Muzea | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
W ramach całorocznego projektu „Muzeum to ja” prowadzonego przez Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola powstał film o historii Zduńskiej Woli „Miejsce, w którym mieszkam”. Aktorami i narratorami zostali mieszkańcy.
Od 6 grudnia można ponownie oglądać oraz korzystać z fotoplastikonu należącego do zbiorów Muzeum Kinematografii. Zabytkowe urządzenie zostało wykorzystane w filmie Juliusza Machulskiego „Vabank”.
Instytucja przy Ogrodowej realizuje projekt „Digitalizacja i popularyzacja fotografii z zasobu Muzeum Miasta Łodzi” (pod patronatem „Kalejdoskopu”). W tym roku MMŁ rozpoczęło współpracę ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska oraz Stowarzyszeniem Inicjatyw Miejskich „Topografie”, której celem jest popularyzacja kilkuset obiektów ze zbiorów muzeum znajdujących się w domenie publicznej.
Centralne Muzeum Włókiennictwa rozpoczyna inwestycję wartą ponad 13 milionów zł. Remont elewacji, stworzenie magazynu studyjnego, przebudowa domków w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej – to tylko część prac, które zostaną zrealizowane w ramach inwestycji współfinansowanej ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.
W Roku Awangardy Muzeum Sztuki udostępnia rdzeń Kolekcji Sztuki XX i XXI wieku tym, którzy wymagają szczególnych metod kontaktu ze sztuką - osobom niedowidzącym i niewidomym, niedosłyszącym i niesłyszącym oraz osobom z autyzmem. To oni są adresatami projektu "Awangarda bez granic".
W pałacu Poznańskiego rozpoczął się zapowiadany remont. Od strony ogrodu przy elewacjach stanęły rusztowania. Remont obejmie odrestaurowanie fasad budynku oraz przygotowanie pomieszczeń pod wystawę „Ziemia Obiecana wczoraj i dziś”. Inwestycja potrwa dwa lata.
Łódź sprzed dziesięcioleci. Dymiące kominy fabryk, codzienne życie pracowników „Unionteksu”, „Polteksu”, „Pierwszej” uchwycone na zdjęciach, nagrania historii dawnych włókniarek i włókniarzy, ich wspomnienia, pamiątki – wszystko to zobaczymy w Centralnym Muzeum Włókiennictwa na wystawie „Opowieści z miasta włókniarek”, która jest otwarta do 3 grudnia.
od 10 PAŹDZIERNIKA 2017

Kamienica w muzeum

O wielokulturowej Łodzi opowiada stała wystawa „Na wspólnym podwórku – łódzki tygiel kultur i wyznań”, otwarta 10 X 2017 r. w Muzeum Miasta Łodzi (pod patronatem „Kalejdoskopu”). Na jej potrzeby zaadaptowano podziemia Pałacu Poznańskich.
Barbara Kurowska została nową dyrektor Muzeum Miasta Łodzi. Jej kandydatura została wybrana w konkursie ogłoszonym przez prezydent Łodzi. Powołanie na stanowisko nastąpiło  16 lipca.
Galeria Ben Uri w Londynie, która wypożyczyła Muzeum Miasta Łodzi i Żydowskiemu Instytutowi Historycznemu pięć prac do wystawy „Bracia Hirszenbergowie – w poszukiwaniu ziemi obiecanej”, zaproponowała w maju zakup trzech prac autorstwa Samuela Hirszenberga.