Tkanina, która się żarzy | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 5 =

Tkanina, która się żarzy

Fot. ATN

RECENZJA. Starannie tkane, zwarte formy Włodzimierza Cygana grają z antytezą: płaszczyznowość – przestrzenność: tkanina, która nigdy nie jest tak płaska jak kartka, udaje płaski rysunek, który sugeruje, że jest trójwymiarowy.
Ten łódzki artysta jest jednym z najciekawszych polskich twórców tkaniny artystycznej. Teraz można oglądać jego prace na wystawie w Galerii Ultramaryna. Co dla niego charakterystyczne, to skupienie na osnowie – tym szkielecie każdej tkaniny, który determinuje jej kształt, a gdy pozostaje odsłonięty, współtworzy też wzór. „Gdy osnowa – w tkaninie tradycyjnej definiowana jako układ równoległych nitek – zostaje wyzwolona od reżimu równoległości i jednorodności w obrębie danej realizacji, otwiera się zaskakująco dużą ilość nowych możliwości. Pozwala to na podejmowanie nowych, ale i reinterpretację dotychczasowych wypowiedzi artystycznych” – pisze Włodzimierz Cygan w tekście towarzyszącym nie tej, lecz trwającej równolegle wystawie w BWA w Skierniewicach.

Artysta wykorzystuje też inne nowe możliwości – pomiędzy włókna wplata światłowody żarzące się kolorowo w ciemności. Ten zabieg może nie pogłębia dzieł (w dzień, gdy świateł prawie nie widać, prace są równie wartościowe), ale sprawia, że są niezwykle efektowne, nadaje klimat i sznyt nowoczesności.
Płaszczyznowość prac pozwala im w interesujący sposób dialogować z tradycją sztuki geometrycznej. Nawet tkanina, która występuje jako przestrzenny obiekt – zielony zwój, spiralą przechodzący od formy koła do kształtu ściętego stożka – wykonana jest w płaszczyźnie i dopiero wtórnie „uprzestrzenniona”.

Wąsy światłowodów wystające poza obrysy prac, dynamizując je, nawiązują do procesu tkania, po którym pozostają luźne końcówki włókien. To zarazem mrugnięcie okiem do widza i wyraz szacunku dla tego procesu. Jedna praca wykonana jest wyłącznie z takich „wibrysów”…

Aleksandra Talaga-Nowacka



„W sobie” – wystawa prac Włodzimierza Cygana, Galeria Ultramaryna, czynna do 31 X 2019 r. Ekspozycja towarzyszy 16. Międzynarodowemu Triennale Tkaniny. Inna wystawa prac Włodzimierza Cygana jest czynna do 20 X w BWA w Skierniewicach.
Galeria Ultramaryna i Studio Fotograficzne MAMYFOTY

Kategoria

Sztuka

Adres

Łódź, ul. Wólczańska 118 (wejście od ul. Mickiewicza)

Kontakt

Czynne:
piątek, sobota 12-20, niedziela 12-15
Kontakt:
Galeria Ultramaryna 501 183 307, darek@fiet.pl
Studio Fotograficzne MAMYFOTY 883 977 176, mamyfoty@gmail.com