Folklor w łowickim Muzeum | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 9 =

Folklor w łowickim Muzeum

Wnętrze łowickiej chaty w Muzeum. fot.P.Reising

Muzeum w Łowiczu posiada zbiory z różnych epok historycznych, lecz chyba najbardziej przyciągają turystów z kraju i zagranicy wspaniałe eksponaty łowickiej sztuki ludowej.
Patronem tutejszego muzeum jest kolekcjoner i społecznik Władysław Tarczyński, który w 1905 roku udostępnił swe zbiory publiczności. Zmarł on w roku odzyskania Niepodległości, jednak w oparciu o jego kolekcję w 1927 roku powstało tutejsze Muzeum Miejskie.

Natomiast zaczątek zbiorów etnograficznych stanowiła kolekcja żyjącej w latach 1868-1936 Anieli Chmielińskiej. Była ona działaczką społeczno-oświatową oraz badaczką, zbieraczką i popularyzacją kultury ludowej z obszaru dawnego Księstwa Łowickiego. Także dzięki niej w 1910 roku powstało Muzeum Krajoznawcze Ziemi Łowickiej.

Obecnie łowickie muzeum mieści się w zabytkowym gmachu z przełomu XVII i XVIII wieku, w którym najpierw znajdowało się seminarium duchowne, a później m.in. szkoła pijarska. Powodem do dumy placówki są artefakty sztuki ludowej, które, oprócz ekspozycji stałej w placówce, można oglądać także w dwóch skansenach – w Łowiczu oraz w Maurzycach. Dział Etnograficzny nosi imię Anieli Chmielińskiej. Można w nim podziwiać nie tylko oryginalne stroje ludowe męskie, kobiece i dziecięce, lecz również kunsztownie wykonane czapeczki dziewczęce z początku XX wieku, haftowane chusty, rękawiczki, skarpetki a nawet getry. Są narzędzia rolnicze, meble, wyroby ceramiczne i również stare fotografie oraz obrazy malarskie. Duże wrażenie czyni zrekonstruowane wnętrze tradycyjnej chłopskiej chaty.

Na zdjęciach przedstawiamy niewielką część zbiorów Działu Etnograficznego znajdujących się w gmachu muzeum mieszczącym się w centrum miasta przy Starym Rynku 5/7.

Paweł Reising

Muzeum w Łowiczu

Kategoria

Sztuka

Adres

Łowicz, Stary Rynek 5/77