Wyniki konkursu "Dekameron 2020" - II tydzień | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 9 =

Wyniki konkursu "Dekameron 2020" - II tydzień

„Salceson” to tytuł zwycięskiego opowiadania w II tygodniu internetowego konkursu literackiego "Dekameron 2020". Twórcy, którzy tym razem nie zdobyli laurów, mogą próbować dalej. Konkurs trwa do 5 czerwca, każdego tygodnia odbywa się pod innym hasłem.
Konkurs odbywa się pod patronatem „Kalejdoskopu”, organizatorem jest Dom Literatury w Łodzi. Pomysłodawczynią konkursu jest Joanna Drzazga - redaktorka i autorka tekstów krytycznoliterackich, animatorka kultury.

Hasło II tygodnia Konkursu brzmiało “Mówi się o tych, co przeciwnym losom podlegając, przecie, wbrew nadziei, do pomyślnego skutku sprawy swoje przywiedli”. „Dekameron 2020” cieszy się nieustającym zainteresowaniem, w minionym tygodniu nadeszły 82 teksty.  Jury, po burzliwych obradach, wyłoniło trzech laureatów:

I miejsce - Natalia Soszyńska za opowiadanie "Salceson" - nagroda 300 zł + czytanie w TV Literackiej Domu Literatury publikacja online
II miejsce - Jarek Westermark za opowiadanie "Prosto z mostu" - publikacja online
III miejsce - Patrycja Pelica za opowiadanie "Czwarta z sióstr Brontë" - publikacja online

Nagrodzone opowiadania zostaną opublikowane na stronach Domu Literatury w Łodzi i serwisie internetowym „Kalejdoskopu" (www.e-Kalejdoskop.pl), a wybrane opowiadania w kolejnych numerach naszego miesięcznika. W czerwcowym "Kalejdoskopie” będzie można przeczytać „Algorytm trójstopniowy” Mateusza Antczaka.

Idea konkursu
Inspiracją do organizacji konkursu jest arcydzieło literatury światowej - "Dekameron" Giovanniego Boccaccio. W tej powieści dziesięć osób - siedem kobiet i trzech mężczyzn (wszyscy szlachetnie urodzeni) - aby uchronić się przed zarazą panującą we Florencji w roku 1348, udaje się na wieś. Spędzają tam dziesięć dni, w trakcie których każda z osób opowiada po jednej historii. Temat opowieści jest każdego dnia inny. Ponieważ obecnie znajdujemy się w podobnej sytuacji, moglibyśmy spotkać się za pośrednictwem internetu i wzorem bohaterów "Dekameronu" opowiedzieć historie. Podzielić się nimi ze sobą. Tym bardziej że - jak pisał Jonathan Culler w „Teorii literatury" - „Skłonność do słuchania i opowiadania historii jest naturalną cechą każdego człowieka”.

Konkurs „Historie na 5 tygodni (Dekameron 2020): trwa do 5 czerwca 2020. Tematy przewodnie historii w poszczególnych tygodniach zaczerpnięte zostały z tematów kolejnych rozdziałów "Dekameronu". Hasło III tygodnia konkursu, który rozpoczął się 15 maja, brzmi: „Mówi się o tych, co przyrodzonym swym sprytem, osiągają rzecz pożądaną lub utraconą odzyskują”. Teksty można na adres: dekameron@dom-literatury.pl

Regulamin konkursu TUTAJ

mat.prasowe/pi
grafika: mat. prasowe

Kategoria

Literatura