MEGALOMANIA | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 6 =

MEGALOMANIA

RECENZJA. Nie bez znaczenia dla wymowy prac Doroty Nieznalskiej w Galerii Manhattan ma czas jej prezentacji. Pojawiają się one w momencie nasilających się nastrojów nacjonalistycznych. Ekspozycja jest rozpoznaniem zagrożeń płynących ze strony tych ideologii, które w swej propagandzie karmią się uczuciami ksenofobii.
Nie bez znaczenia dla wymowy prac Doroty Nieznalskiej w Galerii Manhattan ma czas ich prezentacji. Pojawiają się one w momencie nasilających się nastrojów nacjonalistycznych. Ekspozycja jest rozpoznaniem zagrożeń płynących ze strony tych ideologii, które w swej propagandzie karmią się uczuciami ksenofobii. Artystka w swoim projekcie skupia się głównie na subkulturze pseudokibiców. Śledzi ich powiązania z organizacjami rasistowskimi.
Na wystawie zaprezentowany został cykl fotograficzny "Konstrukcja rasy - Volksgemeinschaft". Na wielkoformatowych zdjęciach przedstawione zostały grupy pseudokibiców. Fotografie opatrzone zostały hasłami o faszystowskim zabarwieniu: „Twój honor, Twoja rasa”, „Biali ludzie, czarne charaktery”, lub „Wasza nienawiść, czyni nas silniejszymi”.
W skład ekspozycji weszła także praca wideo "Mowa nienawiści" z 2011 r. W trwającym cztery minuty wideo artystka zarejestrowała znajdujący się na murze napis „Twój honor, twoja rasa”. W kadrze pojawiają się litery napisu, które powoli nasycają się czernią, a tło zamazuje się. Następnie samo hasło zaciera się, pozostawiając jedynie rozbłyskujący czerwienią napis „ONR” (Obóz Narodowo-Radykalny).
Oprócz opisanego 4-minutowego wideo i cyklu fotograficznego wystawiono „Brunatną księgę” – zapis „hate crime”, incydentów na tle rasistowskim i przestępstw popełnionych przez neofaszystów. Za sprawą autorki „Brunatna księga” staje się obiektem, przypominającym artefakt. W gablocie umieszczono kilka ksiąg wypełnionych czarnymi kartkami i obitych świńską skórą.
Problematyka poruszana przez artystkę podczas wystaw "Mowa nienawiści" i historia samej artystki stają się przy okazji ekspozycji w Galerii Manhattan opowieściami równoległymi. Wrażenie to potęguje obecność fotografii odnoszącej się do  historii rodziny Nieznalskiej i powiązań z Romanem Dmowskim.
Zawarta w prezentowanych pracach refleksja, dotycząca retoryki „hate speech” bazującej na opozycji swój-obcy, nie pełni roli swoistego rodzaju katharsis. Nie jest oczyszczeniem świadomości z myślowych „przeżytków”, a wprost przeciwnie mamy tu do czynienia z obrazem nadużywania mitów gloryfikujących i wyróżniających grupę własną.

Wystawa czynna do 10 kwietnia 2014.
Galeria Manhattan Transfer

Kategoria

Sztuka

Adres

Łódź, ul. Piotrkowska 118

Kontakt

tel. 601 354 494
czynna: pn.-pt. 14-18