CZTERY OBLICZA NATURY | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 3 =

CZTERY OBLICZA NATURY

RECENZJA. Na wystawie w Muzeum Miasta Łodzi, której tytuł brzmi „Między kulturą a naturą. Świat według Knorowskich", można oglądać prace braci: Janusza, Rafała, Tomasza i Konrada Knorowskich.

 

Na wystawie w Muzeum Miasta Łodzi, której tytuł brzmi „Między kulturą a naturą. Świat według Knorowskich", można oglądać prace braci: Janusza, Rafała, Tomasza i Konrada Knorowskich. Zaprezentowane obrazy nie tworzą spójnej całości, choć ich wspólnym źródłem inspiracji jest natura. 
U Konrada Knorowskiego  natura jest niezwykle energetyczna. Ciekawa jest tu nasycona kolorystyka i operowanie światłem, dzięki którym prace nabierają szczególnego charakteru. Tematem jego obrazów są m.in. psy. Te żywiołowe modele przedstawia z ogromną pasją. Podobnie traktuje martwą naturę. Skupia się tu jednak bardziej na ekspresji świetlnej. Ogranicza gamę barwną i skomplikowanie form dzięki temu udaje się mu stworzyć niezwykle nastrojowe obrazy. Przykładem jest seria prac zatytułowana „Flagi na wietrze”, przedstawiająca pranie rozwieszone na sznurku. 
Rodzaj malarstwa, który prezentuje następny z braci - Rafał Knorowski, przepełniony jest poezją. Plamy cieni i świateł służą do nadania efektów malarskich. Obrazy zatytułowane„Uliczki I” i " Uliczki II" są tego przykładem. Rozległe, płaskie nakładanie farby w harmonijnych tonacjach sprawia, że pejzaże Rafała Knorowskiego są niezwykle wyciszone. 
Z kolei Janusz Knorowski przedstawia naturę w sposób monumentalny. Jest to surowe malarstwo, często abstrakcyjne. Artysta maluje z wielkim rozmachem, jego obrazy są wielkoformatowe, nieraz złożone z kilku części. W Muzeum Miasta Łodzi znalazł się cykl prac przedstawiający „Bałtyk”. Gama barwna została zawężona i ograniczona do błękitu. Główną rolę odgrywa tutaj światło i przestrzeń, której materialnym wykładnikiem jest faktura. Jako trzeci czynnik dochodzi kolor. Przy pomocy podobnych środków wyrazu powstała praca pt. „Pałki wodne”. Obraz cechuje harmonijne rozwiązanie kompozycji, zdążające ku rytmizacji.
Natomiast w przypadku Tomasza Knorowskiego, dochodzi do głosu cała siła jego intelektu. Takie prace jak: „Domek dla ptaków”, „Domek w lesie”, „Noc nad jeziorem”, „Słońce” nie są jedynie przedstawieniami natury, to raczej sugestywne opisy refleksji autora na temat oglądu rzeczywistości. 
Wystawa w Muzeum Miasta Łodzi to ciekawa próba pokazania, jakimi drogami artystycznymi biegną poszukiwania poszczególnych członków rodzinny Knorowskich. Obrazy rozproszone są w sposobie doświadczania, widzenia i odczuciach artystów, znajdujących w swoim otoczeniu mnóstwo powodów do malowania.

Wystawa czynna do 4 października 2014.
Muzeum Miasta Łodzi

Kategoria

Sztuka

Adres

Łódź, ul. Ogrodowa 15

Kontakt

tel. 42 307 26 57
Czynne:
wt., śr., czw. 10-16, pt., sob., nd. 12-18
w środę wstęp wolny na wystawy stałe
bilety na wystawy czasowe: 7 zł i 5 zł
bilety łączne (do muzeum i galerii): 12 zł i 8 zł