Muzea | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Wkrótce zacznie się kolejny wielki remont Centralnego Muzeum Włókiennictwa za około 15,5 mln zł. Zmodernizowane zostanie najstarsze skrzydło budynku dawnej fabryki Ludwika Geyera, czyli czterokondygnacyjny budynek A od strony ul. Piotrkowskiej. Powstaną tu nowoczesne sale wystawiennicze zgodne ze współczesnymi standardami.
Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi przygotowało interesującą wystawę zatytułowaną „Od wielości do jedności. Niepodległej Polski droga do złotego”. Uwagę zwraca m.in. projekt 100-złotowego banknotu autorstwa wybitnego malarza i witrażysty Józefa Mehoffera, prawdopodobnie z 1922 roku.
Zdigitalizowane zapisy wykładów, rozmów, wywiadów, a także publikacje czy wycinki prasowe - to wszystko znajdziesz na portalu Muzeum Sztuki w Łodzi - https://zasoby.msl.org.pl.
IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Region w kulturze" odbędzie się 28 września w Bełchatowie. Wydarzenie poświęcone jest zagadnieniom regionu w dyskursie szeroko rozumianych nauk humanistycznych i społecznych.
W nowym sezonie do zespołu pracowników Muzeum Miasta Łodzi dołączy niezwykły przewodnik, który będzie oprowadzał zorganizowane grupy dzieci i młodzieży oraz przybliżał im historię pałacu i Łodzi. To... maskotka – pacynka przedstawiająca pawia, animowana przez pracowników Działu Upowszechniania i Edukacji. Niekonwencjonalny sposób opowiadania historii to kolejny krok muzeum w stronę młodego odbiorcy.
Do 21 września mogą się zgłaszać chętni do udziału w konkursie na stanowisko dyrektora miejskiego Muzeum Kinematografii. Z końcem roku mija 4-letnia kadencja obecnej dyrektor Marzeny Bomanowskiej.
Projekt „Jestem Flisakiem – zawód moich pradziadów" to projekt Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim realizowany wspólnie z Łódzkim Domem Kultury, który dofinansowuje przedsięwzięcie.
Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim gości obecnie trójmiejską wystawę "Każdy krok zostawia ślad". W jej ramach prezentowane jest obuwie historyczne ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.
Grała w amerykańskim horrorze „House” i polskim filmie „Hiszpanka”. Willa letniskowa w skansenie Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi jest równie piękna, co tajemnicza. Dla kogo została zbudowana? Czyje nazwisko kryje się pod widniejącymi na jednej z krat inicjałami „F.K.”? Pracownicy CMWŁ proszą o pomoc w zebraniu informacji i pamiątek związanych z willą, w której powstanie wystawa stała poświęcona wakacjom.
Muzeum w Łowiczu po raz kolejny zaprasza do Skansenu w Maurzycach – 8 lipca w godzinach 12.00-17.00 organizatorzy przygotowali dla wszystkich chętnych - młodszych i starszych - mnóstwo atrakcji.