Świat (bez)uczuciowy | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 9 =

Świat (bez)uczuciowy

RECENZJA. Kilka dni temu w Lokalu odbyła się niezwykła aukcja kosmicznych figurek Robosexi. Była to kolejna odsłona projektu Labirynt, który został nagrodzony Artystycznym Stypendium Prezydenta Miasta Łodzi na rok 2014.

 

Kilka dni temu w Lokalu odbyła się niezwykła aukcja kosmicznych figurek Robosexi. Była to kolejna odsłona projektu Labirynt, który został nagrodzony Artystycznym Stypendium Prezydenta Miasta Łodzi na rok 2014.  
 
 ŚWIAT (BEZ)UCZUCIOWY 
 
Robosexi to niezwykły grupa artystyczna założona w Łodzi w 2007 roku. Niezwykła, gdyż tworzy ją małżeński duet artystyczny. Niezwykła, bo głównym - a właściwie jedynym - tematem ich sztuki jest piękno, dobro, miłość. Twórcy zadają sobie pytanie: czy we współczesnym świecie przesiąkniętym technologią jest jeszcze miejsce na uczucia? 
"Labirynt" to projekt, któremu przyświecała idea szerzenia "cywilizacji miłości". Brzmi poważnie. Jednak sama instalacja pozbawiona jest patosu. Jest bezpretensjonalna. Artyści na niewielkiej przestrzeni stworzyli kontur serca, po którym poruszały się roboty. Istota koncepcji opierała się na subtelnej dialektyce pomiędzy dwiema odmiennymi kategoriami: miłością symbolizowaną przez rysunek serca i technologią symbolizowaną przez roboty. Połączenie dwóch kategorii, które paradoksalnie są swoim zaprzeczeniem, z jednej strony zwraca uwagę odbiorcy na świat uczuć i emocji, który powoli staje się podrzędny względem nowoczesnego świata zdobyczy technologicznych. Z drugiej strony jest pragnieniem powrotu do czasów, w których najważniejsze miejsce zajmował człowiek jako jednostka "myśląca" sercem, niepodporządkowana technologicznej i bezuczuciowej rzeczywistości.   

 

Roksana Kularska - Król – zajmuje się malarstwem, ilustracją i fotografią. Jako indywidualna artystka znana jest głównie z cyklu obrazów “Królowe Nocy”, który to projekt kontynuuje z sukcesem, biorąc udział w Aukcjach Młodej Sztuki.
Sebastian Kularski – artysta, pedagog, tworzy w nurcie malarstwa eksperymentalnego. Podstawą jego surrealistycznych obrazów jest często ekspresyjny pejzaż. 
Oboje są absolwentami Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Wspólnie tworzą duet artystyczny robosexi (nazwa pochodzi od skróconych form imion: Ro-xi, Se-ba), w którym podejmując działania artystyczne posługują się różnymi mediami. Znajdziemy tu: performance, instalację, video, site - specific. Swoje prace prezentowali m. in. w Galerii Manhattan , MGS Galerii Bałuckiej, na festiwalu Łódź 4 Kultur, Festiwalu Experyment w Zbąszyniu. O ich działalności można było posłuchać przy okazji pierwszej łódzkiej edycji wydarzenia Pecha Kucha, a pracę “Składanie łóżka” obejrzeć w 2010 roku w Lipsku (Niemcy). Otrzymali Stypendium Artystyczne Prezydenta Miasta Łodzi (2014).

Wystawa czynna do 30 października 2014.
 

Lokal

Kategoria

Sztuka

Adres

Lokal
Łódź, ul. Sienkiewicza 61a (wejście od Pasażu Schillera)