Ziemia (p)oddana | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 1 =

Ziemia (p)oddana

To tytuł nowej wystawy w Centralnym Muzeum Włókiennictwa, czynnej od 17 października. W role kuratorów i artystów wcielili się młodzi ludzie - tkanina artystyczna staje się medium przekazującym krzyk młodego pokolenia mieszkańców Ziemi.
Od organizatorów:
Na początku było spojrzenie. Projekt „Punkty Widzenia. Młodzi o Triennale” rozpoczęliśmy od zaproszenia młodych ludzi (od 8 do 14 lat) do interpretacji dzieł prezentowanych na 16. Międzynarodowym Triennale Tkaniny z własnej perspektywy. Dostali oni możliwość stworzenia katalogów, w których samodzielnie opisali i sfotografowali te prace, które uznali za najważniejsze, najbardziej ich dotyczące.

Kolejnym krokiem było zaproszenie uczestników projektu do stworzenia własnej wystawy – wcielenia się w rolę kuratorów i artystów. W ten sposób powstała "Ziemia (p)oddana" – prezentacja, w której tkanina artystyczna staje się medium przekazującym krzyk młodego pokolenia mieszkańców Ziemi.

Dzieła z tej hermetycznej dziedziny sztuki w oczach młodych kuratorów nabrały boleśnie aktualnego wyrazu. W toku pracy nad ich wyborem wyszło na jaw, że najistotniejszym zagadnieniem dla Lidki, Nadii, Hani, Apolonii, Franka, Michaliny i Adama jest zderzenie człowieka z przyrodą – to, w jaki sposób na siebie oddziałują oraz co możemy zrobić, by… nadal być.

Jest coś przejmującego w ich wyborach oraz obiektach, które sami na tę wystawę stworzyli. Po kilku miesiącach wspólnej pracy powstała szczera i odważna wypowiedź dzieci przekonujących swoich rodziców i dziadków, że być może jeszcze nie jest za późno. Ale jest jeden warunek – wszyscy musimy usłyszeć ich głos.

Tworzyliśmy tę wystawę w czasach pandemii i izolacji, w stresie spowodowanym koniecznością dotrzymania terminu i pracy w zupełnie innych warunkach. Jednocześnie ta nowa sytuacja mocno koresponduje z tematyką wystawy. Lęk, niepewność, złość, rozczarowanie, nadzieja, poczucie wspólnoty/izolacji – takie emocje towarzyszyły nam podczas dopracowywania koncepcji. Jednak sama idea zogniskowania wystawy wokół ośmiu tematów: ziemia, woda, powietrze, człowiek, zwierzęta, rośliny, miasto/przemysł, filozofia – powstała podczas warsztatów prowadzonych przez Zofię Dubowską-Grynberg i Karolinę Iwańczyk na początku 2020 roku, gdy o pandemii mówiło się jak o strasznym, lecz jednak odległym od naszej rzeczywistości zagrożeniu. Dziś wiele osób myśli tak o skutkach zmian klimatycznych.
Centralne Muzeum Włókiennictwa
  • od 17-10-2020

Kategoria

Muzea

Adres

ul. Piotrkowska 282

Kontakt

tel. 42 683 26 84

czynne:
Poniedziałek – nieczynne
Wtorek – nieczynne
Środa w godz. 12-17
Czwartek-sobota w godz. 12-19
Niedziela w godz. 12-17

W środy wstęp na wystawy stałe jest bezpłatny.

Bilety na wystawy czasowe: 12 i 7 zł
Bilety na wystawy stałe: 15 i 9 zł
Na wszystkie wystawy (karnet): 28 i 17 zł