Łódź Young Fashion 2022 | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 4 =

Łódź Young Fashion 2022

Maurycy Zylber ze statuetką Złotej Nitki, fot. Filip Okopny / FashionImages

Złota Nitka dla Maurycego Zylbera z Warszawy, nagroda 2. Fashion Film Festival dla Megan van Engelen z Holandii, nagroda rektora ASP podczas Gali Dyplomowej Instytutu Ubioru - dla Mai Pilarek. Szósta edycja Łódź Young Fashion za nami.
Czerwone dywany i błysk fleszy, sławy świata mody na widowni, znakomici realizatorzy na co dzień odpowiedzialni za pokazy najbardziej uznanych marek oraz główni bohaterowie – młodzi projektanci prezentujący swoją kreatywność z nadzieją na nagrody i wielką karierę. W listopadzie odbyło się 6. Łódź Young Fashion 2022.

Łódź Young Fashion, wydarzenie współtworzone przez Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi i Miasto Łódź, to przede wszystkim konkurs Złota Nitka, 26. Gala Dyplomowa Instytutu Ubioru, druga edycja Fashion Film Festival, ale także obszerna wystawa i bogaty program warsztatów. Tegoroczna edycja Łódź Young Fashion odbyło się w dniach 24–26 listopada.

Projekt Łódź Young Fashion czerpie z potencjału Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, która w ramach Instytutu Ubioru kształci profesjonalnych projektantów mody na poziomie studiów licencjackich i magisterskich, wciąż doskonaląc swoje programy i wzbogacając ofertę. Instytut może poszczycić się kilkoma pokoleniami absolwentów – projektantów, którzy kształtowali i kształtują współczesny rynek mody i wzornictwa.

Tegoroczna edycja stała się przestrzenią dialogu wielu pokoleń polskiego świata mody za sprawą wystawy w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, dokumentującej blisko trzy dekady Złotej Nitki – najstarszego w Polsce konkursu dla młodych projektantów. Jego tradycja oraz setki zaprezentowanych kolekcji każą uznać konkurs za jedno z najważniejszych i najbardziej prestiżowych wydarzeń branżowych w kraju. Konkurs pozwolił zaistnieć wielu znanym dziś projektantom, wśród których wymienić można m.in.: Agatę Wojtkiewicz, Łukasza Jemioła, duet Paprocki & Brzozowski czy Adriana Krupę. Wystawa w CMWŁ, której kuratorką i autorką koncepcji jest prof. Dorota Sak, zaprezentuje także najnowsze dokonania projektowe laureatów Złotej Nitki.

– Złota Nitka od lat 90. kreuje scenę mody w Polsce i co roku nagradza niezwykle utalentowanych projektantów, którzy mogą zrewolucjonizować światowe wybiegi. Ranga tego konkursu otwiera zwycięzcom drzwi do kariery – mówi Katarzyna Wróblewska, dyrektor artystyczna Łódź Young Fashion. Jak dodaje, tegoroczna edycja jest wyjątkowa, ponieważ podniesiony został limit wieku uczestników i po raz pierwszy swoje kolekcje mogą zgłaszać osoby do 35. roku życia.

Konkurs skierowany jest zarówno do profesjonalnych projektantów, jak i debiutantów – artystów związanych ze szkołami mody, uczelniami artystycznymi i freelancerów. Ukończone szkoły i dotychczasowe osiągnięcia w dziedzinie mody nie są tu jednak tak ważne, jak świeże spojrzenie na światowe trendy i odwaga w prezentowaniu własnego stylu.

Zwycięzcę poznaliśmy podczas reżyserowanej przez Magdalenę Rozenfeld gali finałowej 26 listopada w Centrum Promocji Mody łódzkiej ASP. Laureat otrzymał statuetkę Złotej Nitki oraz 30 000 złotych, ufundowane przez Miasto Łódź.

