SYMBOLICZNY ŚWIAT MARIANA KĘPIŃSKIEGO | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 3 =

SYMBOLICZNY ŚWIAT MARIANA KĘPIŃSKIEGO

RECENZJA. W swoim pełnym niedopowiedzeń malarstwie Marian Kępiński poszukuje odpowiedzi na odwieczne stawiane przez człowieka pytanie o sens istnienia.
 
Skąd przychodzimy? Czym jesteśmy? Dokąd zmierzamy? to tytuł pracy Paula Gaugina. Obraz w metaforyczny sposób mówi o tajemnicy naszego pochodzenia. Jest przesycony filozoficznym tonem. W swoim pełnym niedopowiedzeń malarstwie Marian Kępiński podobnie, jak francuski artysta, poszukuje odpowiedzi na odwieczne stawiane przez człowieka pytanie o sens istnienia. Można zatem powiedzieć, że jego prace to dialog człowieka-artysty, z jego własnym bagażem doświadczeń i refleksji na tematy ostateczne.
 
Kępiński stara się zobrazować swoje przemyślenia i wątpliwości za pomocą różnych symboli i motywów. Maluje nierealne budowle (wieże, labirynty), kosmiczne krajobrazy i fragmenty przyrody: drzewa, bujne trawy, drogi. Zestawia ze sobą także różne niepasujące do siebie przedmioty, które w kontekście rozważań autora mają określone znaczenia. Wszystkie przedstawienia trwają w bezruchu, jakby w nierealnych przestrzeniach, w których czas uległ zatrzymaniu. Dodatkowo zastosowana dyscyplina formalna i kolorystyczna wprowadza do kompozycji niespotykany dla surrealistycznych przedstawień ład i porządek. Dzięki temu stworzone przez twórcę kompozycje tworzą naładowany tajemniczością krajobraz o dużym wyrazie artystycznym.
 
Enigmatyczność obrazów Mariana Kępińskiego sprawia, że zachowają one aurę niezwykłości, która pobudza do przemyśleń. Im dłużej obcujemy z jego sztuka, tym bardziej dostrzegamy jej refleksyjny charakter. Malarstwo to przepełnione jest melancholią, która wynika z przekonania o samotności człowieka pozostawionego w obliczu wielu pytań. Obrazy w sposób symboliczny odnoszą się do ludzkiej egzystencji, mówią o zagadkowości ludzkiego bytu, jednak nie dają odpowiedzi na pytania fundamentalne. Jego sztuka to raczej przestrzeń nieokreślonych znaczeń. Zmusza do indywidualnej refleksji i własnych poszukiwań, dlatego wielość interpretacji dzieł artysty można porównać do labiryntu, który ma nieskończoną liczbę dróg, zakrętów i przejść. Wciągnięci w świat różnorodnych znaków i symboli niczym Tezeusz błądzimy po labiryncie, próbując dotrzeć do ukrytych sensu i odpowiedzi. 
 
Marian Kępiński – urodzony w 1942 roku. W latach 1964-1970 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. W 1970 roku uzyskał dyplom w pracowni prof. Mariana Jaeschke. Obecnie jako profesor prowadzi pracownię malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Twórczość w zakresie malarstwa i rysunku. W latach osiemdziesiątych związany z niezależnym środowiskiem twórczym. Jest autorem 36 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Brał udział w 132 wystawach zbiorowych w Polsce oraz w 38 wystawach sztuki polskiej poza jej granicami. Otrzymał nagrody i wyróżnienia za działalność twórczą i pedagogiczną. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych, państwowych i kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.
 
                            

Wystawa czynna do 15 października 2013.

Akademia Sztuk Pięknych

Kategoria

Sztuka

Adres

ul. Wojska Polskiego 121

Kontakt

Galeria OdNowa (sala 261, II piętro) czynna: pn.-pt. 9-15
Galeria Kobro (I piętro) czynna: pn.-pt. 10.30-14
Wstęp wolny