BaŁUTy tożsamości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 3 =

BaŁUTy tożsamości

Piotr Ciesielski, z cyklu "Czasoprzestrzeń", 1983-2021

Łódzcy twórcy, aktywiści czy socjologowie są zgodni, że w Bałutach jest coś elektryzującego, emocjonującego, co sprawia, że stanowią one częsty motyw przewodni wydarzeń i akcji społeczno-artystycznych w Łodzi. Galeria Bałucka zaprasza na wystawę poświęconą tej dzielnicy. 4 I o godz. 18 zaplanowano wykład dr. Marcina Szymańskiego z UŁ poświęcony fenomenowi Bałut.
Projekt „BaŁUTy tożsamości” stanowi kontynuację wystawy, która miała miejsce latem 2019 roku w Galerii Bałuckiej. Wówczas swoje prace zaprezentowało ośmioro artystek i artystów, którzy wypowiedzieli się przy pomocy różnych mediów na temat zarówno trudnej XX-wiecznej historii, jak i niekiedy niełatwej współczesności tej części miasta. Ekspozycja i towarzyszące jej działania spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony łódzkiej publiczności, przede wszystkim mieszkańców Bałut, którzy będąc bardzo silnie tożsamościowo związani z miejscem swojej codziennej egzystencji, zawsze chętnie wspierają i angażują się w lokalne inicjatywy kulturalne czy społeczne propagujące ich dzielnicę.

Dlatego postanowiliśmy kontynuować ten projekt w roku następnym, ale nasze plany pokrzyżowała pandemia. Nie zrezygnowaliśmy jednak z tej idei i tegorocznej jesieni możemy zaprezentować ekspozycję, która stanowi kolejny ważny głos artystów odwołujących się do pamięci o historii Bałut następnych pokoleń, ale także indywidualnych, osobistych wspomnień, zapamiętanych sytuacji z bliższej lub dalszej przeszłości, uchwyconych chwil, zdarzeń czy miejsc związanych z tą dzielnicą. Do wzięcia udziału w obecnej odsłonie projektu zaprosiliśmy również ośmioro artystek i artystów, dla których Bałuty stanowią niewątpliwie istotny punkt odniesienia w działaniach twórczych. Większość mieszkała i tworzyła, bądź nadal mieszka i pracuje na tym terenie.

Łódzcy twórcy, aktywiści czy socjologowie są zgodni, że w Bałutach jest coś elektryzującego, emocjonującego, co sprawia, że stanowią one częsty motyw przewodni wydarzeń i akcji społeczno-artystycznych w Łodzi.

Udział biorą: Piotr Ciesielski, Barbara Kaczorowska, Bartłomiej Michalski, Piotr Pasiewicz, Magdalena Walczak, Łukasz z Bałut, Katarzyna Zimna, Julia Żuwalska.

Małgorzata Dzięgielewska, kuratorka wystawy


4 I o godz. 18 zaplanowano wykład dr. Marcina Szymańskiego z UŁ poświęcony fenomenowi Bałut.

Bałuty to część Łodzi, której sława wykracza poza granice miasta. Niestety, często jest to sława dość negatywna, a ilość legend i mitów związana z Bałutami odpowiada jedynie ilości wątków i zawiłości wiążących się z ich historią. W dziejach Bałut nic nie jest oczywiste, począwszy od granic, poprzez przyłączenie do Łodzi, a na powojennych granicach kończąc. Opowiemy więc o mapach, o ludziach, decyzjach i przypadkach, które sprawiły, że Bałuty to nie tylko obszar, ale wręcz element lokalnej tożsamości
i kultury.
Marcin Szymański

 
Wstęp: 4 zł
Kontakt / zapisy: owu@mgslodz.pl lub telefonicznie: 42 674 10 59 (od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00).

Wydarzenie odbędzie się w reżimie sanitarnym, liczba miejsc ograniczona.

dr Marcin Szymański – adiunkt w Katedrze Historii Polski Najnowszej w Instytucie Historii Uniwersytetu Łódzkiego. Jego główne zainteresowania badawcze to historia II Rzeczpospolitej, dzieje gospodarcze i społeczne Polski w XIX i XX wieku oraz dzieje Łodzi i regionu w XIX i XX wieku. W badaniach koncentruje się na zagadnieniach polityki gospodarczej państwa oraz jej wpływie na działanie przedsiębiorstw i osób prywatnych. Autor książek i artykułów m.in. o historii przemysłowców łódzkiego regionu.
Poza pracą naukową zajmuje się popularyzacją historii poprzez książki i artykuły popularnonaukowe. Współpracuje z muzeami, autor i współautor licznych wystaw i projektów wystawienniczych oraz edukacyjnych.

Wykład poprzedzi krótkie wprowadzenie w tematykę wystawy „Bałuty tożsamości – kontynuacja” kuratorki Małgorzaty Dzięgielewskiej.