Nie mniejsze emocje budzi zwykle Gala Dyplomowa Instytutu Ubioru. Wydarzenie to odbywa się od 1995 roku i jest imprezą promującą dyplomantów Instytutu Ubioru, wywodzącego się z najstarszego i najbardziej prestiżowego w uczelni Wydziału Tkaniny i Ubioru. Przez lata Gala zyskała niezwykłą oprawę – dzisiaj to wizualny spektakl prezentujący dyplomy młodych projektantów na profesjonalnym wybiegu w Centrum Promocji Mody ASP. Kilkadziesiąt reflektorów i rzutników, wielkoformatowy ekran, dwudziestometrowy wybieg ze ścieżką multimedialną – to wszystko pozwala na zaprezentowanie dyplomów w formie pokazów na najwyższym światowym poziomie.

– Pokaz z jednej strony zamyka ważny etap nauki w życiu młodego projektanta, a z drugiej – stanowi nowe otwarcie, pozwalając wyjść ze swoją twórczością do szerokiej publiczności – podkreśla Katarzyna Wróblewska i dodaje, że młodzi projektanci powalczą o nagrodę główną rektora Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz o nagrody partnerów współpracujących z Instytutem. Za reżyserię Gali odpowiadała tym razem Adrianna Grudzińska-Pham, związana z Instytutem Ubioru pedagog Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i doświadczona reżyser pokazów.

W programie Łódź Young Fashion ważne miejsce zajął też organizowany po raz drugi Międzynarodowy Konkurs „Fashion Film Festival”, skierowany do młodych twórców ubioru poniżej 35. roku życia, którzy prezentują swoje projekty w formacie filmowym. Taki sposób wypowiedzi artystycznej daje możliwość innego spojrzenia na autorskie kolekcje, poszerzenia grona odbiorców i jest wyjątkowym narzędziem wspierającym promocję kolekcji. Jednocześnie prowokuje do konfrontacji z nowym formatem twórczości i innymi artystami zaangażowanymi w produkcję filmu. Galę konkursu reżyserował Tomasz Armada, jeden z najbardziej obiecujących młodych polskich projektantów mody, absolwent ASP w Łodzi.

Konkurs przygotowany został z myślą o promowaniu młodych talentów i ułatwianiu zawodowego startu studentom i absolwentom kierunków związanych z projektowaniem mody. Do udziału zaproszeni są utalentowani, odważni twórcy związani ze szkołami mody, uczelniami artystycznymi i freelancerzy, prezentujący oryginalne kolekcje i nośne idee im towarzyszące poprzez filmowe formy narracji.

Tegoroczna edycja to również bogaty program warsztatów, zarówno dotyczących szeroko pojętego biznesu modowego, jak i dziedzin typowo artystycznych, jak techniki rysunku żurnalowego czy fotografia. Zajęcia odbywały się w nowoczesnych przestrzeniach Akademickiego Centrum Designu, mieszczącego się w zrewitalizowanym zabytkowym budynku na Księżym Młynie. 

Organizatorzy Łódź Young Fashion to Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi i Stowarzyszenie Pola Designu, partnerem głównym wydarzenia jest Miasto Łódź, partnerem – Łódzkie Centrum Wydarzeń.

www.lodzyoungfashion.com

materiały prasowe


ŁÓDŹ YOUNG FASHION 2022

ZŁOTA NITKA

FINALIŚCI KONKURSU ZŁOTA NITKA
1. Volha Aleksandrovich
2. Jan Chodorowicz
3. Edyta Róża Gierach
4. Mateusz Jagodziński
5. Dominika Janerka-Woźnica
6. Paweł Kaźmierowski
7. Wiktoria Krupińska
8. Wiktoria Łaskawiec
9. Maja Pilarek
10. Artur Ryba
11. Barbara Rydz
12. Ewelina Szymańska
13. Krystian Szymczak
14. Nataliya Tsirka
15. Maurycy Zylber

JURY KONKURSU ZŁOTA NITKA
1. Hanna Zdanowska – Prezydent Miasta Łodzi
2. dr hab. Olga Podfilipska-Krysińska, prof. uczelni – Dziekan Wydziału Sztuk Projektowych ASP w Łodzi
3. Marta Kowalska – Elle.pl
4. Marcin Świderek – szef działu mody magazynu „Elle”
5. Agnieszka Ścibior – stylistka
6. Mariusz Przybylski – projektant mody
7. Mikołaj Żurek – laureat Złotej Nitki 2021
8. Aneta Dalbiak – Dyrektor Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
9. Karolina Limbach – stylistka magazynu „Elle”

