Nowa płyta Altberg Ensemble | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 8 =

Nowa płyta Altberg Ensemble

W Filharmonii Łódzkiej 7 V o godz. 19 odbędzie się uświetniona koncertem premiera płyty "Ouvertures & Suites" używającego historycznych instrumentów zespołu Altberg Ensemble, nagranej pod kierunkiem Jörga-Andreasa Böttichera.
Podczas koncertu Altberg Ensemble z udziałem Jörga-Andreasa Böttichera (prowadzenie, klawesyn) wykona utwory z nowej płyty. A znalazły się na niej:

Philipp Heinrich Erlebach (1657-1714)
VI Ouvertures, begleitet mit ihren darzu schicklichen Airs, nach französischer Art und Manier, Nürnberg 1693
Ouverture VI g-moll  
Ouverture – Entrée – Gavotte – Menuet alternativement avec le Trio – La Plainte Lentement – Entrée – Gigue – Chaconne

Johann Sigismund Kusser (1660–1727)
Composition de musique suivant la méthode françoise, Stuttgart 1682
Ouverture II B-dur
Ouverture – Gay – Premier Air viste – Second Air Eccho – Troisième Air Menuet – Quatrième Air Gique à l’Angloise – Cinquième Air Courante – Sixième Air Menuet – Septième Air Sarabande – Chaconne à 2 Dessus

Johann Caspar Ferdinand Fischer
Les Pièces de Clavessin, Slacoverde 1696
Praeludium I d-moll
 
Johann Caspar Ferdinand Fischer (1656–1746)
Le Journal du Printemps, op 1, Augsburg 1695
Ouverture (Suite) d-moll
Ouverture – Entrée – Rondeau – Gavotte – Menuet – Passacaille

Johann Caspar Ferdinand Fischer
Les Pièces de Clavessin, (Musicalisches Blumenbüschlein), Augsburg 1698
Praeludium VIII G-dur

Johann Fischer (1646–1716)
Musicalische Fürsten-Lust, bestehend in unterschiedlichen schönen Ouverturen
[…] und einen curieusen Anhang polnischer Tänze, Lübeck 1706
Suite C-dur
Ouverture – Entrée - Menuet en Rondeau – Chaconne - Polnische Tänze – Air - Gigue (Air des Paysans)

Skład Altberg Ensemble:

I skrzypce:
Joanna Huszcza
Joanna Dobrowolska
Kornelia Korecka
Małgorzata Góraj

II skrzypce:
Paweł Miczka
Aleksandra Kelm
Debora Kramarek

I altówki:
Anna Nowak
Ewa Pilarska-Banaszak

II altówka
Katarzyna Cendlak

wiolonczele:
Kuba Kościukiewicz
Anna Cierpisz

kontrabas:
Tomasz Iwanek

klawesyn:
Ewa Mrowca

teorba, gitara barokowa:
Elias Conrad

fagot:
Kamila Marcinkowska-Prasad

oboje:
Patrycja Leśnik-Hutek
Jan Hutek

flety proste:
Katarzyna Czubek
Radosław Orawski

flety traverso:
Ewa Gubiec
Radosław Orawski

perkusja:
Jarosław Kopeć


Altberg Ensemble pod kierunkiem wybitnego klawesynisty i dyrygenta Jörga-Andreasa Böttichera zaprezentuje spektakularne suity orkiestrowe Ph. H. Erlebacha, J. S. Kussera, Johanna i Johanna Caspara Ferdinanda Fischerów, na których wielki wpływ miał hegemon XVII-wiecznej muzyki francuskiej florentczyk Jean-Bapitsite Lully.

W ostatnich projektach Altberg Ensemble wyszukiwał elementy polskie w kompozycjach Francuzów, Niemców. Nie inaczej będzie i tym razem, wśród utworów w stylu francuskim mało znanego Johanna Fischera – kopisty samego Lully’ego, a następnie działającego na dworze kurlandzkiego księcia Fryderyka Kazimierza, zabrzmią Polnische Tänze, suita polskich tańców.

Co łączyło wszystkich tych nieczęsto grywanych kompozytorów? Zamiłowanie do stylu francuskiego, który był niezwykle ceniony na przełomie XVII i XVIII wieku w Europie.

