Literatura | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
21 marca, w Światowy Dzień Poezji, ogłoszono VI edycję Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Janusza Różewicza. MDK w Radomsku adresuje go do poetów przed debiutem książkowym. Zgłoszenia do końca lipca.
31 marca - premiera tomiku poetyckiego łodzianki Beaty Wielkopolan pt. "Liturgia czasu".
Rafał Różewicz z Wrocławia został zwycięzcą XXIII Konkursu Poetyckiego o Nagrodę im. K.K. Baczyńskiego. Wyniki ogłoszono 15 marca w Domu Literatury.
Napisała do nas pani Renata Włostowska. Oto jej wielce ciekawy list:
Tym razem Krzysztof Kleszcz zastanawia się nad stanem współczesnej kultury.
Kolejny tom wydawnictwa Kwadratura to zbiór poetyckich miniatur profesora Andrzeja Mariana Bartczaka. Tomik Lektorium - źdźbło zawiera kilkadziesiąt krótkich, czasami aforystycznych utworów i reprodukcje prac z cyklu Horribile dictu.
Ze wszystkich ludzi i domów, jakie spotkałem w młodości, najważniejszym stał się dla mnie dom w Byszewach – pisał Jarosław Iwaszkiewicz w „Książce moich wspomnień”, a w „Dziennikach” dodał później: Dziwny jest mój stosunek do Byszew i do tej całej okolicy. Tutaj poznałem Polskę, tutaj mi się stała droga, ciasna może i inna od Ukrainy, ale bardzo kochana.
Agnieszka Marek zwyciężyła w organizowanym w Radomsku V Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Janusza Różewicza. W nagrodę organizatorzy wydali jej debiutancki tom poetycki Wypuść mnie, wypuść, z którego pochodzi wiersz Prawie baśniowo.
Rozpoczynamy publikowanie nowych wierszy poetów z Łodzi i regionu. Na początek utwór Michała Kędzierskiego, dedykowany pamięci Artura Fryza.
Nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego ukazała się praca Magdaleny Rzadkowskiej Wydawcy książek w Łodzi w latach 1945-1956.