FASHION FILM FESTIVAL

JURY FASHION FILM FESTIVAL
1. Adam Pustelnik – Pierwszy Wiceprezydent Miasta Łodzi
2. dr hab. Artur Chrzanowski, prof. uczelni – prorektor ds. kształcenia Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi
3. Maja Naskrętska – stylistka magazynu „Elle” i „Glamour”
4. prof. dr hab. Piotr Mikucki – dziekan Wydziału Reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi
5. Mikołaj Komar – redaktor naczelny magazynu „K MAG”
6. Dorota Szulc – fotografka mody
7. Agnieszka Woszczyńska – reżyserka filmowa
8. Gsus Lopez – reżyser filmów modowych
9. Florentina Leitner – projektantka, zwyciężczyni Fashion Film Festival 2021
10. Martyn Roberts – założyciel Fashion Scout

GALA DYPLOMOWA INSTYTUTU UBIORU ASP

FINALIŚCI GALI DYPLOMOWEJ
1. Patryk Biernacki
2. Katarzyna Czapla
3. Paulina Daszuk
4. Dawid Duma
5. Edyta Gierach
6. Mateusz Jagodziński
7. Aleksandra Jakubczyk
8. Paulina Jankowska
9. Paweł Kaźmierowski
10. Rafał Klacza
11. Elliott Kubiak
12. Wiktoria Łaskawiec
13. Joanna Pawlaczyk
14. Maja Pilarek
15. Barbara Rydz
16. Jagoda Staniszewska
17. Weronika Surdacka

JURY GALI DYPLOMOWEJ INSTYTUTU UBIORU
1. Joanna Skrzydlewska – Wiceprezydent Miasta Łodzi
2. dr Przemysław Wachowski – Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi
3. Marcin Świderek – szef działu mody magazynu „Elle”\
4. prof. dr. Renata Maldutienė – Dziekan Wydziału Projektowania Mody Vilniaus Dailės Akademija
5. Magdalena Kacalak – redaktorka mody „Wysokich Obcasów”
6. Marcin Różyc – kurator w CMWŁ, redaktor Vogue.pl
7. Karla Gruszecka – redaktorka mody Vogue.pl, stylistka
8. Piret Puppart – Head of Fashion Department Estonian Academy of Fine Arts
9. Joanna Lorynowicz – redaktor naczelna magazynu „Elle”


Dwie wystawy Łódź Young Fashion:

"30 lat wokół Złotej Nitki"

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
ul. Piotrkowska 282
Wernisaż: 25 listopada 2022 r., godz. 17

Organizowana od 1993 roku „Złota Nitka” to najstarszy w Polsce konkurs dla projektantów ubioru. Udział w nim to zawsze ważny moment na drodze zawodowej młodych twórców, którzy często po raz pierwszy prezentują przed szeroką publicznością swoje kolekcje. Swoista trampolina, jaką dla kariery projektanta jest „Złota Nitka”, rozpoczęła drogę ku sławie wielu z nich.

W ciągu niemal trzydziestu lat istnienia konkursu jego laureatami zostało wielu uznanych dziś projektantów. Wystawa prezentowana w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oddaje im głos i przypomina historię tego prestiżowego wydarzenia.

Intermedialna ekspozycja będzie okazją do wysłuchania archiwalnych wypowiedzi projektantów opowiadających o swoim udziale w konkursie, ale również do poznania ich współczesnych dokonań. Gdzie znajdują się dziś – po 5, 10 czy nawet 20 latach od zwycięstwa? Odpowiedzi na to pytanie odnajdziemy w części wystawy prezentującej wybrane sylwetki z kolekcji Łukasza Jemioła, Marii Wiatrowskiej, Adriana Krupy, MMC (laureata Honorowej Złotej Nitki) oraz biżuterię Sergiusza Kuchczyńskiego.

