kasowych hitów Burtona i Andersona, szef Cartoon Network Studios Brian Miller oraz storyboardziści Sharon Smith i Michael Schlingmann. Poza projekcjami, spotkaniami i Międzynarodowym Konkursem na Najlepszą Animację Poklatkową oraz Konkursem Polskim na Najlepszą Animację, tegoroczny festiwal zakładał również warsztaty dla profesjonalistów i pasjonatów.

– To wszystko odbędzie się w przyszłym roku – zapewnia Kowalewska-Skowron. W przyszłorocznym konkursie wezmą również udział krótkie metraże nadesłane na tegoroczny konkurs polski i międzynarodowy. – Do tej pory przyszło ponad siedemdziesiąt animacji. Ich twórcy zostaną niezwłocznie poinformowani o przesunięciu naboru na kolejny rok – dodaje Kowalewska. 

Organizatorzy myślą również o rozszerzeniu części branżowej festiwalu. W roku 2015 ma odbyć się Pitching Contest – konkurs na najlepszy projekt poświęcony animacji poklatkowej. Kolejną nowością byłby Reel Day - spotkania doradcze, podczas których wybitni festiwalowi goście ocenią portfolio studentów i młodych studiów. Bogaty program imprezy dopełni prezentacja sprzętu do animacji. Powstanie również Rada Programowa festiwalu. Przyszły rok przyniesie też ostateczne ustalenie stałej lokalizacji – centrum festiwalowego, które dotychczas „wędrowało” z miejsca na miejsce.

– Rozmowy trwają i mam nadzieję, że w przeciągu dwóch miesięcy będziemy mogli powiedzieć, gdzie festiwal odbędzie się w przyszłym oku – deklaruje Kowalewska-Skowron.