Retrospektywa Jana Lebensteina | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 2 =

Retrospektywa Jana Lebensteina

Kobieta z dwugłowym potworem, 1963, kolekcja Urszuli i Piotra Hofman

Obrazy, grafiki i rysunki Jana Lebensteina (1930-1999) pochodzące z prywatnych kolekcji można oglądać w Galerii Willa. 
Wystawa pomyślana jest jako obszerna retrospektywa prac tego wybitnego artysty, zbiegająca się z przypadającą w tym roku 90. rocznicą jego urodzin. W jej ramach prezentowane są różnorodne dzieła Jana Lebensteina, należące do polskich kolekcjonerów: Marii i Marka Pileckich, Urszuli i Piotra Hofman oraz kolekcjonera z Sopotu. Ekspozycja, traktując w sposób wieloaspektowy drogę twórczą i postać artysty, obejmuje ponad 70 jego dzieł: obrazów olejnych, gwaszy, rysunków i grafik, pochodzących z różnych okresów jego twórczości. Całość ma na celu zaprezentowanie Jana Lebensteina jako jednej z najważniejszych figur polskiej sztuki drugiej połowy XX wieku. Wystawa została zorganizowana przez Państwową Galerię Sztuki w Sopocie we współpracy z Agencją Zegart, towarzyszy jej katalog.

Jan Lebenstein (ur. 1930 w Brześciu nad Bugiem, zm. 1999 w Krakowie) – polski malarz, grafik, ilustrator książek, znany i ceniony w kraju i za granicą. W latach 1948-1954 studiował malarstwo w Akademii Sztuki Pięknych w Warszawie pod kierunkiem Artura Nachta-Samborskiego. W 1959 roku wziął udział w I Biennale Młodych w Paryżu, zdobywając Grand Prix. W 1960 roku mieszkał we Francji, gdzie odniósł międzynarodowy sukces artystyczny. Uprawiał oryginalną odmianę malarstwa figuratywnego, włączając doń elementy abstrakcyjne i surrealistyczne. Tworzył głównie fantazyjne kompozycje z motywami ludzko-zwierzęcymi, pełne ekspresji i symbolicznej poetyckości. O swojej twórczości tak mówił w jednym z wywiadów: Moje obrazy są metaforami emocjonalnymi. Ich zadaniem jest narzucić widzowi, dobitnie, ale bez taniego wrzasku, przeżycie jakiegoś dramatu emocjonalnego, który staram się pokazać za pomocą spontanicznej przenośni.


Miejska Galeria Sztuki zaprasza do Galerii Willa 10 X o godz. 15 na warsztat plastyczny inspirowany twórczością Jana Lebensteina (1930-1999) pt. "W poszukiwaniu osobistego mitu" przygotowany i poprowadzony przez Jacka Świgulskiego – łódzkiego malarza, grafika, edukatora.
Wstęp płatny 8 zł od osoby, obowiązują zapisy: willa@mgslodz.pl lub tel. 42 6327995

Warsztat towarzyszy wystawie czasowej https://mgslodz.pl/wystawy/jan-lebenstein-1930-1999-430.html i  adresowany jest do osób dorosłych z różnym doświadczeniem w dziedzinie malarstwa i rysunku, mile widziane są osoby młode, których plany na przyszłość zakładają podjęcie studiów artystycznych, ale także osoby starsze, które czują potrzebę pogłębia w teorii i praktyce wiedzy o sztuce współczesnej. Doświadczenie plastyczne nie jest koniecznym warunkiem uczestniczenia w tych zajęciach. Najważniejsza jest gotowość do podejmowania nowych wyzwań, ciekawość i chęć pracy twórczej. Warsztat będzie obejmował dwa etapy – teoretyczny oraz praktyczny.

Etap pierwszy – teoretyczny poprowadzi Monika Nowakowska i będzie on stanowił wstęp do części praktycznej zajęć. W części tej zostaną przybliżone podstawowe zagadnienia i problemy związane z oryginalną i różnorodną w formie i treści twórczością Jana Lebensteina – w kontekście wystawy czynnej w Galerii Willa – oraz z tłem historycznym czasów na które przypadła jego twórczość. Głównym celem oprowadzania po wystawie będzie więc wprowadzenie uczestników warsztatu w bogaty świat znaczeń sztuki tego artysty: symboli, mitów i snów, które zawładnęły twórczością Jana Lebensteina i omówienie wybranych prac (zwłaszcza rysunków i lawunków) przedstawiających osobliwe przekształcenia i metamorfozy zwierząt, ludzi oraz innych stworzeń w nowe i nieznane dotąd stwory.

Etap drugi – praktyczny poprowadzi Jacek Świgulski, uczestnicy zajęć zostaną zachęceni aby przy użyciu prostych technik rysunkowych i malarskich, za pomocą tuszu i farb akrylowych, stworzyć prace odwołujące się do sfery mitów, archetypów i symboli, kształtowanych mocą ich wyobraźni i dowolnością skojarzeń. W celu wzmocnienia inspiracji i rozbudzenia wyobraźni zostanie im odczytany krótki tekst opisujący wygląd zewnętrzny kilku różnych mitycznych zwierząt/stworów. W ten sposób - bazując na twórczości Jana Lebensteina wzbogaconej literackim opisem - uczestnicy zajęć zostaną sprowokowani do wykonania własnego obrazu (rysunku, lawunku) stanowiącego zapis ich osobistego pomysłu transformacji realnych form biologicznych w nową artystyczną jakość.

Celem warsztatu będzie sprowokowanie zupełnie nowego, nietypowego sposobu pracy z obrazem, dzięki czemu możliwe staną się też inne sposoby konstruowania wypowiedzi twórczej a nacisk zostanie położony na rozbudzenie sfery skojarzeń, które pozwolą na kreację nowych form. Wykorzystanie szybkich i ekspresyjnych technik plastycznych da uczestnikom możliwość doświadczenia ogólnej problematyki budowania estetycznej warstwy obrazu oraz umożliwi im zrewidowanie własnego warsztatu pracy twórczej i zrewidowanie własnych przyzwyczajeń, nawyków oraz ich negatywnej siły ograniczającej postęp i rozwój.