Muzeum jako platforma komunikacji | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 8 =

Muzeum jako platforma komunikacji

W dniach 16-17 kwietnia w Piotrkowie Trybunalskim na Konferencji Dyrektorów i Kustoszy Muzeów Regionalnych z Województwa Łódzkiego Muzeum jako platforma komunikacji wielokulturowej.
W dniach 16-17 kwietnia w Piotrkowie Trybunalskim na Konferencji Dyrektorów i Kustoszy Muzeów Regionalnych z Województwa Łódzkiego Muzeum jako platforma komunikacji wielokulturowej spotkało się ponad pięćdziesięciu przedstawicieli instytucji muzealnych, kościołów różnych wyznań i zaproszonych gości.
 
Spotkanie zainaugurowało wystąpienie Anny Łagodzińskiej pt. Wielokulturowe dziedzictwo jako wyzwanie dla edukacji muzealnej. Przedstawicielka Muzeum Miasta Łodzi zwróciła uwagę na potrzebę realizowania działań edukacyjnych, głównie z młodzieżą, w zakresie szeroko rozumianej wielokulturowości. Zaprezentowała również wiele przykładów tego typu praktyk w Muzeum (wystawy, warsztaty, gry terenowe, aplikacje na urządzenia mobilne itp.). Joanna podolska z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi w wystąpieniu pt. Wielokulturowość w zróżnicowanych formach działalności instytucjonalnej zaprezentowała szeroki wachlarz możliwości „praktycznych”, często poza przestrzenią samej instytucji, realizacji w zakresie wielokulturowości i dialogu między kulturami, nacjami, religiami. Trzecim zaproszonym gościem Konferencji był Dariusz Walerjański (Międzynarodowe Centrum Dokumentacji i Badań nad Dziedzictwem Przemysłowym dla Turystyki oraz Muzeum Górnictwa  Węglowego w Zabrzu), którego wystąpienie pt. Wielokulturowość. Summa summarum. Śląskie problemy, doświadczenia, praktyka… skupiło się wokół wielowymiarowego ujęcia wielokulturowości z ukazaniem industrialnego kontekstu. O realizowanych projektach poruszających problematykę wielokulturowości opowiedzieli również: Grzegorz Skrzynecki z Muzeum Regionalnego w Kutnie, Tomasz Polkowski z Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola i Tomasz Łuczkowski z Muzeum Regionalnego w Opocznie. Po zakończeniu części panelowej goście konferencji zwiedzili Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim.
 
Wieczorną atrakcją dla uczestników spotkania i mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego był otwarty koncert zespołu Dzikie Jabłka, który odbył się na dziedzińcu Centrum Idei „Ku Demokracji”. Słowiańska melodyjna nuta i porywający rytm afrykańskich bębnów zapewniły dużą dawkę pozytywnej energii.
 
W drugim dniu konferencji uczestnicy wzięli udział w wycieczce śladami zachowanych piotrkowskich świątyń, której przewodniczył Paweł Kendra z piotrkowskiego muzeum, prezentując Wielokulturowe miasto trybunalskie.
 
Kolejna, VI edycja muzealnych spotkań odbędzie się jesienią.
 
Organizatorem przedsięwzięcia był Łódzki Dom Kultury.
Współorganizacja: Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim, Centrum Idei „Ku Demokracji” w Piotrkowie Trybunalskim, Towarzystwo Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego