Podwójnie historyczne Arterie | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 6 =

Podwójnie historyczne Arterie

Ukazał się jubileuszowy, dwudziesty kwartalnik artystyczno-literacki "Arterie". Tematyka numeru skupia się na relacji pomiędzy literaturą a historią i pamięcią.
Na prawie trzystu stronach pisma znalazły się eseje, felietony, rozmowy, recenzje, a także wiersze, opowiadania, bajki, dramat. Utwory nie poruszają jednak tylko tematyki „wielkiej historii” – często są to mikroopowieści, pojedyncze wspomnienia, nawiązania do znanych mitów. 

Numer otwiera opowiadanie Re-Torsje Piotra Lenarczyka oraz rozmowa z Tadeuszem Konwickim – pytania zadawane przez Mateusza Sidora dotyczą nie tylko twórczości pisarza, ale też, m.in. jego działalności w partyzantce. W kwartalniku znalazły się jeszcze dwie rozmowy. Z Przemysławem Bogusławskim, muzykiem z Kapeli Gęsty Kożuch Kurzu, o muzyce tradycyjnej rozmawiają Przemysław Owczarek i Rafał Gawin. Z Olgą Tokarczuk – wokół jej powieści Księgi Jakubowe – Kinga Dunin.

O tym, jak ważne są wspomnienia zwykłych ludzi, znajdujące się w cieniu większych, powszechnie znanych wydarzeń, traktuje większość esejów zawartych w numerze. O projekcie gromadzenia historii, zdjęć i narracji historycznej przeczytać można w Polifonii łódzkich wspomnień Marty Madejskiej, o polskim doświadczaniu historii pisze Ewelina Karpowiak w Pamiętać, żeby nie zapomnieć. Tematykę współczesnej polskiej literatury historycznej porusza Marta Zdanowska w Szczepionce przeciw nudzie. Akcentem filmowym jest esej-recenzja Pawła Rutkiewicza traktujący o Mieście 44. Na uwagę zasługuje dwuczęściowy esej autorstwa Kacpra Bartczaka, Kanon ściętych głów: krytyka smoleńska Przemysława Dakowicza

Felieton autorstwa Edyty Sancewicz i Marcina Kwintkiewicza Strefa biznesu i kultury opisuje Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną. Autorzy sięgają w nim do historii Łodzi – przybliżają biografię Henryka Grohmanna, mentora swoich działań. Felieton Gabrieli Górskiej Karszenice – charakter dzielnicy – dzielnica z charakterem to opowieść o lokalnej dumie mieszkańców Karszenic oraz dziejach wsi. 

W najnowszych „Arteriach” przeczytać również można reportaż Przemysława Owczarka Była sobie inscenizacja o rekonstrukcji historycznej towarzyszącej wernisażowi prac fotografa Erica Pawlitzkiego. Swoje wiersze zaprezentowali m.in. Magdalena Cybulska, Tomasz Pietrzak, Maciej Bieszczad, Klara Nowakowska. Robert Miniak jest autorem dwóch zamieszonych w piśmie bajek. 

Dwudziesty numer kwartalnika „Arterie” to swoisty jubileusz – pismo istnieje już osiem lat. Do najnowszego numeru dołączony został tomik poezji Jakuba Sajkowskiego Google Translator.