POWRÓT DO "POCZĄTKU" | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 7 =

POWRÓT DO "POCZĄTKU"

RECENZJA. Piotr Ambroziak nie odnosi się do pierwotnych zasad kierujących światem. Obrazuje raczej archaiczną religijność, wskazując na ważną rolę mitów, symboli i archetypów, które kształtowały świadomość człowieka. 

 

Tytuł wystawy prac Piotra Ambroziaka Arche odnosi się do greckiego znaczenie tego terminu – „zasada”. W filozofii przedsokratejskiej pojęcie to oznaczało praprzyczynę wszystkich bytów. Jednak w wypadku działań autora słowo to nabiera odmiennych znaczeń. Artysta nie odnosi się do pierwotnych zasad kierujących światem. Obrazuje raczej archaiczną religijność, wskazując na ważną rolę mitów, symboli i archetypów, które kształtowały świadomość człowieka. W swoich pracach czerpie garściami z tradycji różnych kultur. Nawiązuje do biblijnych przekazów katolików i Żydów, kultur Celtów, hawajskich voodoo i szamanizmu. Wszystkie wykorzystywane wątki ulegają przemieszaniu i nowym interpretacjom.
 
W działaniach Ambroziaka widać wyraźnie pragnienie powrotu do „początku" do mitycznych korzeni istnienia. Archetypy kobiecości i męskości przeplatają się tu z idiomatycznymi figurami przypominającymi przedstawicieli egzotycznych lądów, a także przedstawieniami nawiązującymi do pierwotnych rytuałów i obrzędów. Artysta przywołuje rozmaite motywy. Takie prace jak „Father”, „Partnerstwo”, „Roots of ART”, „The Mind Of”, „Kokon” itd. Odnoszą się do mitycznych wyobrażeń stwórcy, pierwszych rodziców, obecne są tu również wątki dotyczące szamanizmu itp. Wszystkie prace charakteryzuje intensywna kolorystyka, deformacja form, „prymitywna” geometryzacją postaci i odważne zestawienia kolorów. Wydaje się, że Ambroziak wykorzystuje cechy sztuki plemiennej do podkreślenia „prymitywnego" stylu swoich obrazów. Ma to potwierdzać „dziki” charakter jego działań artystycznych.
 
Na wystawie znalazły się również obiekty, które mogą kojarzyć się  z magicznymi narzędziami, w rzeczywistości są to jednak pastisze przedmiotów rolniczych i religijnych, którym autor nadaje szczególną wartość i moc.
 
Twórczość Piotra Ambroziaka charakteryzuje  transkulturowość. Autor przenosi wątki właściwe określonej kulturze na grunt innej. Łączy różne motywy, tworząc nową  jakość. Wydaje się, że obecne w działaniach Ambroziaka spotkanie różnych kultur jest rodzajem tęsknoty za „początkiem", za kontaktem człowieka z sacrum. Wystawę polecam, gdyż jest to twórczość dająca możliwość obcowania ze sztuką tchnąca duchem prawdziwej egzotyki, magii i tajemnicy.

 

PIOTR AMBROZIAK. Artysta intermedialny i uczestnik wielu stowarzyszeń artystycznych (Kultura Aktywna, Młodzi Sztuką, Otwarta Wystawa). Absolwent Wydziału Grafiki i Malarstwa łódzkiej ASP – w 1996 roku obronił dyplom z wyróżnieniem w pracowni drzeworytu u prof. Andrzeja Bartczaka (aneks z fotografii u prof. Ireneusza Pierzgalskiego; uczeń prof. Juliusza Narzyńskiego w pracowni malarstwa). W 1995 roku otrzymał stypendium Ministra Kultury i Sztuki.


Wystawa czynna do 8 listopada 2013.

 

Galeria Imaginarium ŁDK

Kategoria

Sztuka

Adres

Łódzki Dom Kultury, ul. Traugutta 18

Kontakt

tel. 42 633 98 00 w. 208 i w. 288;
tel. 797 326 206, 797 326 191
czynna:
wtorek-piątek 14-18, sobota 10-14
bilety: 4 zł (w środy wstęp wolny)