Muzeum 18 + | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 2 =

Muzeum 18 +

Muzeum dla dorosłych w Łodzi nie oferuje takich wizualnych „hot” atrakcji, jak amsterdamskie Muzeum Seksu, ale i tutaj bywa pikantnie i z przełamywaniem tabu. Na wizytę trzeba się zapisywać, bo jednorazowo mieści się tu maksymalnie sto osób. Za wstęp płacimy nie 10 euro, jak w Holandii, lecz jedynie 5 złotych. A dokąd należy się udać? Na plac Wolności 14, do… Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.
– Od początku 2023 roku realizujemy cykl spotkań pod hasłem „Muzeum dla dorosłych”, na których poruszamy tematy niecodzienne, tabu, tematy, które od zawsze frapowały, ale o których nie rozmawia się wprost, bez skrępowania – opowiada Ida Wojnarowska, specjalistka ds. promocji i informacji w MAiE. – Wszystkie są powiązane z archeologią, etnografią i historią, a uczestnicy mają szansę zabrać głos w dyskusjach.

Dotychczas w kameralnej atmosferze przy kawie i herbacie odbyło się pięć spotkań: „Spotkanie z ludową obrzędowością zimową”, „Przemoc w młodszej epoce kamienia”, „Karczemna rozróba”, „Przedmiot czci czy surowiec? Drzewa w kulturze i obrzędowości wsi polskiej” i „Zbrodnicze otrucia w dawnych wiekach. Analiza sądowo-lekarska w oparciu o sprawę Imienia róży”.

Na tym ostatnim spotkaniu w oparciu o sprawę opisaną w powieści „Imię róży” Umberto Eco dr hab. Tomasz Konopka, kierownik Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, dokonał przeglądu trucizn dostępnych w przeszłości i możliwości ich zbrodniczego zastosowania.

Można było się dowiedzieć, że śmierć na skutek otrucia mieli ponieść królowa Bona, król Kazimierz Sprawiedliwy, Aleksander Wielki, cesarz Klaudiusz i jeszcze całkiem spora gromada innych nieszczęśników. Dlaczego jednak nie pomogło im natychmiastowe podanie odtrutki odwracającej działanie toksyny? Gdy rozwinęła się toksykologia sądowo-lekarska i nauczono się wykrywać trucizny w ciałach zmarłych, okazało się, że zbrodnicze otrucia zdarzały się rzadko, a to, co brano za śmierć w wyniku trucizny, było tak naprawdę skutkiem chorób, których nie umiano ongiś diagnozować.

Na czas kanikuły „Muzeum dla dorosłych” zawiesiło działalność, ale od września wraca do spotkań z dorosłymi. Będą się one odbywały co miesiąc w czwartki o godzinie 18. Pierwsze już 21 września, a jego tematyka będzie frywolna: „Wesele pod płotem, a ślub potem. Seks i miłość na dawnej wsi polskiej”.

– Będzie to intymna podróż do chłopskich posłań, w leśne gęstwiny podczas nocy świętojańskiej oraz do innych miejsc, gdzie ludzi dopadała namiętność – zapowiada Ida Wojnarowska. – Porozmawiamy o szczegółach współżycia, opowiemy o tym, czy ludzie na wsiach byli pruderyjni, a seks automatycznie łączył się z małżeństwem oraz o tym, czy wstrzemięźliwość płciowa była dobrze widziana. Wszystko zostanie okraszone ludową gwarą.

Kolejne tegoroczne tematy dla dorosłych to: „Gdy śmierć mieszkała w sąsiedztwie” (19 października), „Wampiry w średniowiecznej Polsce” (16 listopada) oraz „Kolęda na Bałutach” (14 grudnia). W przyszłym roku będzie mowa między innymi o pradziejowych rytuałach, grabieżach, a także o pierwszych wzmiankach historycznych dotyczących grzybobrania.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc i duże zainteresowanie spotkaniami konieczne jest zapisanie się na konkretne wydarzenie pod numerem telefonu 665 655 606 lub mailowo: edukacja@mie.lodz.pl. Bilety: 5 zł, ulgowych nie przewidziano.

Bogumił Makowski
Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne

Kategoria

Muzea

Adres

Łódź, pl. Wolności 14

Kontakt

tel. 42 632 84 40

Czynne:
wtorek-niedziela 10-18
Sprzedaż biletów do 30 minut przed zamknięciem.
We wtorki wstęp bezpłatny.

Bilety:
normalny - 12 zł, ulgowy - 9 zł
grupowy (od 11 osób) - 10 zł/os.
wycieczkowy (od 25 osób) - 8 zł/os.