MIĘDZY KONTYNUACJĄ A EKSPERYMENTEM | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 2 =

MIĘDZY KONTYNUACJĄ A EKSPERYMENTEM

RECENZJA. Już po przekroczeniu progu galerii wchodzimy w zupełnie inny obszar, ukazujący nam świat artystów  - eksperymentatorów.

 

Wielość spojrzeń na tkaninę. Odmienność jej interpretacji. Zróżnicowanie, wynikające z wrażliwości każdego artysty – wystawa pt. „Między kontynuacją a eksperymentem II” przygotowana przez Katedrę Druku na Tkaninie Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, to ciekawa próba pokazania, jakimi drogami zmierzają łódzcy twórcy.
Już po przekroczeniu progu galerii wchodzimy w zupełnie inny obszar, ukazujący nam świat artystów  - eksperymentatorów.
Prace są przykładem różnorodnych koncepcji artystycznych, spełniających odmienne funkcje – związane z ubiorem, wnętrzem i unikatowymi kreacjami, aspirującymi do form instalacji. Do tej ostatniej grupy możemy zaliczyć obiekt Marty Kędziory. Jest to jedna z prac, mająca niewiele wspólnego z tkaniną. Przedstawia grupę drucianych rzeźb, przypominających obłoki. Z kolei Kamila Polak wykorzystała możliwości przestrzenne papieru. Specjalnie poskładane kartki ułożyła w falującą strukturę. Ciekawe są również prace, w których używa plakaty i ulotki. Konstrukcje form oparte są na "module" wykonanym z odpowiednio złożonych kawałków papieru. Obiekty charakteryzuje abstrakcyjny i nieregularny kształt.
Szczególne wrażenie robi monumentalna praca Patrycji Adamczyk. Skonstruowana z nieprzebranej ilości kartek wydartych z książek, które układają się w falującą, reliefową formę. Konstrukcja z papieru przypomina ekspresyjną rzeźbę.
Przeważająca większość prac prezentowanych w Galerii Nowej i Galerii Starej to jednak tkaniny oparte na eksperymentowaniu z szeroko pojętym warsztatem druku. Subtelna tkanina Krzysztofa Małagowskiego urzeka kolorystyką, pięknymi niuansami ciepłych i zimnych barw, budujących ekspresyjną kompozycję, która mieści się na pograniczu kosmicznego pejzażu i abstrakcji. Tkanina Agaty Babalskiej to autorski projekt nadruku, przedstawiający wysypisko śmieci.
W prezentowanej wystawie często tradycja przeplata się z eksperymentem. Młodych artystów interesuje tworzenie, w założeniu którego znajduje się wspomniane eksperymentowanie. Daje im to możliwość połączenia artystycznej wizji z techniczną wiedzą.

 

Wystawa czynna do 24 maja 2014.

 

 

Kategoria

Sztuka