Jadwiga Sawicka laureatką Nagrody im. Kobro | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 8 =

Jadwiga Sawicka laureatką Nagrody im. Kobro

Po raz 14. przyznano Nagrodę im. Katarzyny Kobro, która ma na celu uhonorowanie postaw artystów progresywnych i poszukujących. Laureatką została artystka Jadwiga Sawicka. Wyróżnienie przyznano: „za jej sztukę, której istotą jest koncept. Za prosty, ponadpokoleniowy, wielowarstwowy, poruszający i niepokorny przekaz”. 
Po raz 14. przyznano Nagrodę im. Katarzyny Kobro, która ma na celu uhonorowanie postaw artystów progresywnych i poszukujących. Laureatką za 2015 rok została artystka Jadwiga Sawicka.
W uzasadnieniu podkreślano, że wyróżnienie zostało przyznane: „za jej sztukę, której istotą jest koncept. Za prosty, ponadpokoleniowy, wielowarstwowy, poruszający i niepokorny przekaz”. Parafrazując ją samą, Sawicka „oswaja, nawraca i tresuje” i jak zwykle uzyskuje efekt, ale przewrotny”.
- To jedyna nagroda, którą zawsze bardzo chciałam dostać – przyznała Jadwiga Sawicka po odebraniu dyplomu. – Ze względu na patronkę, pomysłodawców i inicjatorów. Ze względu na poprzednich laureatów. Obserwowałam listę laureatów z coraz większym podziwem (…) I ze względu na instytucję, która przyznaje nagrodę. To jest jeden [Muzeum Sztuki w Łodzi – przyp.] z najważniejszych punktów na mapie polskiej sztuki. Przypuszczam, że już nic lepszego w życiu mi się nie zdarzy – powiedziała z uśmiechem. 
 
Artystka urodziła się 14 stycznia 1959 roku w Przemyślu. Studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni Jerzego Nowosielskiego. Tworzy obrazy, fotografie, obiekty, instalacje tekstowe, w których nawiązuje do kultury masowej. W swojej twórczości jest szczególnie znana z malarstwa „pisanego”.
W latach 90. malowała niewielkie obrazy z fragmentami odzieży i kosmetykami, opatrzone w fikcyjne hasła reklamowe. Z kolei pod koniec ubiegłego stulecia tworzyła wielkoformatowe obrazy z tekstu. 
W Muzeum Sztuki w Łodzi zorganizowano szereg wystaw z udziałem Jadwigi Sawickiej: „Fotoobrazy - gest plastyczny w fotografii” (2006), „Oczy szukają głowy do zamieszkania” (2011), „Korespondencje. Sztuka nowoczesna a uniwersalizm” (2012), „Na zachętę do muzeum. Kolekcja Łódzkiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych” (2013).
 
Nagroda im. Katarzyny Kobro
Pomysłodawcą idei dorocznego wyróżnienia jest prof. Józef Robakowski (wspólnie z Niką Strzemińską, córką Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego).
Początkowo nagroda była przyznawana prywatnie w Galerii Wschodniej. Od 2011 roku organizatorem wydarzenia jest Muzeum Sztuki w Łodzi.
W poprzednich latach Nagrodę im. Katarzyny Kobro otrzymali:
2001 - Zbigniew Dłubak
2002 - Jürgen Blum – Kwiatkowski
2003 - Andrzej Dłużniewski
2004 - Krzysztof M. Bednarski
2005 - Teresa Murak
2006 - Krzysztof Wodiczko
2007 - Jerzy Lewczyński
2008 - Zbigniew Rybczyński
2009 - Andrzej Lachowicz
2011 - Zygmunt Rytka
2012 - Natalia LL
2013 - Cezary Bodzianowski
2014 – Robert Rumas
 
Nagrodę za 2015 r. przyznało Jury w czteroosobowym składzie: przewodnicząca Ewa Zarzycka, Marta Bosowska, Przemysław Branas i Jerzy Grzegorski.
 
W tym roku fundatorem Nagrody im. Katarzyny Kobro jest Polskie Bractwo Kawalerów Gutenberga.
 
Fot. Julia Kostarska-Talaga

Kategoria

Sztuka