Część historyczna ekspozycji, odwołująca się do początków „Złotej Nitki”, zaprezentuje w formie multimedialnej wypowiedzi osób, które tworzyły to wydarzenie. Publiczność obejrzy również archiwalne fragmenty filmów z pokazów konkursowych, a także wiele zdjęć w formie druków i elektronicznych slideshow.
Potraktowanie wystawy „30 lat wokół Złotej Nitki” jako swoistego wstępu do istniejącej już ekspozycji „Miasto – Moda – Maszyna” prezentowanej w Centralnym Muzeum Włókiennictwa podkreśla związek konkursu z naszym miastem, jego tradycjami włókienniczymi, a przede wszystkim akademickimi w zakresie projektowania mody.

Kurator wystawy i autor koncepcji: prof. Dorota Sak

„Costumes and contemplations”
Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, ul. Piotrkowska 282
Wernisaż: 25.11.2022, godz. 17

Wystawa pedagogów i absolwentów Katedry Mody Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie
Wystawa „Costumes and contemplations”, prezentowana w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, jest pierwszą z cyklu ekspozycji, na których spotykają się prace projektantów kilku różnych pokoleń. Wszystkich autorów łączy związek z Akademią Sztuk Pięknych w Wilnie.

Niektórzy z prezentowanych twórców mają wieloletnie doświadczenie w pracy akademickiej i jednocześnie są zakorzenieni w branży modowej. Inni dopiero zaczynają karierę dydaktyczną i łączą ją z rozwojem własnych marek modowych, starając się zaistnieć w świecie mody.

Prezentowane na wystawie obiekty to jednocześnie ubiory i przejawy kontemplacji. Autorzy prowadzą rozważania nad interesującymi ich tematami społeczno-kulturowymi, historycznymi czy religijnymi, leżącymi w obszarze ich zainteresowań. Dyskutują lub spierają się z widzem, zgłębiając świat i ludzkie istnienie, a więc próbują małymi krokami nadać sens swojemu codziennemu życiu i zbliżyć się do prawdy, której szukają.

Uczestnicy wystawy:
Jolanta Talaikytė
Renata Maldutienė
Alevtina Ščepanova
Edita Sabockytė-Skudienė
Justina Semčenakitė
Rūta Kvaščevičiūtė
Rytis Beiga
Sonja Šterman
Julija Vosyliūtė

Kuratorzy wystawy:
Renata Maldutienė
Agnetė Voverė

Obie wystawy prezentowane będą do końca 2022 roku w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.


GALA DYPLOMOWA - NAGRODA REKTORA DLA MAI PILAREK

Idealne proporcje między myślą twórczą, artystycznymi inspiracjami, zmysłem praktycznym, starannym wykonaniem, poczuciem humoru i fantazją – kolekcja „Inside out” zachwyciła jurorów Gali Dyplomowej Instytutu Ubioru łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Nagroda Rektora za najlepszy dyplom trafiła do Mai Pilarek.

Za sprawą Łódź Young Fashion Łódź na trzy dni stała się stolicą młodej mody. Wydarzenie otworzyła Gala Dyplomowa łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, podczas której swoje kolekcje zaprezentowało siedemnastu dyplomatów Instytutu Ubioru: Patryk Biernacki, Katarzyna Czapla, Paulina Daszuk, Dawid Duma, Edyta Gierach, Mateusz Jagodziński, Aleksandra Jakubczyk, Paulina Jankowska, Paweł Kaźmierowski, Rafał Klacza, Elliott Kubiak, Wiktoria Łaskawiec, Joanna Pawlaczyk, Maja Pilarek, Barbara Rydz, Jagoda Staniszewska i Weronika Surdacka.

Wszystkie kolekcje intrygowały oryginalnością, twórczą dojrzałością i precyzją wykonania, co sprawiło, że konkursowe jury musiało zmierzyć się z nie lada wyzwaniem. Zwycięzca mógł być tylko jeden, a Nagroda Rektora łódzkiej ASP o wartości 10 000 zł powędrowała do Mai Pilarek, autorki kolekcji „Inside out”, która dyplom zrealizowała pod kierunkiem dra Michała Szulca i dr hab. Anny Kuźmitowicz, prof. uczelni.