Wykształcony w Stuttgarcie Johann Fischer w latach 1665-1670 był jednym z kopistów Lully’ego w Paryżu. Następnie działał na dworze kurlandzkiego księcia Fryderyka-Kazimierza, by w końcu trafić na tereny Rzeczypospolitej. Stąd w jego suicie wśród utworów w stylu francuskich znajdą się także tańce polskie.

Do dziś nie jest pewne, czy drugi z Fischerów – Johann Caspar Ferdinand - odwiedził Paryż, lecz jego zbiory Journal Du Printemps i Musicalisches Blumenbüschlein były obok dzieł G. Muffata i J. S. Kussera pierwszymi pisanymi w stylu francuskim w muzyce niemieckiej. Pierwsze wydanie Musicalisches Blumenbüschlein znajduje się w zbiorach Ph. Spitty, przechowywanych w Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego! Pochodzący z Węgier J. S. Kusser, 6 lat studiował u Lully’ego w Paryżu, gdzie znany był jako Cousser. Propagował francuski styl w Hamburgu, Augsburgu, Norymberdze, Londynie i Dublinie.
W program wplecione zostały klawesynowe preludia J. C. F. Fischera, wprowadzające do tonacji poszczególnych suit orkiestrowych.

A zatem Uwertury – suity orkiestrowe w stylu francuskim z przełomu XVII i XVIII wieku,
a wśród nich wspaniałe Polonica!

Altberg Ensemble – łódzka orkiestra barokowa powstała w 2017 roku z inicjatywy wiolonczelisty Jakuba Kościukiewicza. Zespół zadebiutował koncertem w Tumie pod Łęczycą na festiwalu Kolory Polski, a jego pojawienie się zostało w krótkim czasie docenione przez łódzkie środowisko muzyczne. Zaowocowało to przyznaniem zespołowi Armatki Kultury 2017 – nagrody w plebiscycie magazynu kulturalnego "Kalejdoskop".

Altberg Ensemble ma na koncie płytę z utworami Georga Philippa Telemanna, Suites & Concerto, DUX1761, nagraną pod kierunkiem Petera Van Heyghena, która została zauważona i doceniona przez nominację do nagrody Fryderyk 2023 w kategorii Album Roku - Muzyka Dawna, a jesienią 2023 roku otrzymała Złoty Dyplom w III Międzynarodowym Konkursie Muzyczne Orły w kategorii Nagranie Fonograficzne,  Od 2018 roku Altberg Ensemble regularnie współpracuje z wybitnym szwajcarskim klawesynistą, organistą i dyrygentem Jörgiem-Andreasem Bötticherem, który wielokrotnie poprowadził zespół w ramach cykli 200 Kantat Bacha na 200-lecie Uniwersytetu Warszawskiego oraz inicjowanych przez Altberg Ensemble - Barokowa Łódź i Barokowe Miraże w Muzeum Miasta Łodzi, Muzeum Pałac Herbsta oraz Kościele Ewangelicko-Augsburskiem św. Mateusza.

Zespół współpracował także z legendarnymi przedstawicielami nurtu historycznego  wykonawstwa - skrzypaczką Olivią Centurioni oraz oboistą Alfredo Bernardinim.

Altberg Ensemble występował w Filharmonii Łódzkiej, na festiwalach Dramma per Musica na Zamku Królewskim w Warszawie, festiwalu Kolory Polski w Tumie i Gidlach, Festiwalu im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach, ORGANy PLUS w Gdańsku, Bydgoskiej Scenie Barokowej, Barok na Mazurach, Koncertach Pokoju w Jaworze. W sierpniu 2022 Altberg Ensemble opracował i wykonał w ramach festiwalu Kolory Polski, program składający się z zapomnianych muzykaliów XVIII-wiecznej kapeli w klasztorze oo. dominikanów w Gidlach. Zespół jest stałym gościem Domu Pracy Twórczej Pałac w Radziejowicach, gdzie przygotowuje większość swoich muzycznych projektów.

Altberg Ensemble gra na instrumentach historycznych, stosując dawne praktyki wykonawcze. Nazwa zespołu inspirowana jest postacią związanej z Łodzią klawesynistki Emmy Altberg (1889-1983). We wrześniu 2023 roku Altberg Ensemble pod kierunkiem Jörga-Andreasa Böttichera nagrał swoją drugą płytę CD.

www.altbergensemble.com
Filharmonia Łódzka
  • 07-05-2024 godz 19:00

Kategoria

Muzyka

Adres

ul. Narutowicza 20/22

Kontakt

tel. 42 664 79 10