Muzea | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Starodruk ze zbiorów Muzeum Ziemi Wieluńskiej jest jednym ze szczęśliwie ocalonych od stosu inkwizycji . Należy do najwyżej 40 zachowanych do naszych czasów egzemplarzy Biblii brzeskiej, będąc jednocześnie spuścizną po lokalnych protestantach.
Wystawa poświęcona Tansmanowi jest zgodna z duchem nowoczesnego wystawiennictwa. Aranżacja jest ciekawa, gablotki niebanalne, wielu rzeczy można dotykać. Znakomity pomysł edukacyjny to aplikacje. Przedmiotów i treści jest dokładnie tyle, ile trzeba. Nikt nie wyjdzie stąd przytłoczony. Ani znudzony.
"Aleksander Tansman - warsztat kompozytora" - nowa odsłona stałej wystawy. Wstęp wolny.
Doroczna Konferencja Forum Edukatorów Muzealnych trwa w Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu (16-17 października). Poświęcona została partycypacji. Jest próbą odpowiedzi na pytanie, jaką rolę może pełnić publiczność w muzeum.
Zwiedzam niewielkie muzeum w tzw. pałacyku miejskim przy ul. Złotnickiego w 44-tysięcznej Zduńskiej Woli. „Zwiedzam” to zbyt dużo powiedziane – chodzę po salach zawalonych eksponatami.
RECENZJA. „Perły z getta. Twórczość w obliczu tragedii” to tytuł małej wystawy, która trwa w Muzeum Miasta Łodzi. W czasie obchodów 70. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto, gdy wyobraźnię łodzian bardziej niż kiedy indziej bombardują obrazy żydowskiej tragedii, dobrze mieć świadomość, że Żydzi nie tylko cierpieli, ale też znajdowali radość w tworzeniu, obdarowywaniu bliskich i otrzymywaniu prezentów.
Batman, Witkacy i ironiczne przeróbki XIX-wiecznych obrazów – to wszystko pojawia się w ostatnich dniach w Muzeum Sztuki. Powstaje trzecia edycja ogólnopolskiego programu edukacyjnego, którego bohaterami są dzieci przeżywające przygodę z kulturą, zarówno awangardową, jak i popularną.
Działa już strona internetowa z wyszukiwarką archiwalnych zdjęć z wystaw w Muzeum Sztuki oraz dokumentów, książek, katalogów. Archiwum jest wciąż uzupełniane.
14 czerwca 2014 r., podczas Dni Wielunia, dla zwiedzających została udostępniona wieluńska Baszta Męczarnia (trafiła pod skrzydła Muzeum Ziemi Wieluńskiej), w której prezentowane są dwie wystawy historyczne.
Czy ktoś, kto ma problem ze wzrokiem, może zobaczyć dzieło sztuki? Owszem – w wyobraźni i to dość precyzyjnie. Pomagają w tym innowacyjny system i warsztaty z wykorzystaniem rekwizytów.