Jak wyjaśnia Maja Pilarek, tytułowe „Inside out” odnosi się do ludzkiej drugiej strony. Tej, którą ukrywamy i z którą walczymy, nie pozwalając sobie na błędy i wpadając w pułapki takie jak kult sukcesu, pracy, motywacji, perfekcjonizm czy obsesja kontroli.

– Inspirację stanowiły dla mnie obrazy-tarcze Niki de Saint Phalle, które były sposobem artystki na radzenie sobie z własnym gniewem: strzelała ona do białych płócien z ukrytymi woreczkami wypełnionymi farbą, które pod wpływem uderzenia pękały i wypełniały powierzchnię kolorem. Wykorzystałam motyw odsłaniania czegoś ukrytego pod powierzchnią, tworząc autorską tkaninę z układanych warstwowo kawałków materiałów, resztek z poprzednich kolekcji – tłumaczy projektantka. – To „wciskanie” jednych elementów w drugie symbolizuje próbę dopasowania się do otoczenia, kamuflażu własnych przeżyć i emocji – dodaje.

Znaczną część kolekcji stanowią autorskie dzianiny i tkaniny, a sylwetki uzupełniają dodatki, takie jak okulary, kolczyki, guziki czy klamry, wydrukowane na drukarce 3D.

– Moda jest sztuką, co do tego nie mamy wątpliwości. Ale często nawet doświadczeni projektanci zapominają o tym, że to sztuka użytkowa. Mai Pilarek, choć jest na początku swojej twórczej drogi, udało się w idealnych proporcjach zmiksować: myśl twórczą, artystyczne inspiracje pracami Niki de Saint Phaile, zmysł praktyczny, staranne wykonanie, poczucie humoru, fantazję i całościowe myślenie o kolekcji od kolorów, form, po wypracowane detale i dodatki. W efekcie widzowie otrzymują koktajl „Inside out”, linię ubrań oraz akcesoriów, która opowiada o naszej „lewej” stronie. Tym, co tłumimy, ukrywamy, sądząc po pełnych polotu projektach Mai nie zawsze słusznie – mówi Joanna Lorynowicz, przewodnicząca jury.

Konkursowe kolekcje znalazły też uznanie w oczach partnerów wydarzenia, którzy ufundowali swoje nagrody:

·       Nagroda specjalna Ferrero, producent batonika Duplo: Maja Pilarek
·       Wyróżnienie specjalne Elle: Weronika Surdacka
·       Nagroda specjalna LPP: Edyta Gierach, Paulina Daszuk
·       Nagroda specjalna OFF Piotrkowska Center: Edyta Gierach
·       Nagroda specjalna GPoland: Wiktoria Łaskawiec
·       Nagroda specjalna YKK: Weronika Surdacka
·       Wyróżnienie Freudenberg: Katarzyna Czapla, Jagoda Staniszewska

 
Prace dyplomatów oceniało jury w składzie: dr Przemysław Wachowski – rektor Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Joanna Skrzydlewska – wiceprezydent Łodzi, Magdalena Kacalak – redaktorka mody „Wysokich Obcasów”, Joanna Lorynowicz – redaktor naczelna magazynu „Elle”, prof. Renata Maldutienė – dyrektorka Katedry Mody Wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych, Piret Puppart – dyrektorka Katedry Mody Estońskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Marcin Różyc – kurator i dziennikarz związany z Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi i Vogue Polska.

Prezentacji kolekcji dyplomowych towarzyszył gościnny pokaz kolekcji absolwentek Katedry Mody Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie: Ausrine Kepezinskaite oraz Emiliji Jasiulytė.

Gala Dyplomowa organizowana od 1995 roku promuje dyplomantów Instytutu Ubioru. Przez lata wydarzenie zyskało niezwykłą oprawę – dzisiaj to wizualny spektakl w formie pokazów na najwyższym światowym poziomie.


