TEMAT NUMERU. Łódź jako jedno z siedmiu miast w Polsce bierze udział w ministerialnym programie Przestrzenie Sztuki. Została wybrana ze względu na swój potencjał taneczny. W grudniu 2020 r. zakończyła się pilotażowa edycja projektu, prowadzonego przez Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny pod auspicjami Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Projekt dotyczy dwóch dziedzin artystycznych: tańca i teatru. Powołano cztery Przestrzenie Sztuki rozwijające działania teatralne: w Lublinie, Olsztynie, Rzeszowie, Zielonej Górze – i cztery skupione wokół tańca – oprócz Łodzi w Katowicach, Kielcach i Lublinie. Poszukiwano miejscowości dość dużych, posiadających znaczącą i możliwą do zagospodarowania infrastrukturę, a jednocześnie często spoza pierwszej ligi. „Nie koncentrujemy się na największych centrach aglomeracji urbanistyczno-kulturalnych w Polsce, tylko tych z drugiego rzędu” – mówił minister kultury Piotr Gliński na konferencji prasowej, ogłaszając założenia programu.Łódź od lat umacnia swoją pozycję na tanecznej mapie Polski. Gdy w 2010 roku miasto rozpoczynało starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016, w ramach planowanych działań wnioskowano o utworzenie Centrum Tańca. Pomysłodawcami byli Jacek Owczarek i Sonia Nieśpiałowska-Owczarek, dyrektorzy Fundacji Materia, która teraz została łódzkim operatorem programu.
Jacek Owczarek to tancerz, choreograf, kierownik Instytutu Choreografii i Technik Tańca łódzkiej Akademii Muzycznej. Sonia Nieśpiałowska-Owczarek jest producentką i kuratorką tańca, autorką i redaktorką publikacji na ten temat.
– Wróciliśmy do dawnego pomysłu i rozbudowaliśmy go – mówi Jacek Owczarek. – Nasza pierwsza diagnoza dotycząca problemów środowiska tanecznego w Łodzi wskazywała na brak zaplecza, miejsca do pracy. A takie właśnie są podstawowe założenia tego programu: przyznanie środowisku tanecznemu dotacji na działalność w ramach tej infrastruktury, która istnieje.
Idea programu opiera się na czterech filarach: artystycznym, edukacyjnym, społecznym i prozdrowotnym. Szkielet działań jest ustalany z IMiT-em, budżet zatwierdza MKDNiS. W każdym regionie dzieje się trochę co innego. W Łodzi partnerami projektu są Akademia Muzyczna, Poleski Ośrodek Sztuki i Urząd Miasta.
Projekt jest skierowany nie tylko do artystów, ale do wszystkich mieszkańców danego miasta i regionu. Tancerze – profesjonaliści i amatorzy – mogą liczyć na szkolenia i coaching, rezydencje, dostęp do sal warsztatowych, a nawet wsparcie promocyjne. Naukowcy otrzymują większą możliwość prowadzenia badań związanych z tańcem. Do szerokiej publiczności kierowane są spektakle, do młodzieży działania edukacyjne. Osoby w trudnej sytuacji życiowej mogą skorzystać z projektów animacyjnych i społecznych: bezrobotnym kobietom taniec, ujęty w formę arteterapii, pomaga się zaktywizować, niepełnosprawnych zaś wdraża do dbałości o swoje ciało.
Magdalena Sasin
Cały tekst w "Kalejdoskopie" 04/21.
--
Numer 04/21 do kupienia w Łódzkim Domu Kultury, punktach Ruchu S.A., Kolportera, Garmond-Press, w salonach Empik.
I w prenumeracie:
– redakcyjnej – część kosztów wysyłki każdego numeru bierzemy na siebie, a na początek prenumeraty każdy otrzymuje antologię naszych felietonów (i nie tylko) „The best of Kalejdoskop. Felietony”: TUTAJ
– dostępnej od lat via Ruch (w opcji darmowa dostawa do wybranego kiosku Ruchu): TUTAJ
* Nasze PODKASTY
Możecie też słuchać naszych najlepszych tekstów w interpretacjach aktorów scen łódzkich związanych z Łodzią i regionem – na platformie „Kalejdoskop NaGłos”: TUTAJ i TUTAJ
Rozwijamy też tematyczne „Podkasty Kalejdoskopu”, dostępne TUTAJ
* Nasze AUDYCJE
W społecznościowym Radiu Kapitał realizujemy cykl audycji „Oko Kalejdoskopu”. Dostępne są cztery audycje, które prowadzili Joanna Glinkowska i Łukasz Kaczyński. W piątej audycji o tym, jaki jest stan filmowości w Łodzi z Mariuszem Grzegorzkiem rozmawia Bogdan Sobieszek. Do odsłuchania TUTAJ
Kategoria
Muzyka