Czym jest portret? A ciało? | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 4 =

Czym jest portret? A ciało?

Projekt Marty Miaskowskiej

Galeria Pop-up Ogrodowa8 w Łodzi zaprasza 9 IV o godz. 18 i 19 na wernisaże dwóch wystaw. O godz. 18 zostanie otwarta ekspozycja "Portret osobisty", o godz. 19 - multimedialna wystawa Marty Miaskowskiej "Cząstki".
"Portret osobisty"

Czym jest portret? Kogo przedstawia? Odpowiadają wybitni polscy artyści i artystki: Filip Ćwik, Mikołaj Grynberg, Magda Hueckel, Zuza Krajewska, Michał Łuczak, Rafał Milach, Maciek Nabrdalik, Silvia Pogoda, Jacek Poremba, Andrzej Świetlik, Bartek Wieczorek oraz duety: Dyba i Adam Lach, Katarzyna Korzeniecka i Szymon Rogiński, Magda Wunsche i Agnieszka Samsel, Marta Zgierska i Mateusz Sarełło.

Kuratorki: Katarzyna Sagatowska i Monika Szewczyk-Wittek

Wystawa „Portret osobisty” prezentuje wybrane prace, które powstawały od 2017 roku podczas czterech edycji projektu o tym samym tytule, organizowanego w ramach znanego i lubianego cyklu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. „Portret osobisty” nawiązuje do idei monodramu jako intymnego spotkania artysty z publicznością i jednocześnie klasycznej formy tworzenia portretu fotograficznego, będącego wynikiem spotkania fotografa z osobą fotografowaną. Podczas sesji portretowych artyści i artystki spotykali się z bohaterkami i bohaterami wybranymi przez siebie z setek zgłoszeń. Był to czas uważnego patrzenia – przede wszystkim na bohaterów zdjęć, ale także na proces twórczy portrecistów. W efekcie powstały unikalne portrety, które zebrane na wystawie tworzą wizualną opowieść o strategiach portretowania.

Spotkania artystów i artystek z portretowanymi osobami miały na celu zatrzymanie obrazu drugiego człowieka, zdjęcia maski, uchwycenia chwili, zatrzymania czasu. Za każdym razem twórcy i twórczynie dobierali odpowiednią formę, technikę i decydowali o tym, kogo i w jaki sposób będą fotografować. Powstały pytania dotyczące prawdy w fotografii, wchodzenia w rolę, zakładania i zdejmowania “maski”, porozumienia między bohaterem a artystą, znaczenia procesu oraz efektu portretowania. Wciąż aktualne pozostaje pytanie na ile jest to portret osoby fotografowanej, a na ile portrecisty.

Wystawie towarzyszą filmy dokumentalne w reżyserii Piotra Małeckiego, które powstały w ramach czterech edycji „Portretu osobistego” jako opowieść o pracy i życiu artystek i artystów biorących udział w projekcie.

Organizatorzy: Fundacja Powiększenie, Wszyscy Jesteśmy Fotografami
Projekt współfinansowało Miasto Stołeczne Warszawa

Katarzyna Sagatowska
Kuratorka, wykładowczyni, organizatorka wydarzeń artystycznych, propagatorka kolekcjonowania fotografii, fotografka. Absolwentka Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opawie w Republice Czeskiej (PhD) oraz Wydziału Inżynierii Produkcji Politechniki Warszawskiej. Założycielka galerii i wydawnictwa Jednostka. Współtwórczyni cyklu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Współkuratorka archiwum Pawła Pierścińskiego. W latach 2010–2017 kuratorka projektu Fotografia Kolekcjonerska. Prowadzi wykłady z marketingu dla artystów, fotografii współczesnej, kolekcjonowania oraz rynku fotografii. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Stołecznego Warszawy.

Monika Szewczyk-Wittek
Fotoedytorka, kuratorka i autorka tekstów o fotografii.  Pomysłodawczyni przedsięwzięć promujących fotografię. Współtwórczyni projektu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Kierowała projektem Cyfrowy TR – procesem archiwizacji i digitalizacji zbiorów TR Warszawa. Współkuratorka wystawy „Album rodzinny: Spojrzenia” oraz archiwum Pawła Pierścińskiego. Prowadzi zajęcia z fotoedycji i etyki fotografii na Uniwersytecie Warszawskim. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Instytutu Pileckiego w Berlinie. W 2021 roku ukazała się jej pierwsza książka “Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek”.