NAGRODA 2. FASHION FILM FESTIVAL TRAFIŁA DO HOLANDII
 
Czy własne przeżycia da się wyrazić w uniwersalny i pełen humoru sposób w formie kolekcji ubioru, a następnie inspirowanego nią filmu? Projektantka Megan van Engelen udowadnia, że tak. Jej film „Het Cluster B Effect” zdobył największe uznanie jury, przynosząc młodej artystce z Holandii wygraną w tegorocznej edycji Fashion Film Festival, zrealizowanej w ramach Łódź Young Fashion.  

Tytułowy „cluster B effect” to angielski termin określający zaburzenia osobowości wiązki B, takie jak borderline czy zaburzenie narcystyczne. I właśnie to przewrotne spojrzenie na narcyzm oraz humorystyczne podejście do niełatwego tematu widoczne jest w filmie wyreżyserowanym także przez projektantkę. Tematyka filmu, warstwa wizualna i sposób narracji zachwyciły jury drugiej edycji Fashion Film Festival. Po burzliwych obradach komisja zdecydowała się przyznać nagrodę w wysokości 5 tysięcy euro Megan van Engelen z Holandii.

Opowieść o tabu i zdrowiu psychicznym w nieco absurdalny, ale i uzdrawiający sposób łączy filmową narrację z modą. Nadruki, elementy dzianinowe, kolory i faktury materiałów – wszystko to pozwala projektantce przepracować trudne aspekty własnego życia i inspirować innych.

– Poprzez modę i film staram się dotykać takich tematów jak: zdrowie psychiczne, traumy i wszelkie tabu, z którym mierzę się także w swoim życiu – mówi laureatka. – Główną bohaterką filmu jest Nagem – pełna pasji młoda kobieta, która podczas wyścigu kolarskiego traci pewność siebie, co prowadzi do frustracji i złości – wyjaśnia.

Autorka filmu w 2022 roku ukończyła HKU School of Arts na kierunku Fashion Design. Odnajduje przestrzeń artystycznej ekspresji w połączeniu sztuki ubioru i ruchomych obrazów. W swoich pracach szuka granic emocjonalnych i przekłada je na modę, a pokazując własną historię i fascynację tematem, chce tworzyć przestrzeń, w której także inni ludzie mogą poczuć się lepiej ze sobą.

W konkursowych zmaganiach projektantka pokonała czternastu innych artystów z różnych stron świata, których filmy zakwalifikowały się do finału łódzkiego konkursu.

Filmy oceniało jury w składzie: Adam Pustelnik – wiceprezydent Łodzi, dr hab. Artur Chrzanowski – prorektor ds. kształcenia Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Mikołaj Komar – fotograf, redaktor naczelny magazynu „K MAG”, Florentina Leitner – laureatka pierwszej edycji Fashion Film Festival, Maja Naskrętska – stylistka magazynu Elle, Dorota Szulc – fotografka mody, Gsus Lopez – reżyser filmów modowych, prof. dr hab. Piotr Mikucki – dziekan Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej Szkoły Filmowej w Łodzi, Martyn Roberts – założyciel i dyrektor kreatywny Fashion Scout.

Fashion Film Festival to konkurs skierowany do młodych twórców ubioru, prezentujących swoje projekty w formacie filmowym. Taki sposób wypowiedzi artystycznej daje możliwość innego spojrzenia na autorskie kolekcje, poszerzenia grona odbiorców i jest wyjątkowym narzędziem wspierającym promocję kolekcji. Jednocześnie prowokuje do zderzenia z nowym formatem twórczości i innymi artystami, zaangażowanymi w produkcję filmu.

– W erze cyfrowej jest to ważny sposób zaprezentowania historii projektu i marki międzynarodowym odbiorcom za pośrednictwem platform internetowych. Konkursy takie jak ten są ważne, bo pozwalają wyróżniać i pokazywać talenty branży mody za pośrednictwem ekscytującego medium, jakim jest film – podkreśla Martyn Roberts, przewodniczący jury.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się ponad 60 uczestników, spośród których międzynarodowe jury wyłoniło piętnaścioro finalistów.

