Zabawy z bryłą i przestrzenią | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 2 =

Zabawy z bryłą i przestrzenią

Na wystawie pt. "Terytorium dialogu" można przekonać się, jakie zadania są stawiane przed studentami Pracowni Rzeźby i Działań w Przestrzeni łódzkiej ASP, a przy okazji obejrzeć niezgorsze dzieła pedagogów uczelni z całej Polski (i nie tylko).
W Galerii Kobro trwa wystawa pt. "Terytorium dialogu" - osiągnięć studentów z dziesięcioletniego okresu działalności Pracowni Rzeźby i Działań w Przestrzeni prof. Marka Wagnera, ad Bogdana Wajberga oraz asystentek: Agnieszki Mikołajczyk i Izabeli Cieszko (ASP w Łodzi). Studenckie prace niestety są pokazywane tylko jako fotograficzna dokumentacja, a wszystkie prezentowane prawdziwe obiekty są dziełem pedagogów wyższych szkół artystycznych z całej Polski (oraz Czech, Słowacji i Włoch). Wszyscy oni spotykali się i współpracowali na sympozjach i warsztatach rzeźbiarskich.
A zatem na dwóch piętrach galerii można z bliska i z każdej strony przyjrzeć się rzeźbom: Marka Wagnera, Bogdana Wajberga, Beaty Marcinkowskiej, Agnieszki Mikołajczyk, Izabeli Cieszko (ASP w Łodzi),Mariusz Białeckiego, Wojciecha Sęczawy, Jana Szczypki, Tomasza Skórki, Małgorzaty Wiśniewskiej, Mariusza Burdka (z ASP w Gdańsku), Józefa Murzyna, Jana Tutaja, Iwony Demko (ASP w Krakowie),
Christosa Mandziosa (ASP we Wrocławiu), Jana Kucza, Macieja Aleksandrowicza (ASP w Warszawie), Krzysztofa Mazura (UMK w Toruniu), Andrzeja Szarka, Jerzego Fobera (Uniwersytet Śląski w Katowicach, Wydział Artystyczny w Cieszynie), Luigiego Compagnoniego (Libera Accademia di Belle Arti w Bresci, Włochy), Jána Hoffstädtera, Patrika Kovačovský'ego, Miry Podmanickiej,  Martina Piačka (VSVU w Bratysławie, Słowacja), Jaroslava Koléška, Roberta Bučka (OU w Ostrawie, Czechy) oraz Martina Kuchařa (organizator Międzynarodowych Sympozjów Rzeźbiarskich „Landek" w Ostrawie, Czechy).
Rzeźby wykonano z różnych materiałów, w różnych technikach i stylach. Kilka jest naprawdę zaskakujących (choćby łeb konia z żywicy, autorstwa Tomasza Skórki - jak balon, z którego uszło powietrze) czy "listek" z kapsułkami w formie figurek aniołów, autorstwa Mariusza Białeckiego.      
Dzięki dokumentacji fotograficznej można przekonać się, czego uczy się studentów we wspomnianej pracowni (i podczas sympozjów), jakie dostają zadania do wykonania: choćby praca z surową belą drewna, ćwiczenie w przekazywanie idei za pomocą zwartej bryły, użycie światła w rzeźbie, studia przedmiotu, cielesności, portrety z elementami deformacji, inspiracje rzeźbą antyczną czy Łodzią.

Wystawa czynna do 31 maja 2014.
Akademia Sztuk Pięknych

Kategoria

Sztuka

Adres

ul. Wojska Polskiego 121

Kontakt

Galeria OdNowa (sala 261, II piętro) czynna: pn.-pt. 9-15
Galeria Kobro (I piętro) czynna: pn.-pt. 10.30-14
Wstęp wolny