Muzea | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
- To absolutny unikat – tak o odnalezionych filmach z lat międzywojennych mówi Anna Dąbrowicz, kuratorka wystawy w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, na której będzie można zobaczyć zapis uchwyconych kamerą chwil z życia rodziny łódzkiego aptekarza Teodora Gutekunsta. Zakończono prace nad montażem zdigitalizowanych filmów z przedwojennych kaset. Premiera nastąpi jesienią na ekspozycji „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie”.
Dla każdego coś innego. Kultowy telewizor Szmaragd dla miłośników PRL-owskiego designu, zabawki dla najmłodszych czy warsztat tkacki dla fanów techniki, a wszystko pokazane tak, by każdy sam mógł decydować, jaką ścieżką chce podążać. Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi pracuje nad nowymi wystawami, które zaprezentuje w przestrzeniach odnowionych w ramach trwającej w muzeum inwestycji.
od 8 MARCA 2020

Buduar pani domu

W Dzień Kobiet Muzeum Miasta Łodzi otworzy nową stałą wystawę "Między salonem a sypialnią. Buduar pani domu".
Złodzieje uszkodzili gabloty w Muzeum Tradycji Niepodległościowych przy ul. Gdańskiej 13 i ukradli znajdujące się w nich trzy zabytkowe pistolety. Policja jest w trakcie ustalania okoliczności zdarzenia i sprawców. Ktokolwiek coś wie na ten temat, proszony jest o przekazanie informacji.
18 LUTEGO 2020

Piekło więzienia

Jak wyglądała Łódź sto lat temu? Czy da się ją odtworzyć w muzeum? Ulica Piotrkowska, tramwaj Lilpop, podwórka i kamienice na Radogoszczu... W oddziale Muzeum Tradycji Niepodległościowych an Radogoszczu otwarto multimedialną wystawę stałą.
Marian Makowski od 23 lat był kustoszem Izby Pamięci Armii Krajowej im. mjr. „Gaja” Adama Trybusa w Piotrkowie Trybunalskim. W połowie grudnia, jak zawsze w niedzielne przedpołudnie, przyszedł do położonej przy klasztorze oo. bernardynów placówki muzealnej. Lecz widok jaki zastał, był dla niego szokiem…
W Zespole Szkół Powiatowych w Żarnowie w niebanalny sposób przybliżana jest uczniom historia. Przykładem jest wystawa, do której inspiracją stała się słynna książka wydana po raz pierwszy w 1943 roku, a opisująca działania harcerzy podczas II wojny światowej...
Oddział w Radomsku Polskiego Towarzystwa Historycznego od prawie 15 lat prowadzi niebywale cenną pracę nad utrwalaniem i popularyzacją historii regionu. W tym czasie jego członkowie wydali kilkanaście interesujących książek oraz szesnaście tomów „Zeszytów Radomszczańskich”.
Na początku roku do Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi trafił klejnot. Oryginalny, ponadstuletni pamiętnik spisany przez synową Ludwika Geyera jest jedynym tego typu dokumentem, opisującym codzienne życie łódzkich fabrykantów. Eksponat będzie zaprezentowany na nowej wystawie stałej, jednak zanim to się stanie, zostanie naprawiony i poddany konserwacji.
Na wystawę "Płonie gwiazda nad Betlejem" Liliany Piskorskiej zaprasza Pracownia Portretu przy Przędzalnianej 55. Wernisaż wystawy w sobotę 03.08.2019 o g. 20.00.