Światło i mrok | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 3 =

Światło i mrok

RECENZJA. Najnowszy projekt Dominiki Sadowskiej jest wielce intrygujący. Ten efekt daje połączenie szlachetnej prostoty form, klimatu refleksji i niepokoju zarazem, a także zastosowanie zabiegów, które sprawiają, że fotografia (lub obiekt) przestaje być statycznym wycinkiem rzeczywistości, a staje się równoległym światem zmieniającym się w czasie.
Najnowszy projekt Dominiki Sadowskiej jest wielce intrygujący. Ten efekt daje połączenie szlachetnej prostoty form, klimatu refleksji i niepokoju zarazem, a także zastosowanie zabiegów, które sprawiają, że fotografia (lub obiekt) przestaje być statycznym wycinkiem rzeczywistości, a staje się równoległym światem zmieniającym się w czasie.
Białe i szare powierzchnie kontrastowane są z czarnymi formami, które rzucają cień, albo same nim są. Cień jest zwarty, albo promieniuje, rozmywając się. Już same te zdjęcia byłyby ciekawe, ale Dominika Sadowska poszła dalej, przekraczając granice fotografii. Otóż te obrazy niemal niezauważenie zmieniają się przy udziale światła. Światło i mrok są tu równie ważne co formy. Jak w rzeczywistym świecie – światło ujawnia to, czego nie widać w ciemności. Z czarnej powierzchni powoli wyłaniają się kształty, by po chwili zniknąć, jaśniejsza plama światła na niemal jednorodnie szarej płaszczyźnie rozszerza się i zawęża na przemian.
Sama wystawa (zatytułowana „Znamię”) zaaranżowana jest tak, że od strefy jasności zmierzamy w rejony coraz ciemniejsze, aż na samym końcu w mroku zostajemy sam na sam z wielką konstrukcją wiszącą ponad głową jak gruda zastygłej lawy. Nie jest to przyjemne doznanie. Jak groźba zbliżającej się zagłady…   

DOMINIKA SADOWSKA. Absolwentka Wydziału Grafiki i Malarstwa ASP w Łodzi. Obecnie pracuje jako adiunkt w Pracowni Fotografii na Wydziale Sztuk Wizualnych łódzkiej ASP. Uzyskała tytuł doktora w dziedzinie sztuki filmowej, specjalność fotografia w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Laureatka wielu nagród i wyróżnień, m.in. Grand Prix VI. Międzynarodowego Biennale Grafiki w Liège w Belgii w 2007 roku, II nagrody na IX Biennale Grafiki Krajów Nadbałtyckich w Kaliningradzie w Rosji w 2008 roku oraz nagrody Jury Award of Merit, International Fine Art Photography Competition w Paryżu w 2012 roku. Autorka wielu wystaw indywidualnych oraz uczestniczka kilkudziesięciu wystaw zbiorowych. Twórczość w zakresie fotografii, grafiki, obiektu oraz obrazu ruchomego.

Wystawa czynna do 20 grudnia 2014.
Galeria Imaginarium ŁDK

Kategoria

Sztuka

Adres

Łódzki Dom Kultury, ul. Traugutta 18

Kontakt

tel. 42 633 98 00 w. 208 i w. 288;
tel. 797 326 206, 797 326 191
czynna:
wtorek-piątek 14-18, sobota 10-14
bilety: 4 zł (w środy wstęp wolny)