Muzea | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
To mit, że Muzeum Sztuki w Łodzi było drugą na świecie instytucją prezentującą twórczość nowoczesną. Ale… – Jest nawet lepiej: to najstarsze istniejące muzeum tego typu na świecie – mówi dyrektor Jarosław Suchan. 
Na początku przyszłego roku zostanie udostępnione zwiedzającym największe w Polsce Centrum Nauki i Techniki w EC1 Zachód. Podpisano właśnie umowę na wyposażenie centrum o wartości 25 mln zł.
Łódź przeznaczy 44 mln zł na remonty i doposażenie trzech instytucji kulturalnych: Muzeum Kinematografii (8 mln), Muzeum Miasta Łodzi (30 mln) i Muzeum Tradycji Niepodległościowych (6 mln).
Muzeum Sztuki podsumowuje 2015 rok. Wystawy przez nie organizowane odwiedziło ponad 346 tysięcy osób na całym świecie. Muzeum zajmowało się też badaniami, edukacją, działalnością wydawniczą oraz rozbudowało Kolekcję Sztuki XX i XXI wieku. 
Muzeum Miasta Łodzi obchodzi w grudniu 2015 r.  40-lecie. Aby pozostać atrakcyjne dla odbiorcy, musi być instytucją nie tylko naukową, artystyczną i edukacyjną, ale w równym stopniu komercyjną, prowokującą i budzącą stałe zainteresowanie.
Lubomira, Jantar, Kuźbior – pod tymi prasłowiańsko brzmiącymi imionami ukrywa się starszyzna grupy rekonstrukcji historycznej „Leśny Witeź”. Wracają do korzeni.
W 80. rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego Muzeum Tradycji Niepodległościowych otworzyło wystawę pt. „Między prawdą a legendą - rzecz o Józefie Piłsudskim”. Znajdują się na niej również pamiątki łodzian związane z życiem i działalnością Marszałka.
W dniach 16-17 kwietnia w Piotrkowie Trybunalskim na Konferencji Dyrektorów i Kustoszy Muzeów Regionalnych z Województwa Łódzkiego Muzeum jako platforma komunikacji wielokulturowej.
Przedstawiamy losy portretu Anny Katarzyny Orzelskiej, nieślubnej córki króla Augusta II Mocnego, namalowanego ok. 1728 roku przez Antoine’a Pesne’a. Dziś obraz jest główną ozdobą rokokowego salonu czerwonego w nieborowskim pałacu Radziwiłłów.
Trafić do Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola łatwo nie jest, zwłaszcza zimowym popołudniem. Determinację w dotarciu do placówki wynagradza gościnność młodych pracowników, jak się okazuje pasjonatów lokalnej historii i związanych z nią pamiątek.