„Syn ulicy” bliżej ekranu | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 8 =

„Syn ulicy” bliżej ekranu

Glib Lukianets odbiera nagrodę

Polsko-palestyński projekt filmowy „Syn ulicy” Palestyńczyka i Ukraińca, absolwentów Szkoły Filmowej w Łodzi, zdobył nagrodę na największym na świecie festiwalu filmów dokumentalnych IDFA w Amsterdamie. Tegoroczna edycja odbyła się w dniach 8-19 listopada.
Projekt Mohammeda Almughanniego i Gliba Lukianetsa wygrał odbywającą się w ramach festiwalu prezentację 64 artystycznych projektów dokumentalnych o międzynarodowym potencjale, znaną jako IDFA Forum i otrzymał IDFA Forum Award for Best Pitch.

„Syn ulicy” opowiada historię bezpaństwowego dziecka, które znajduje się w obozie dla palestyńskich uchodźców w Bejrucie. Chłopak, mimo przeciwności losu, podejmuje odważną podróż w poszukiwaniu lepszej przyszłości. Podczas samej prezentacji projektu reżyser Mohammed Almughanni zaznaczył, że nie chce, aby film był oglądany dla przyjemności, patrząc faktycznie na cierpienie narodu Palestyny. Jego celem jest raczej skłonienie ludzi do gotowości pomocy temu narodowi. Nagrodę w imieniu twórców odebrał polski producent filmu Glib Lukianets z firmy Gogol Film z siedzibą w Łodzi.

Projekt jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Łódzki Fundusz Filmowy. To również koprodukcja z udziałem BBC i Al Jazeera, co producenci filmu podkreślają, ukazując ważność dialogu między dwoma skrajnymi podejściami do wojny na Bliskim Wschodzie. Twórcy filmu prezentują szerszy kontekst, umieszczając akcję w obozie Szatila w Bejrucie, o którym, mimo kilkudziesięcioletniej historii, nadal nie wszyscy wiedzą.

Kategoria

Film