Mikrokosmosy | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 7 =

Mikrokosmosy

RECENZJA. Muchy i pająki kłębią się na pajęczynach, opuszczony szpital psychiatryczny staje się ogrodem faktur i kształtów, a człowiek-rzeźba snuje się po świecie... W Galerii FF trwa wystawa zdjęć Anny Mirgos.
Tytuł wystawy prac Anny Mirgos to "Obieg zamknięty". W galerii znalazło się kilka cykli fotografii, głównie czarno-białych. A każde zdjęcie wygląda jak wycyzelowana grafika. Techniczne dopracowanie, właściwe natężenie światła, odpowiedni kontrast - wszystko to jest tu istotne i wpływa na odbiór prac. Znaczenie ma też użycie matowego, niemal aksamitnego papieru, który sprawia, że czerń nabiera wyjątkowej głębi.
Artystka skupia się na rzeczach niby zwyczajnych, codziennych, ale jednak - na zasadzie metafory - mówiących o świecie w ogóle.
Zdjęcia z cyklu "Mucha nie siada" zostały zrobione w nieużywanym przejściu podziemnym na nabrzeżu Wisły w Warszawie - elementy otoczenia widać na drugim planie, ale to, co najważniejsze, dzieje się na pierwszym. W starych pajęczych sieciach wiszą muchy i same pająki. Mali mieszkańcy wielkiego świata, o którego rozmiarach nawet nie mają pojęcia. Żyją i umierają w mikroświecie.
Seria "Ogród" nie ma wiele wspólnego z przyrodą, zwłaszcza tą wymuskaną, zaprojektowaną przez człowieka. Anna Mirgos zrobiła zdjęcia w dawnym szpitalu psychiatrycznym - zdewastowanym budynku, w którym łuszcząca się ze ścian farba tworzy malownicze faktury, deszcz wlewający się do budynku buduje minijeziora, druty wystające z murów układają się w "pajęczą" sieć. Każdy kadr jest precyzyjny, trafiony "w punkt" - wydaje się, że ujęcia nie mogłyby być lepsze, ciekawsze.
Cykl wykonany w pracowni rzeźby poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych mówi o kondycji współczesnego człowieka - wyniszczony, brzydki, kaleki człowiek-rzeźba, anonimowa figura, "snuje się" po mieście.
Jest też parę zdjęć kolorowych (niektóre nawet maźnięte farbą) - fotografowane z bliska kształty, faktury stają się abstrakcją.

Wystawa czynna do 4 stycznia 2014.
Galeria FF ŁDK

Kategoria

Sztuka

Adres

Łódzki Dom Kultury, ul. Traugutta 18

Kontakt

tel. 42 633 98 00 w. 208 i w. 288;
tel. 797 326 230, 797 326 191
czynna: wt.-sob. 14 -18
Bilety: 2 zł (w środy wstęp wolny)