Młodzi w hołdzie Strzemińskiemu | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 6 =

Młodzi w hołdzie Strzemińskiemu

RECENZJA. W Akademii Sztuk Pięknych świętowano 120. urodziny Władysława Strzemińskiego. Najważniejszym elementem jubileuszu był konkurs "Hommage á Strzemiński", w którym wzięli udział studenci wszystkich pracowni malarskich szkoły. 
14 XI w Akademii Sztuk Pięknych świętowano 120. urodziny Władysława Strzemińskiego, współzałożyciela i patrona tej uczelni. Najważniejszym elementem jubileuszu był konkurs "Hommage á Strzemiński", w którym wzięli udział studenci wszystkich pracowni malarskich szkoły z jej czterech wydziałów. To było zadanie obowiązkowe - młodzi artyści mieli rok na wykonanie prac inspirowanych twórczością Strzemińskiego. Wystawę pokonkursową można oglądać do 17 XI (w Centrum Promocji Mody, na I i II piętrze wokół auli oraz w Centrum Nauki i Sztuki w sali kina 3D).
 
Zanim rozstrzygnięto konkurs, były wykłady Janusza Zagrodzkiego i Małgorzaty Ludwisiak o sztuce Strzemińskiego i pokaz spektaklu TVP pt. "Powidoki" w reżyserii Macieja Wojtyszki, poświęconego życiu Strzemińskiego, Katarzyny Kobro i innych łódzkich artystów awangardowych w realiach socrealizmu. Na pokazie był m.in. Stanisław Fijałkowski, jeden z bohaterów przedstawienia.

 

A na wystawę pokonkursową wybrano 142 dzieła 83 studentów: obrazy i obiekty artystyczne. Młodzi odwołują się zarówno do konstruktywizmu, jak unizmu, do "powidoków", alfabetu Strzemińskiego, jak i jego rozważań teoretycznych. Jedne prace są dosłowne, inne metaforyczne. Wiele jest prac udanych, interesujących, w niektórych z kolei trudno dopatrzyć się jakiegoś związku z dziełem patrona łódzkiej uczelni. Przesłania kilku nie zrozumiałam.
Napiszę o tych, które ujęły mnie nie artystyczną dojrzałością (większości prac jeszcze daleko do doskonałości - ale mamy przecież do czynienia ze studentami, na ich twórczość trzeba zatem spojrzeć łaskawszym okiem), ale pomysłem (czasem żartem), przesłaniem albo interpretacją idei Strzemińskiego.
 
Duże obrazy Martyny Postusińskiej na pierwszy rzut oka mają niewiele wspólnego z dziełem jubilata: formy nie takie, kolory jaskrawe - ale po chwili widz uświadamia sobie zamysł - to gra z przestrzenią, jaj załamywanie, gięcie, kształtowanie.
Mateusz Jakubczak powiela na płótnie szablonowy, pop-artowski rysunek twarzy Strzemińskiego w najróżniejszych kolorach. Tyle zostało dziś z jego awangardowych idei - legenda, mit, pusty znak?
"Blackbird" Karola Janiaka to dla mnie jedna z ciekawszych propozycji konkursowych. Idee konstruktywistyczne przeniesione we współczesne czasy. Czarna, dynamiczna forma odrzutowca pędem wbija się w prostokąt jasnego nieba, pozostawiając za sobą dwie czerwone smugi. Blackbird zagarnia przestrzeń, podporządkowuje ją sobie.
Joanna Krop, jak sam Strzemiński, bawi się zjawiskami optycznymi - ale nie powidokami. Tytuł obrazu nakazuje zmrużyć oczy. Wtedy zza niewyraźnych plam kolorów wyłania się portret wielkiego awangardysty. Podobny efekt ukrytego wizerunku zastosowała Luiza Kasprzyk - tutaj twarz wyłania się zza kompozycji liter alfabetu Strzemińskiego i innych z epoki.
Damian Idzikowski, który zapewne nie znajduje nic dla siebie w tradycji konstruktywistycznej, postawił na udany żart. Jego półnaga Katarzyna okryta jest koszulą z unistycznym wzorem. Koszula jest zbyt obszerna - czy to może oznaczać, że unizm "przerasta" autora?
Paweł Znojek też być może ściera się z materią, która nie jest z jego bajki. W interpretacji studenta powidokowe kształty przybierają postać potworów. 
Dla Katarzyny Szewczyk łódzka tradycja konstruktywistyczna jest czymś, co zniewala, nie pozwala się oderwać i odlecieć w inne rejony sztuki. Konstruktywistyczny wydłużony prostokąt zawija się wokół nogi jak kajdany.
To nie są wszystkie ciekawe propozycje, ale te ujęły mnie najbardziej.
 
A oto studenci nagrodzeni i wyróżnieni w konkursie:
 
Nagroda Marszałka Województwa Łódzkiego - Agata Zastrzeżyńska
I nagroda - Ludmiła Kaczmarek
II nagroda - Jakub Balcerski
III nagroda - Mikołaj Sęczała
 
Wyróżnienia honorowe:
Monika Laskowska
Honorata Klinowicz
Alina Szyszko
Daria Krawczyk
 
Wystawa czynna do 17 listopada 2013.
Akademia Sztuk Pięknych

Kategoria

Sztuka

Adres

ul. Wojska Polskiego 121

Kontakt

Galeria OdNowa (sala 261, II piętro) czynna: pn.-pt. 9-15
Galeria Kobro (I piętro) czynna: pn.-pt. 10.30-14
Wstęp wolny