Tryumf biżuterii | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 9 =

Tryumf biżuterii

W Art_Inkubatorze tylko trwa wystawa XXV Konkursu im. Władysława Strzemińskiego – Projekt. To prezentacja prac studenckich powstałych we wszystkich pracowniach projektowych ASP. Wystawa jest niewielka, ale dzięki temu zwarta i ogląda się ją bez znużenia. Tym bardziej że studenckie pomysły są, jak zawsze, bardzo ciekawe. I świetnie prezentują się w przestrzeni dawnej hali fabrycznej.
Na pierwszym piętrze Art_Inkubatora tylko do niedzieli trwa wystawa XXV Konkursu im. Władysława Strzemińskiego – Projekt. To prezentacja prac studenckich powstałych we wszystkich pracowniach projektowych czterech wydziałów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. W tegorocznej edycji wzięło udział 49 młodych designerów. Wystawa jest niewielka, ale dzięki temu zwarta i ogląda się ją bez znużenia. Tym bardziej że studenckie pomysły są, jak zawsze, bardzo ciekawe. I świetnie prezentują się w przestrzeni dawnej hali fabrycznej.  
Możemy oglądać różnorodne propozycje: tkaninę, biżuterię, wzornictwo przemysłowe. Ubiór występuje w ilościach śladowych (to np. zakamuflowana kamizelka kuloodporna Jarosława Bikiewicza wykonana we współpracy z Morateksem dla VIP-ów, wyglądająca niemal jak zwykła kamizelka) – gdzie ci przyszli kreatorzy mody, którzy zawsze byli nadzieją i dumą łódzkiej uczelni? Nie ma plakatów – dlaczego? Dominuje za to biżuteria –  także chluba szkoły od dawna, w tym roku słusznie triumfująca. Bank nagród rozbiła Dorota Sokołowska (jedna z głównych nagród – Marszałka Województwa Łódzkiego oraz sześć innych laurów), której prace zwracają uwagę na wszystkich uczelnianych wystawach, na których się pojawiają. To nazwisko warto zapamiętać – producenci biżuterii powinni walczyć między sobą o możliwość jej zatrudnienia. „Marka” Sokołowska to bogata wyobraźnia, umiejętność konstruowania jubilerskich obiektów w różnych stylistykach, estetykach: od eleganckich, wyrafinowanych naszyjników, przez proste formy z ornamentyką nawiązującą do folkloru, po awangardowe, także kompletnie „odlotowe” – na przykład broszki w kształcie torebek z herbatą. Na konkursie z pewnością najbardziej zachwycił jej zestaw naszyjników z metalu potraktowanego jak włóczka – wyglądają na koronkowe (niektóre zresztą mają elementy prawdziwej koronki). Sam sposób wyeksponowania tej biżuterii godzien jest uwagi: przedmiot użytkowy staje się elementem artystycznej instalacji, która jednocześnie mogłaby się pojawić na witrynie jubilerskiego sklepu. Wielkie brawa!
Drugą z kolei triumfatorką jest Dominika Zientek, autorka uroczego zestawu dywanu i pufy z wyciętych z filcu kwiatków (cztery nagrody). Zespół: Sonia Bąk, Weronika Pełczyńska, Michał Tokarski (trzy nagrody, w tym Rektora ASP) wykonał bardzo ciekawe abażury w rustykalnej estetyce. Po trzy laury zebrały Sabina Świątkowska, Olga Rogalska i Natalia Oleksiak. II nagrodę – Prezydenta Miasta Łodzi – otrzymał duet: Paulina Świątkowska i Martyna Świderska za miejskie plecaki i tkaninę inspirowane ornamentyką łódzkiej architektury.

***
W XXV Konkursie im. Władysława Strzemińskiego – Projekt przyznano trzy nagrody regulaminowe, trzy wyróżnienia (w jury byli m.in. znany designer Janusz Kaniewski, projektantka mody Teresa Kopias czy Jerzy Janicki, główny specjalista ds. wdrożeń Ceramiki Tubądzin II) oraz 29 nagród fundowanych.

Nagrodę Marszałka Województwa Łódzkiego dostała Dorota Sokołowska za kolekcję biżuterii pt. „Przemiana” (praca powstała podczas wyjazdu stypendialnego ERASMUS do PXL Uniwersity College HASSELT w Belgii, w Pracowni Obiektu i Biżuterii dr Karen Wuytens i dr Tine De Ruysser).

