Rzeźba to, czy biżuteria? [RECENZJA] | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 7 =

Rzeźba to, czy biżuteria? [RECENZJA]

Wystawa prac 40 doktorantów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi pt. "Synergia 40" zaskakuje – jest na niej sporo rzeczy… słabych. Zbyt słabych jak na ten etap artystycznego wtajemniczenia. Ale oczywiście nie brakuje też dobrej sztuki. Wspomnę tylko o, moim zdaniem, kilku najlepszych przykładach.
W Galerii Willa i Galerii Chimera prezentowane są zarówno propozycje z dziedziny sztuki wysokiej, jak i użytkowej. Kuratorka – Małgorzata Dobrzyniecka-Kojder, profesor ASP – zawraca uwagę na to, że dziś obie te dziedziny się przenikają, biżuteria staje się obiektem rzeźbiarskim a tkanina obrazem. I tak rzeczywiście jest również w przypadku prac doktorantów. 
Na przykład zaskakuje to, że Norbert Kotwicki swoje piękne, delikatne obiekty inspirowane rzeźbami konstruktywistycznymi nazywa „bransoletami”. One zupełnie nie przypominają biżuterii – może tylko precyzją wykonania i wspomnianą subtelnością właśnie – i też trudno wyobrazić sobie kogoś noszącego je na ręku. 
Z kolei efektowne naszyjniki Magdaleny Szadkowskiej z przezroczystych geometrycznych elementów jak najbardziej nadają się do ozdobienia dekoltu, ale równie dobrze prezentują się w szklanej gablotce jako obiekty. 
Szara filcowa tkanina Izabeli Walczak z wyciskanymi wypustkami i dziurkami może wisieć na ścianie jako obraz nawiązujący do unizmu Strzemińskiego albo leżeć na ziemi jako chodnik.
Jak minimalistyczne artystyczne dziełka wyglądają delikatne białe damskie torebki Magdaleny Duraj w równie subtelnych, lekkich jak mgiełka białych opakowaniach z czarnym lub białym nadrukiem pni brzóz i kory (aż musiałam doczytać, że to torby) – wspaniała rzecz.
Niczego nie „udają” ciekawe, nieco futurystyczne kobiece ubiory Zdzisławy Świniarskiej. Ani typograficzne plakaty Borysa Kosmynki, ani czarno-białe grafiki Oskara Gorzkiewicza, ani też przepiękna turkusowa ceramika użytkowa (m.in. miseczki czy imbryk) Alii Üstek. 

 

Aleksandra Talaga-Nowacka


Wystawa czynna do 11 września 2016. 
 
Galeria Willa

Kategoria

Sztuka

Adres

Łódź, ul. Wólczańska 31

Kontakt

tel. 42 632 79 95
w czwartek wstęp wolny