– Cieszy nas ogromne zainteresowanie konkursem i jego międzynarodowy wymiar – dodaje Maria Ostrowska, dyrektor artystyczna FFF. – Zgłoszenia nadesłano z całego świata, a w finale znaleźli się twórcy działający na co dzień w Finlandii, Holandii, Belgii, Wielkiej Brytanii, Turcji czy Kenii - dodaje. 

Organizatorami Łódź Young Fashion są Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi i Stowarzyszenie Pola Designu, partnerem głównym jest Miasto Łódź, partnerem wydarzenia – Łódzkie Centrum Wydarzeń, a Mecenasem Głównym – Porsche Centrum Łódź. W programie ŁYF znalazły się również dwie wystawy: „30 lat wokół Złotej Nitki”, opowiadająca historię tego najstarszego w Polsce konkursu dla młodych projektantów oraz „Costume and Contemplations”, przygotowana przez pedagogów i absolwentów Katedry Mody Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie. Szczegółowe informacje znaleźć można na www.lodzyoungfashion.com.

Finaliści 2. Fashion Film Festival 2022

1. Erika Bergman – Finlandia, film „Curtain Robbers”
2. Megan van Engelen – Holandia, film „Het Cluster B Effect”
3. Chiron Floris – Belgia, film „Algos”
4. Şebnem Günay – Turcja, film „La Piscine”
5. Ira Iceberg – Wielka Brytania, film „The Girl Who Collected Memories”
6. Marcin Kosakowski – Polska, film „That's Hot”
7. Shek Yen Leung – Wielka Brytania, fot. “ACT 2: A Breath Of Fresh Noise”
8. Danylo Melnychuk – Polska, film „Freedom Within Us”
9. Emre Pakel – Włochy, film „Versatile”
10. Muyishime Eddy Patrick – Kenia, film „Wish Upon A Star”
11. Marija Petraityte – Litwa, film „Distance From A Point”
12. Daria Plaksyuk – Ukraina, film „Kyiv Modernism”
13. Justas Vonzodas – Litwa, film „Against The Grain”
14. Pablo Willemars – Holandia, film „Beste Reizigers”
15. Chenshuo Xu – Wielka Brytania, film „The Ultimate Samsara”


MAURYCY ZYLBER WYGRYWA ZŁOTĄ NITKĘ

Nietuzinkowy pomysł, umiejętna zabawa konwencją, wyrazisty modowy sznyt i mocny przekaz – kolekcja „I bring joy to men” zapewniła Maurycemu Zylberowi zwycięstwo w  konkursie „Złota Nitka”. Gala finałowa konkursu zakończyła tegoroczną edycję Łódź Young Fashion.

– Złota Nitka od 30 lat kreuje scenę mody w Polsce i co roku nagradza niezwykle utalentowanych projektantów, którzy mogą zrewolucjonizować światowe wybiegi. A prestiż tego konkursu otwiera zwycięzcom drzwi do kariery – podkreśla Katarzyna Wróblewska, dyrektor artystyczna Łódź Young Fashion, w ramach którego Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi organizuje konkurs. – To jedno z najważniejszych branżowych wydarzeń w Polsce, które pozwala młodym twórcom rozwinąć skrzydła. Od lat współtworzy modowy charakter naszego miasta. Czerpie z jego kreatywnej tożsamości i ją wzbogaca – dodaje Maciej Łaski, dyrektor Łódzkiego Centrum Wydarzeń.

O statuetkę i nagrodę pieniężną w wysokości 30 000 złotych walczyło w tym roku piętnastu finalistów: Volha Aleksandrovich, Jan Chodorowicz, Edyta Róża Gierach, Mateusz Jagodziński, Dominika Janerka-Woźnicka, Paweł Kaźmierowski, Wiktoria Krupińska, Łaskawiec, Maja Pilarek, Artur Ryba, Barbara Rydz, Ewelina Szymańska, Krystian Szymczak, Natalyia Tsirka, Maurycy Zylber.

