Pachnące broszki [RECENZJA] | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 5 =

Pachnące broszki [RECENZJA]

W Art_Inkubatorze rozstrzygnięto tegoroczny Konkurs im. Władysława Strzemińskiego – Projekt 2016 dla studentów kierunków projektowych ASP w Łodzi. Co zaskakuje, na wystawie w ogóle nie ma kolekcji odzieży, niewiele jest tkanin, a projekt architektoniczny jest zaledwie jeden – podobnie jak cykl plakatów. Dominuje biżuteria.
W Art_Inkubatorze rozstrzygnięto tegoroczny Konkurs im. Władysława Strzemińskiego – Projekt dla studentów kierunków projektowych Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (pod patronatem „Kalejdoskopu”) i otwarto wystawę nagrodzonych prac.  
Co zaskakuje, w ogóle nie ma na niej kolekcji odzieży, niewiele jest tkanin, a projekt architektoniczny jest zaledwie jeden – podobnie jak cykl plakatów. Wyróżniono za to trzy urządzenia do rehabilitacji (w tym dwa supernowoczesne z wyglądu – autorstwa Karola Janiaka i Alicji Wańczyk; szkoda, że żadnego nie zrealizowano i można oglądać wyłącznie ich wizualizacje), a prawdziwą furorę zrobiła biżuteria, która dominuje na tym pokazie. 
Olga Rogalska zaproponowała ujmujące naturalną urodą ekologiczne torebki na owsiankę, pęczak i kaszę mannę – tyle że nie z papieru, ale z tkaniny papier przypominającej, którą można uprać i użyć ponownie. Torebki są tak ładne, że można by je nie tylko trzymać w kuchni na wierzchu, ale wręcz eksponować.
Magdalena Palmowska zaprojektowała eleganckie w swej prostocie czarno-białe etykiety na piwo Fabryczne z motywem kominów i kół zębatych. Martyna Pastusińska – nietypowy kalendarz ze sklejki i pleksi do postawienia na biurku lub zawieszenia na ścianie, który wygląda jak artystyczny obiekt. Jarosław Bikiewicz zasłynął już swymi, pokazywanymi wielokrotnie na różnych uczelnianych wystawach, kamizelkami kuloodpornymi w formie marynarki czy plecaka. 
Krzysztof Majewski pokazał eleganckie, czarne i białe ceramiczne butelki na drogą wódkę. Plakaty Tomasza Gorczycy, składające się z jednorodnego tła, piktogramu i krótkiego hasła mają społeczną wymowę. Sonia Bąk i Michał Tokarski podjęli próbę „pokazania” dźwięku, tworząc rzecz uroczo niepraktyczną – interaktywny obiekt świetlny reagujący na dźwięki otoczenia: im głośniejszy dźwięk, tym jaśniejsze światło emituje.  
Dominika Zientek zaprojektowała subtelne przedmioty z filcu i niemalowanej sklejki: podkładki pod kubki i talerze, nakładki na stołek oraz lampę. Izabela Krześlak konsekwentnie szyje trójwymiarowe przedmioty z metalizowanych tkanin – tym razem jest to specyficzna niebieska pufa.
W sztuce jubilerskiej – do takiej zaliczyć należy nie tylko ozdoby ciała, ale i inne drobne dzieła – młodzi preferują abstrakcyjne formy, jak Sandra Bejm czy Adam Kaczmarek (ciekawe broszki inspirowane malarstwem Alfreda Lenicy), ale też sięgają do wzorców z natury, jak Dorota Staniec do kształtu rośliny o nazwie miesięcznica roczna – delikatne deserowe łyżeczki przypominają jej eliptyczne owoce. Z kolei Magdalena Lamch w pracy pt. „Pantone” łączy dwa zmysły – wzrok i węch. Jej broszki w kolorach „Black Pepper” czy „Citrus” mają kształt malutkich ceramicznych pudełeczek z otworkami – można wypełnić je pachnącymi produktami. Stosownymi do kolorów i ich nazw zapisanych na pudełeczkach, albo całkiem innymi – to mogłoby być interesujące: broszka „Black Pepper” pachnąca na przykład kawą…   
Wojciech Wałęsa wykonał inną rzecz z pogranicza biżuterii, designu i obiektu artystycznego, a przy tym zaprojektowaną z przymrużeniem oka: gładką miedzianą formę z trzema okrągłymi otworkami różnej wielkości – to kapsuła do losowania pastylek, która „jak pudełko bombonierek może skrywać niespodzianki”… 
 

Aleksandra Talaga-Nowacka
 

 
Główne nagrody zdobyli: 
Dorota Staniec (Nagroda Marszałka Województwa Łódzkiego) - za "Łyżeczki deserowe"
Wojciech Wałęsa (II nagroda regulaminowa) - za "Kapsułę do losowania pastylek"
Tomasz Gorczyca (Nagroda Rektora ASP) - za cykl plakatów społecznych
W konkursie wzięło udział 41 studentów, którzy zgłosili w sumie 106 prac. Na wystawie w Art_Inkubatorze znajduje się 56 prac 22 autorów.

Fot. ATN

Wystawa czynna do 24 kwietnia 2016.

Kategoria

Sztuka