Muzyka, która mówi | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 2 =

Muzyka, która mówi

Fot. Jan Grobliński

TEMAT NUMERU. Wielkim sukcesem okazał się już debiut latem 2017 r. na festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”, w archikolegiacie w Tumie. „Barokowa Łódź” to najnowszy projekt orkiestry barokowej Altberg Ensemble. Ponad rok po odebraniu nagrody „Kalejdoskopu” Armatka Kultury instrumentaliści udowadniają, że taki zespół był w Łodzi bardzo potrzebny. Pisze Magdalena Sasin.
Wcześniej w mieście nie działały większe zespoły muzyki dawnej, brakowało też stałego cyklu koncertowego poświęconego tej sztuce (poprzednie inicjatywy nie utrzymywały się długo). Tymczasem co roku Akademię Muzyczną w Łodzi opuszczają świetnie wykształceni instrumentaliści, absolwenci studiów prowadzonych od 2009 r. w Katedrze Muzyki Dawnej. Tam pracuje wiolonczelista Jakub Kościukiewicz, zafascynowany ideą wykonawstwa historycznego, czyli zgodnego z prawidłami epoki, w której utwór powstał. W 2017 r. do wspólnego muzykowania zaprosił absolwentów i studentów łódzkiej uczelni. Nazwa kilkunastoosobowego zespołu upamiętnia postać pianistki i klawesynistki Emmy Altberg, pedagoga łódzkiej AM, uczennicy słynnej Wandy Landowskiej. Nowy zespół został przyjęty przez melomanów z entuzjazmem.

– Jesteśmy zachwyceni łódzką publicznością – mówi Ewa Mrowca, która wraz z Jakubem Kościukiewiczem sprawuje kierownictwo artystyczne zespołu. – Jest wrażliwa, słucha z wielką uwagą. Zawsze spotyka nas bardzo ciepłe przyjęcie. Dla łodzian gra się znakomicie.

- - -

Cały tekst Magdaleny Sasin można przeczytać w lipcowo-sierpniowym „Kalejdoskopie” na str. 18.

Pismo do kupienia w Łódzkim Domu Kultury, punktach Ruchu S.A., Kolportera, Garmond-Press i salonach empik. A także w prenumeracie (w opcji darmowa dostawa do wybranego kiosku Ruchu):
TUTAJ

Możecie też słuchać naszych najlepszych tekstów w interpretacjach aktorów scen łódzkich, z Łodzią i regionem związanych na platformie "Kalejdoskop NaGłos": TUTAJ

Kategoria

Muzyka
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.