II nagrodę – Prezydenta Miasta Łodzi – otrzymał duet: Paulina Świątkowska i Martyna Świderska za zestaw trzech plecaków oraz jednej tkaniny inspirowanych ornamentyką architektury łódzkiej. Praca powstała w Pracowni Realizacyjno-Doświadczalnej dr Ludwiki Żytkiewicz-Ostrowskiej na Wydziale Tkaniny i Ubioru.

Nagroda Rektora ASP w Łodzi trafiła do zespołu: Sonia Bąk, Weronika Pełczyńska i Michał Tokarski za lampy „PAPA” (praca samodzielna studentów III I IV roku z Wydziału Wzornictwa i Architektury Wnętrz oraz Wydziału Grafiki i Malarstwa).

Wyróżnienia honorowe otrzymali:
1.    Patrycja Adamczyk – za pracę pt. „Diamenty” wykonaną w Pracowni Innowacyjnego Obiektu do Wnętrz, Dywan i Gobelin prof. Jolanty Rudzkiej Habisiak na Wydziale Tkaniny i Ubioru
2.    Sabina Świątkowska  – za projekt budki lęgowej dla jerzyków wykonanej w Pracowni Interdyscyplinarnych Działań Wizualnych prof. Jolanty Wagner na Wydziale Wzornictwa i Architektury Wnętrz
3.    Sandra Bejm – za pracę „Solniczka i pieprzniczka” wykonaną w Pracowni Form Złotniczych prof. Andrzeja Bossa na Wydziale Tkaniny i Ubioru

Fundatorzy nagród wyróżnili następujące osoby:
1.    Nagrodę Expo Łódź otrzymał zespół: Lena Marczyńska, Monika Orlikowska
2.    Nagrodę Expo Łódź otrzymał Jarosław Bikiewicz
3.    Nagrodę Expo Łódź otrzymał zespół: Sonia Bąk, Weronika Pełczyńska, Michał Tokarski
4.    Nagrodę Tubądzin Management Group otrzymała Dominika Zientek
5.    Nagrodę Galerii YES otrzymała Anna Kanicka
6.    Nagrodę Firmy Jubilerskiej Górecki otrzymała Dorota Sokołowska
7.    Nagrodę firmy Polontex otrzymała Patrycja Adamczyk
8.    Nagrodę firmy Polontex otrzymała Sabina Świątkowska
9.    Nagrodę firmy Polontex otrzymała Sandra Bejm
10.    Nagrodę miesięcznika „Architektura-Murator” otrzymała Sabina Świątkowska
11.    Nagrodę Galerii Sztuki w Legnicy otrzymała Dorota Sokołowska
12.    Nagrodę Łódź Art Center otrzymała Olga Rogalska
13.    Nagroda OPG Orange Property Management otrzymała Olga Rogalska
14.    Nagrodę firmy Alfa-Zeta otrzymała Dorota Sokołowska
15.    Nagrodę firmy Alfa-Zeta otrzymała Ilona Kowalczyk
16.    Nagrodę firmy Alfa-Zeta otrzymał zespół: Sonia Bąk, Weronika Pełczyńska, Michał Tokarski
17.    Nagrodę firmy Alfa-Zeta otrzymała Dominika Zientek
18.    Nagrodę firmy Alfa-Zeta otrzymała Małgorzata Terka
19.    Nagrodę Instytutu Włókiennictwa w Łodzi otrzymała Weronika Tyce
20.    Nagrodę Instytutu Włókiennictwa w Łodzi otrzymała Dorota Sokołowska
21.    Nagrodę firmy Olimpia otrzymała Natalia Oleksiak
22.    Nagroda firmy Deante otrzymała Olga Rogalska
23.    Nagrodę magazynu Polski Jubiler otrzymała Klaudia Ścigalska
24.    Nagrodę firmy A&A Domu Jubilerskiego w Łodzi otrzymała Dorota Sokołowska
25.    Nagrodę firmy A&A Marketing otrzymała Natalia Oleksiak
26.    Nagrodę Łódzkiego Pałacyku otrzymała Magdalena Lamch
27.    Nagrodę Fundacji Arkadia Sztuki i Golf otrzymał zespół: Lena Marczyńska, Monika Orlikowska
28.    Nagrodę Fabryki Dywanów Agnella otrzymała Dominika Zientek
29.    Nagrodę Kolegium Rektorskiego Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi otrzymali:
Dominika Zientek, Aleksandra Gosztyła, Natalia Oleksiak, Ilona Kowalczyk, Dorota Sokołowska, Jakub Balcerski, Kamila Wasilewska, Katarzyna Sojka.

Komisarzem Konkursu im. Władysława Strzemińskiego – Projekt jest Bogusław Krzciuk. Wystawa czynna do 19 kwietnia 2015.

Kategoria

Sztuka