RADOŚĆ TWORZENIA | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 3 =

RADOŚĆ TWORZENIA

RECENZJA. Wystawa w Ośrodku Propagandy Sztuki w Łodzi, przygotowana przez ZPAP, pokazuje dorobek twórczy 88 artystów starszego pokolenia. Spośród setek prac zainteresowało mnie kilka.

Wystawa w Ośrodku Propagandy Sztuki w Łodzi, przygotowana przez ZPAP, pokazuje dorobek twórczy 88 artystów starszego pokolenia. Myślą przewodnią ekspozycji jest ukazanie sztuki polskiej XX wieku i początku XXI wieku przez pryzmat linii życia twórców, biorących udział w projekcie. Na wystawie odnajdziemy różne formy artystycznego wyrazu od malarstwa, rzeźby po grafikę. Każdy z autorów prezentuje trzy prace z różnych okresów swojego życia. Zamysłem kuratorów było przedstawienie jednocześnie początków artystycznej drogi twórców wraz z przełomowymi momentami ich działalności i obecnymi dokonaniami. Spośród setek prac zainteresowało mnie kilka.
Henryk Płóciennik  ujął mnie swoimi grafikami i monotypiami. Jego poetycka wyobraźnia fascynuje. W dziełach malarskich i graficznych wychodzi poza schemat realizmu. W sztuce Płóciennika dominuje bogactwo form inspirowanych światem przyrody i geometrii.
Obrazy Wiesława Garbolińskiego przykuwają wzrok barokowym przepychem. To niezwykle metaforyczne kompozycje pełne melancholii, która wynika z przekonania o samotności i bezradności człowieka. Oglądając jego obrazy mamy wrażenie surrealistycznego zjawiska, podobnego jaki noszą w sobie prace Salvadora Dalego.
Zainteresowały mnie również rzeźby Andrzeja Jocza, oddziałujące na widza nieregularną i dynamiczną formą. I obrazy Krystyny Misiak – obrazy, w których dominujące znaczenie posiada światło. Wszystko inne elementy, jak przestrzeń, kolor, faktura, kompozycja wydają się mu służyć. Harmonia i czystość są znamionami tej sztuki.
Ciekawe są również prace Jerzego Grochockiego, potwierdzające złożoność sztuki geometrycznej. Język geometrii zastosowany przez artystę wymaga zaangażowania w proces odbioru zaprezentowanych dzieł. Każde wgłębienie i wypukłość opiera się na obliczeniach arytmetycznych. Zastosowanie działań matematycznych wprowadza ład do układów kompozycyjnych.
Ekspozycja w Miejskiej Galerii Sztuki jest godna uwagi. Widzowi daje możliwość skonfrontowania artystycznych trendów sprzed lat z obecnymi, które chociażby można było oglądać podczas minionej wystawy w Ośrodku Propagandy Sztuki, prezentującej prace laureatów XXXI Konkursu im. Władysława Strzemińskiego.

Justyna Tomczak


Wystawa czynna do 8 maja 2014.

Ośrodek Propagandy Sztuki

Kategoria

Sztuka

Adres

Łódź, park im. Sienkiewicza

Kontakt

tel. 42 674 10 59
czynny: wt.-pt. 11-18, sob., nd. 11-17
w czwartki wstęp wolny