Finałowe kolekcje oceniało jury: Prezydent Miasta Łodzi – Hanna Zdanowska, dr hab. Olga Podfilipska-Krysińska – Dziekan Wydziału Sztuk Projektowych ASP w Łodzi, prof. uczelni; Aneta Dalbiak – dyrektor Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi; Marta Kowalska – redaktorka prowadząca serwis elle.pl; Karolina Limbach – stylistka magazynu „Elle”, Agnieszka Ścibior – dyrektor kreatywna Viva Moda=, producentka filmowa, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi; Mariusz Przybylski – projektant mody, Marcin Świderek – szef działu mody magazynu „Elle”, Mikołaj Żurek – projektant, laureat Złotej Nitki 2021.

– Postawiliśmy sobie dwa kryteria wyboru projektanta: po pierwsze kreatywność, wyobraźnia i element zaskoczenia, po drugie – modowy sznyt, pomysł i osadzenie w kontekście mody współczesnej. Wiele kolekcji spełniło nasze oczekiwania, dlatego kilka z nich zdobyło bardzo wysoką liczbę punktów, a to tylko dowód na wysoki poziom konkursu – podkreśla Marcin Świderek, przewodniczący jury. – Po burzliwym głosowaniu nagrodę postanowiliśmy przyznać Maurycemu Zylberowi, a przekonał nas nietuzinkowy pomysł, wyraziste modowe looki, umiejętne bawienie się męsko-damską konwencją, poczucie humoru i bardzo trafny komentarz do tego, co obecnie dzieje się w modzie i na świecie – uzasadnia wybór.

– Prezentowana przeze mnie kolekcja rozpoczęła się na fundamencie dwóch par dualizmu kulturowego. Pierwsza to tradycyjny binarny podział płciowy: męskość-kobiecość, drugi to przeciwne orientacje psychoseksualne: heteroskesualna-homoseksualna. Ciekawiło mnie i zainspirowało to, jak jesteśmy postrzegani przez nasz ubiór i dzięki temu szufladkowani w odpowiednich kategoriach, które ułatwiają odbiorcy nas zidentyfikować – mówi o swojej kolekcji sam projektant.

Maurycy Zylber pochodzi z Warszawy, gdzie uzyskał licencjat w Katedrze Mody ASP, pracując później jako kostiumograf i projektant dla firm na rynku polskim. Kontynuował studia w Paryżu w Institut Francais de la Mode, gdzie otrzymał tytuł magistra. Obecnie pracuje dla marki Celine.

Swoje nagrody przyznali również partnerzy wydarzenia:

·       Nagroda specjalna Porsche Centrum Łódź: Ewelina Szymańska
·       Nagroda specjalna firmy Ferrero, producenta batonika Duplo: Krystian Szymczak
·       Nagroda specjalna firmy LPP: Volha Aleksandrovich
·       Nagroda specjalna MODIVO: Ewelina Szymańska
·       Nagroda specjalna marki UltraMaszyna: Artur Ryba
·       Nagroda specjalna OFF Piotrkowska Center: Maja Pilarek
·       Nagroda specjalna Szkoły Projektowania Konstrukcji i Technik Krawieckich 7 cm: Wiktoria Łaskawiec, Ewelina Szymańska, Krystian Szymczak.

 
Widowiskowej prezentacji finałowych kolekcji towarzyszył pokaz Mikołaja Żurka, laureata zeszłorocznej edycji, okrzykniętego przez branżę debiutem roku. Projektant zaprezentował zarówno debiutancką kolekcję „Inwokacja”, którą wygrał ubiegłoroczną edycję konkursu, jak i sylwetki z najnowszej kolekcji, pozostające w podobnym kręgu inspiracji.

Gala finałowa konkursu „Złota Nitka” zakończyła tegoroczną, szóstą, edycję Łódź Young Fashion. 
Centrum Promocji Mody ASP
  • od 24-11-2022

Kategoria

Sztuka

Adres

Akademia Sztuk Pięknych Łódź, ul. Wojska Polskiego 121