TWÓRCZA ENERGIA | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 7 =

TWÓRCZA ENERGIA

RECENZJA. "Witalny realizm" - tak zatytułowana została wystawa grupy Koło Klipsa w Muzeum Sztuki w Łodzi.
"Witalny realizm" - tak zatytułowana została wystawa grupy Koło Klipsa w Muzeum Sztuki w Łodzi. Artystyczne realizacje formacji z lat 80. zajęły cała przestrzeń łódzkiego muzeum, które tym razem zaskoczyło dużą dawką witalności.
Grupa Koło Klipsa została założona w 1983 r. przez absolwentów i studentów Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie Uniwersytet Artystyczny). Jej główny skład tworzyli: Leszek Knaflewski, Mariusz Kruk, Wojciech Kujawski, Krzysztof Markowski, Piotr Kurka, Piotr Postaremczak i Robert Maroń. Twórcy jednak nie mieli lidera. I własnie owa afirmacja stała się cechą charakterystyczną ugrupowania. Na wystawie w Muzeum Sztuki możemy oglądać efekty ich działalności, które tratowane są jako całościowe wspólne dzieła. 
Oryginalna metoda działania kolektywnego korespondowała z ówcześnie panującymi konwencjami w sztuce. Leszek Knaflewski wskazuje również witalność i żywiołowość, jako formę niezgody na obowiązujące wówczas myślenie o sztuce oraz jako formę kontestacji otaczającej rzeczywistości. A jak wiemy - były to realia ponure. 
Na ekspozycji zaprezentowane zostały wszystkie zachowane dzieła grupy oraz dokumentacja fotograficzna z kilku wystaw formacji, które są wyrazem ówczesnego sprzeciwu wobec codzienności lat 80. W kolejnych salach na wielkoformatowych zdjęciach możemy zobaczyć m.in. pierwszy pokaz artystów, który miał miejsce w Galerii Wielkiej 19 w Poznaniu w 1984 r., fotosy z Galerii Foksal w Warszawie z 1985 r. oraz Galerii BWA w Bydgoszczy z 1985 r.
Na wystawie znajdują się również zestawy obiektów stworzonych w post-duchampowskim i surrealistycznym duchu, z których powstały aranżacje przestrzenne w kolejnych salach. W jednej umieszczono pięć obiektów, przypominające krzyże, z których wyrastają korzenie. Podobna forma pojawia się w pracy "Para". Dwa długie, wijące się korzenie, zwieńczone krzyżem spoczywają na białej pościeli, leżącej na ziemi. W tej samej sali możemy zobaczyć pionowo stojącą łódkę z kapeluszem na dziobie oraz konia w garniturze. Poruszając się po kolejnych przestrzeniach napotykamy szereg odrealnionych obiektów, których użytkowe funkcje zostały przekształcone w metaforę. Ten fantastyczny świat wykreowany przez grupę jest dowodem na ich ponadczasową żywiołowości i witalność.

Wystawa czynna do 28 lutego 2015.
Muzeum Sztuki ms1

Kategoria

Sztuka

Adres

Łódź, ul. Gdańska 43

Kontakt

tel. 42 633 97 90
w środy wstęp wolny