Więcej:
@_ogrodowa8_office  
#ogrodowa8gallery
https://wszyscyjestesmyfotografami.pl/




"Cząstki"

Ciało kobiet wciąż jest przedmiotem fizycznego i mentalnego zawłaszczania: macierzyństwo, małżeństwo, normy społeczne, rodzinę, opinię publiczną, politykę, sztukę, media, chorobę, czas…. Projekt "Cząstki" to prawdziwe historie kobiet oraz ich sprzeciw wobec tych mechanizmów.

Piszą, mówią, śpiewają, grają, fotografują, wspierają. Każda na swój sposób staje w obronie kobiet. Wyraźnie nie akceptują zawłaszczania kobiecego ciała ani w sposób fizyczny, ani mentalny. Ono jednak ciągle jest układane do potrzebnych norm i oczekiwań względem macierzyństwa, małżeństwa, środowiska, rodziny, pracy, opinii publicznej, sztuki, mediów, choroby, czasu….

Gipsowe odlewy fragmentów ciał zaproszone kobiety miały zniszczyć, tak aby nikt poza nimi samymi nie mógł dysponować ich cielesnością, nie mógł ich zawłaszczyć. Siostrzańska atmosfera i afirmacja ciała w „gipsowym spa” zmienia się jednak w emocjonalną rozgrywkę, kiedy narzędzia zniszczenia przypominają mechanizmy opresji, z którymi bohaterki nie potrafią swobodnie się konfrontować. Każda z nich w intymnej opowieści zostawia bolesny ślad zawłaszczania swej cielesności. Nie zgadzają się na ten stan rzeczy, a mimo to trudno im wyrazić złość fizyczną wobec ciała… nawet tego gipsowego.

Gościnie projektu: Klara Bielawka, Katarzyna Herman, Anna Hernik, Renata Kim, Krystyna Kofta, Helena Norowicz, Anna Parzyńska, Natalia Przybysz, Katarzyna Sadowska, Agata Zbylut.

Kuratorka: dr hab. Aneta Pawłowska, prof. UŁ.

Autorka:
dr Marta Miaskowska - doktor sztuki, artystka multimedialna. Prowadzi Pracownię Działań Multimedialnych na Politechnice Łódzkiej. Autorka tekstów z zakresu sztuki nowych mediów. Liderka i realizatorka projektów krajowych i międzynarodowych z zakresu edukacji artystycznej. Nagradzana w konkursach plastycznych i filmowych. Stypendystka Kapituły im. Rodziny Kulczyków oraz Departamentu Kultury Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Uczestniczy w wystawach i pokazach krajowych oraz zagranicznych. Przez wiele lat związana z rynkiem mediów i produkcji filmowej. http://martamiaskowska.com

Współpraca:
Agnieszka Patoka - asysta rzeźbiarska
Anna Hernik - dokumentacja fotograficzna
Victoria Nekrasova - dokumentacja fotograficzna
Mateusz Rojek - realizacja wideo
Piotr Serbin - realizacja wideo
Michał Jarecki - montaż wideo
Dorota Sobota – projekt plakatu
Agnieszka Dąbrowska - tłumaczenia językowe
Anna Rak - nagrania lektorskie
Mariusz Szyc - realizacja dźwięku
Mariusz Guglas - aranżacja ekspozycji

Kolekcja w dniach 16-29 lipca 2022 będzie pokazywana w POSK Gallery w Londynie.

Projekt współfinansowany przez Instytut im. Adama Mickiewicza w Warszawie.

Więcej:
@_ogrodowa8_office 
@marta_miaskowska   
martamiaskowska.com
#ogrodowa8gallery
Galeria Pop-up Ogrodowa8
  • od 09-04-2022 godz 18:00
  • od 09-04-2022 godz 19:00

Kategoria

Sztuka

Adres

Łódź, ul. Ogrodowa 8 (Ogrodowa Office, parter)

Kontakt

czynna:
środa-sobota godz. 14-18