Tkanina ponad granicami | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 9 =

Tkanina ponad granicami

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi we współpracy z międzynarodowymi instytucjami daje początek nowej inicjatywie - Textile Culture Net. To ukierunkowany na poszukiwanie nowych możliwości dla sztuki i kultury tkaniny roczny program realizowany w świecie cyfrowym ponad granicami.
Cztery instytucje związane z medium tkaniny - Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, CHAT (Centre for Heritage, Arts and Textile) w Hongkongu, Lottozero w Prato oraz TextielMuseum w Tilburgu - wyruszą w długą, twórczą, opartą na współpracy podróż przez świat tkaniny artystycznej i dizajnu, która rozpocznie się 20 października 2020 roku. Wbrew pandemii COVID-19 i ogólnoświatowym zasadom zachowania dystansu społecznego, instytucje te wspólnie powołały do życia nową inicjatywę pod nazwą Textile Culture Net. To program obejmujący cykl wystaw online oraz międzynarodowe forum wymiany idei, interpretacji i różnorodnego rozumienia i spojrzenia na twórczość związaną z tkaniną.

Historycznie produkcja wyrobów włókienniczych jawi się jako działalność wspólnotowa, w której niezbędne są umiejętności i wiedza pochodzące od rolników, przędzarzy, tkaczy i barwiarzy, poznających nowe techniki i wzory w różnych miejscach. Historia rozwoju włókiennictwa idzie w parze z rozwojem technologii. Wytwórczość ta stanowiła główną siłę napędową rewolucji przemysłowej w rozmaitych ośrodkach, zawsze też z nią wiązało się używanie innowacyjnych metod, by stworzyć nowe materiały do wielorakich zastosowań, na przykład w medycynie, sporcie czy architekturze.

Doceniając złożony charakter tkaniny oparty na współdziałaniu oraz stosowanie w tej wytwórczości nowych technologii, wspomniane cztery instytucje wykorzystają współczesne technologie cyfrowe, aby połączyć swoje unikalne treści, kolekcje, a także wiedzę i zaangażowanie ludzi, którzy je tworzą. Tym samym zapewnią szerszej widowni możliwość czerpania radości ze sztuki i wzornictwa dzięki świeżemu spojrzeniu na tkaninę. Jednocześnie napiszą nowy rozdział w zakresie pracy kuratorskiej i kierunku programowego dla współczesnych instytucji związanych z tym medium.

Współpracę zainauguruje 2 grudnia 2020 pierwsza z czterech wystaw online nawiązująca do ekspozycji „About About A Worker”, która jest kuratorowana przez Lottozero. Wszystkie zaangażowane w ten projekt instytucje przedstawiają własne spojrzenie na problem statusu robotników i ich pracy poprzez obiekty z obszaru mody i wzornictwa. Wystawa online będzie prezentowana na kontach Instagramowych instytucji pod wspólnym hasztagiem #TextileCultureNet.

Programy online będą realizowane przez rok. Tak ukształtowany zostanie nowy rodzaj współpracy instytucjonalnej pomiędzy małymi i średnimi muzeami i centrami sztuki. Celem jest, by stały się one bardziej integracyjne, efektywne i by pomóc im w dynamicznym rozwoju.

Tkanina towarzyszyła ludzkości od zawsze, otulając nasze wrażliwe ciała, sycąc oczy kolorami. Nie bez znaczenia był też jej haptyczny charakter. Przewidując wpływ, jaki sfera cyfrowa wywrze na sztukę, wzornictwo i praktyki muzealne, na pozór stojący w sprzeczności z sensualnym doświadczaniem tekstyliów, Textile Culture Net będzie poszukiwać na płaszczyźnie cyfrowej nowych możliwości dla sztuki i kultury tkaniny.

Wystawy online:

2 grudnia 2020 r. Temat wystawy: O robotniku
3 lutego 2021 r. Temat wystawy: Wspólne wątki
5 kwietnia 2021 r. Temat wystawy: Wasze rzeczy
2 czerwca 2021 r. Temat wystawy: Kiedy tekstylia stają się sztuką
Centralne Muzeum Włókiennictwa
  • od 02-12-2020

Kategoria

Sztuka

Adres

ul. Piotrkowska 282

Kontakt

tel. 42 683 26 84

czynne:
Poniedziałek – nieczynne
Wtorek – nieczynne
Środa w godz. 12-17
Czwartek-sobota w godz. 12-19
Niedziela w godz. 12-17

W środy wstęp na wystawy stałe jest bezpłatny.

Bilety na wystawy czasowe: 12 i 7 zł
Bilety na wystawy stałe: 15 i 9 zł
Na wszystkie wystawy (karnet): 28 i 17 zł