Kurs na sztukę | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 7 =

Kurs na sztukę

RECENZJA. Na korytarzach Akademii Sztuk Pięknych można oglądać dzieła, które powstały w czasie pierwszej sesji trwających właśnie Międzynarodowych Letnich Kursów – Grafika i Tkanina Artystyczna. Od razu widać, że nie biorą w nich udziału amatorzy - jest wiele prac ciekawych, na wysokim poziomie.
Na korytarzach piątego piętra głównego budynku Akademii Sztuk Pięknych można oglądać dzieła, które powstały w czasie pierwszej sesji trwających właśnie Międzynarodowych Letnich Kursów – Grafika i Tkanina Artystyczna (PATA).
W kursach, które rozpoczęły się 17 lipca i trwają do 15 sierpnia, bierze udział 66 osób (rok temu, do pierwszej edycji zgłosiło się 25 osób) z całego świata, m.in. z Włoch, Niemiec, Kanady, Chin, USA, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Luksemburga, Norwegii, Islandii. Oczywiście są i Polacy. To twórcy w różnym wieku.
Pomysłodawcą kursów był Guliano Santini, dyrektor Międzynarodowego Centrum Sztuki KAUS Urbino we Włoszech, z którym łódzka uczelnia współpracuje od dawna i które jest współorganizatorem letnich kursów.
Kursanci uczą się tradycyjnych technik graficznych w połączeniu z innowacyjnymi technologiami opracowanymi przez uznanych artystów, m.in. wykładowców ASP w Łodzi. Poznają też sekrety tkaniny artystycznej. Prowadzący profesorzy to: grafika - Dariusz Kaca, Krzysztof Wawrzyniak, Witold Warzywoda, Sławomir Ćwiek, José Manuel Guillén Ramón z politechniki w Walencji, tkanina - Zygmunt Łukasiewicz, Krystyna Czajkowska i Wendy Weiss z University of Nebraska-Lincoln w USA.
Uczestnicy mają dostęp do świetnie wyposażonych pracowni Katedry Grafiki Warsztatowej, Katedry Tkaniny oraz Katedry Druku na Tkaninie.

Na wystawie oglądamy efekty intensywnej dwutygodniowej pracy. Przeważają grafiki i to one są na wyższym artystycznym poziomie, ale jeden z czterech korytarzy tworzących kwadrat wypełniony jest tkaniną i także tutaj znalazły się interesujące dzieła. Choćby niebieskie obiekty z filcu autorstwa Annie Veldkamp czy nadruki na tkaninie: uabstrakcyjnione kwiaty Beaty Wielgos-Dunikowskiej i kruki Marty Fofi na biało-różowo-szarym tle.

Jeśli chodzi o prace graficzne, to właściwie większość jest ciekawa. Reprezentują różne formy obrazowania, różne tematy i rodzaje wrażliwości. Są i grafiki przedstawiające, i abstrakcyjne, i wyraziste, i subtelne. Kolorowe i czarno-białe. Litografie, serigrafie, intaglio...
Przeważają płaskie obrazy, ale niektórzy w technice graficznej wykonali przestrzenne obiekty, jak Flavia Bognuda, której uabstrakcyjnione ryby wiszą na drucikach przymocowanych u sufitu oraz Antonella Cuzzocrea i Daphne Barret Rossi, które prezentują książki artystyczne (ta w wykonaniu Daphne Barret Rossi przyciąga wzrok mocnymi kolorami i wizerunkami "łódzkich" krasnali przybramnych - na jej grafikach z zeszłego roku były one głównymi bohaterami, teraz stoją na straży bawiących się ludzi).
- Jesteście zmęczeni, ale mam nadzieję, że szczęśliwi - do uczestników kursów mówił podczas wernisażu połączonego z wręczeniem dyplomów Guliano Santini.
4 sierpnia rusza kolejna seria kursów, tym razem prowadzonych przez profesorów z zagranicy: "Ryt w tekturze - technika addytywna i subtraktywna" (José Manuel Guillén Ramón) i "Farbowanie i tworzenie wzoru za pomocą barwników naturalnych w procesie tkania ikatu osnowowego" (Wendy Weiss). Prace, które powstaną, można będzie oglądać od 15 sierpnia w tym samym miejscu.
 
Wystawa czynna do 5 sierpnia 2014.
Akademia Sztuk Pięknych

Kategoria

Sztuka

Adres

ul. Wojska Polskiego 121

Kontakt

Galeria OdNowa (sala 261, II piętro) czynna: pn.-pt. 9-15
Galeria Kobro (I piętro) czynna: pn.-pt. 10.30-14
Wstęp wolny