Opowieść społeczności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 5 =

Opowieść społeczności

Czy grupa nieznających się osób, w różnym wieku, mieszkających w różnych miejscach, może razem napisać książkę? Programiści z łódzkiego start- upu Cleversan Software przekonują, że tak!
Czy grupa nieznających się osób, w różnym wieku, mieszkających w różnych miejscach, może razem napisać książkę? Jedna opowieść wymyślona przez wielu autorów? Historia literatury nie odnotowuje takich przypadków, no może z wyjątkiem ksiąg natchnionych. Programiści z łódzkiego start- upu Cleversan Software przekonują jednak, że jest to możliwe! Startują właśnie z „Projektem Dziedzictwo”, który zakłada stworzenie pierwszej książki napisanej przez polskich internautów.

Są młodzi, zdolni i wierzą, że zmienią świat właśnie dzięki literaturze. Założona przez nich firma Cleversan Software działa od 2014 roku w łódzkim Inkubatorze Technologicznym i, jak na start-up przystało, zajmuje się opracowywaniem modeli biznesowych i systemów informatycznych dedykowanych dużym biznesom. Tworzą portale internetowe, aplikacje mobilne. Nie mają inwestora, finansują się ze zleceń oraz crowdfundingu. Skąd w głowach programistów zrodził się więc pomysł na książkę? – Wszystko zaczęło się od przeczytania artykułu podsumowującego raport UNESCO dotyczący programu „Edukacja dla wszystkich”. Wynika z niego, że dostęp do edukacji, szczególnie dla kobiet, w wielu rejonach świata nadal jest bardzo ograniczony – podkreśla Justyna Szrot z Cleversan Software, pomysłodawczyni projektu. – Cały zysk ze sprzedaży książki zostanie przekazany na zwiększanie dostępności edukacji, kultury i nauki na świecie poprzez finansowanie i współfinansowanie budowy i remontów szkół, szkolenie kadry nauczycielskiej oraz osób wykluczonych społecznie ze względu na swój niski poziom wykształcenia – dodaje Rafał Szymański, programista Cleversan Software.

Stawiają na crowdfunding, czyli chcą sfinansować swój projekt dzięki zbiórce pieniędzy przez Internet. Za pośrednictwem portalu crowdfundingowego PolakPotrafi.pl do końca lutego można wpłacać pieniądze na wdrożenie projektu i wydanie książki. Potrzebują minimum 10 000 zł, aby portal ruszył w sieci, a książka mogła być zredagowana, złożona i wydana w wersji elektronicznej. W dalszych planach jest publikacja drukowana, edycja kolekcjonerska, a nawet tłumaczenia. Wszystko zależy od inicjatywy i hojności internautów. Zysk ze sprzedaży książki ma być przekazany Fundacji Malala Fund na wsparcie projektów edukacyjnych. 

Od marca informatycy planują uruchomienie interaktywnej platformy, na której wystarczy założyć konto lub zalogować się przez Facebook, Twitter, konto Google lub Microsoft, aby uczestniczyć we wspólnym tworzeniu publikacji. Kto zacznie pisanie i poda kierunek rozwoju fabuły? Nie będzie to przypadkowa osoba. Pomysłodawcy mają na uwadze kilku łódzkich pisarzy, ale jeszcze nie zdradzają nazwisk. Rozmowy trwają. Na pewno potrzebują swojego Coertazara, który nie tylko napisze początek, ale także poskłada rozproszone wątki w logiczną całość. Wszyscy przecież marzą o dobrej literaturze, czytanej z wypiekami na twarzy, jak „Gra w klasy”. 

Każdy użytkownik portalu będzie miał dostęp do całości książki, po zalogowaniu będzie można dopisać jeden akapit, a internauci będą komentować i głosować, który wątek wybrać jako kontynuację fabuły. Nikt nie narzuca tematu przewodniego, nawet kwestia gatunku jest otwarta. Nic jeszcze nie jest przesądzone. Może autorzy pokuszą się o zabawę konwencjami?  Książka ma liczyć około 200 stron i zostać wydana w tym roku. – Będziemy promować naszą inicjatywę na festiwalach książki oraz na portalach społecznościowych. Będziemy zachęcać do udziału w akcji pisarzy, aktorów i dziennikarzy. Chcemy, aby w ten projekt zaangażowali się internauci, którzy mają niebanalne historie do opowiedzenia – wyjaśnia Justyna Szrot.

Testową wersję portalu można zobaczyć na stronie: http://projektdziedzictwo.pl/
Pieniądze na projekt można wpłacać na: https://polakpotrafi.pl/projekt/dziedzictwo