Suknia z podkładek, buty z butelek | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 5 =

Suknia z podkładek, buty z butelek

Akademia Sztuk Pięknych drugi raz zorganizowała ecoMade Festival, który promuje ekologiczne rozwiązania w sztuce użytkowej i modzie. Jego najważniejszy element to konkurs dla projektantów, którego efekty można oglądać w holu Centrum Promocji Mody. Pomysłowość projektantów okazała się duża.
Łódzka Akademia Sztuk Pięknych drugi raz zorganizowała (pod patronatem "Kalejdoskopu") ecoMade Festival, który promuje ekologiczne rozwiązania w sztuce użytkowej i modzie. Jego najważniejszy element to konkurs dla projektantów, którego efekty można oglądać na wystawie w holu Centrum Promocji Mody ASP. Pomysłowość projektantów okazała się naprawdę duża, a temat potraktowano poważnie, proponując takie przedmioty, które sprawdzą się w codziennym życiu – żadnych „wygłupów”. Jeśli zatem Kaja Baca zaproponowała buty z plastikowych butelek formowanych na ciepło na szewskich kopytach, to nadają się one do chodzenia (nawet wyglądają na dość wygodne, choć zapewne nie są przewiewne), jeśli Adrian Myk wymyślił hamak z plastikowych zakrętek i złączek do kabli, to osobiście sprawdził, a nawet dał do sprawdzenia rodzinie, czy utrzyma dorosłą osobę. 
Z materiałów z odzysku może powstać niemal wszystko. Na wystawie są abażury lamp (na przykład powstałe z przetworzonych liści, z których zostały tylko wybielone żyłki – autorstwa Katarzyny Sojki), pufy (na przykład z miękkiej otuliny – Kamili Wasilewskiej czy z plastikowych butelek i starej dzianinowej bluzy – Elimlii Bruzdy), stoliki (choćby całkiem gustowny z górnych części plastikowych butelek wraz z zakrętkami – Agaty Oleksiak). Natalia Oleksiak przygotowała z kolei naprawdę ładny dywan i pufy z odpadów firmy produkującej sznury i jutowe liny, a Krystyna Smołka i Marta Pastuszka – gustowny, nieco oldschoolowy zestaw: fotel (szkoda, że wykonany niestarannie) i dwa stołki przerobione ze starych mebli.   
Ładnie prezentuje się „Obraz II” wykonany przez Marzenę Miszczuk-Głowacką z obierków pozostałych po temperowaniu ołówków. Magdalena Dylak zaprojektowała torebki  z worka płóciennego i z sukienki – jedną z nich zdobią drewniane patyczki do lodów. Z takich wygiętych patyczków zrobiona jest też biżuteria. 
Z używanych ubrań i skrawków materiału Irmina Rydzykowska uszyła oryginalne maskotki – „Boboki”.
Sporo jest biżuterii, w tym naprawdę eleganckiej: Yulia Stoliarchuk proponuje bardzo ciekawe pierścionki o awangardowej formie z elementami piankowego wypełniacza, a Agata Zboromirska  piękną broszę z barwionego na odcień koralowy drewna i białych fragmentów koralowca. 
Joanna Kasperkiewicz wymyśliła kieliszki z odciętych górnych fragmentów zużytych butelek po napoju Frugo. Olga Rogalska – subtelne torby do przechowywania pieczywa z tkaniny korkowej. 
Oczywiście sporo jest ekologicznych ubrań. Choćby wdzianka Magdaleny Sawickiej z wykorzystaniem starych kaset magnetofonowych i klisz filmowych, rozkloszowana sztywna sukienka Dominiki Góreckiej z wikliny czy długa balowa, przypominająca kolczugę suknia Anety Bieleckiej z podkładek pod śrubki…    
 
Oto zwycięzcy konkursu ecoMade Contest:
 
W kategorii Design:
I miejsce – Weronika Mądrzejewska
II miejsce – Anna Kanicka
III miejsce – Joanna Kasperkiewicz
 
W kategorii Fashion:
I miejsce – Natalia Oleksiak
II miejsce – Regina Mowczan
III miejsce – Katarzyna Ratajczyk
 
Fot. ATN

Wystawa czynna do 7 grudnia 2015.
Centrum Promocji Mody ASP

Kategoria

Sztuka

Adres

Akademia Sztuk Pięknych Łódź, ul. Wojska Polskiego 121