Zachwyt naturą | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 7 =

Zachwyt naturą

RECENZJA. W Akademii Sztuk Pięknych trwają dwie wystawy zagranicznych wykładowców Międzynarodowych Letnich Kursów Grafiki i Tkaniny Artystycznej: prof. Jose Manuela Guiilena Ramona z Walencji i prof. Wendy Weiss z Lincoln w USA. Godne uwagi są szczególnie grafiki prof. Ramona.
W Akademii Sztuk Pięknych trwają dwie wystawy zagranicznych wykładowców trwających właśnie Międzynarodowych Letnich Kursów Grafiki i Tkaniny Artystycznej: prof. Jose Manuela Guiilena Ramona z Wydziału Sztuk Pięknych Politechniki w Walencji (Galeria OdNowa, 2 piętro) i prof. Wendy Weiss z Katedry Projektowania Tkanin, Produktu i Ubioru Uniwersytetu Nebraska-Lincoln (Galeria Biała Ściana, 5 piętro).
 
Prof. Ramon pokazuje grafiki wykonane w różnych technikach i różnych okresach. Wyziera z nich zachwyt nad naturą: wypełniają je ryby, ptaki, gady, ale prawie zawsze skonfrontowane z człowiekiem. Artysta dostrzega dwie postawy człowieka wobec przyrody: albo obserwuje (patrząc z boku lub zanurzając się w podziwiany przez siebie świat: pływając z rybami, z rozkoszą moknąc na deszczu), albo kolekcjonuje (np. umieszczając martwe jaszczurki w małych gablotkach na ścianie). To tylko pozornie sprzeczne zachowania - i obserwator, i kolekcjoner kochają przyrodę, są ciekawi otaczającego świata.
Na ile jednak ten świat jest dla nas dostępny, na ile naprawdę możemy go poznać, być jego częścią? Na jednej z prac widać twarz mężczyzny wpatrzonego w słońce - niby jest ono blisko, na wyciągnięcie ręki, ale jednak dzieli je od człowieka czarna otchłań... Z kolei gdzie indziej to człowiek żongluje Księżycem, który w trakcie przerzucania z ręki do ręki przechodzi kolejne fazy. Mamy zatem siłę sprawczą, od nas zależą losy Ziemi?
Grafiki Jose Manuela Guiilena Ramona, choć przedstawiające, nie są realistyczne. I zwierzęta, i ludzie są stylizowani, przedstawieni w ciekawych, uproszczonych formach.
Dwie prace, wiszące na ścianie po lewej stronie od wejścia do galerii, wykonane są w ciekawej technice kolografii, której profesor z Walencji uczy uczestników letnich kursów w Łodzi. Te grafiki wyglądają jak obrazy malarskie, mają fakturę, wypukłości. Powstają z kilku matryc, z rycia w tekturze, zadrapań, skrobań, z zastosowaniem piasku, kleju itp.
 
Prof. Weiss prezentuje tkaniny artystyczne. To płachty wiszące u sufitu, o ceglano-złotej kolorystyce (ciekawie zlewają się ze ścianą galerii tam, gdzie i ona jest ceglana), niekiedy z elementami bieli i czerni, powstałe z zastosowaniem naturalnych barwników. Na dwóch wiszących obok siebie płachtach jedno pod drugim znalazły się angielskie słowa, np. "doom" (zagłada), "hood" (kaptur). To wyraz poczucia odpowiedzialności autorki - Amerykanki za to, co dzieje się ze światem z amerykańskiej przyczyny. - Wygląda to na przypadkowy zestaw słów, ale one powstały z liter składających się na zwrot "blood on my hands" ("krew na moich rękach" - przyp. red.) i kojarzą się z konfliktem - tłumaczyła podczas wernisażu prof. Wendy Weiss.
Letnie kursy trwają w ASP do 15 sierpnia.
 
***
Wendy Weiss
Profesor Weiss prowadzi zajęcia z zakresu projektowania tkanin w Katedrze Projektowania Tkanin, Produktu i Ubioru Uniwersytetu Nebraska-Lincoln. Jest zdobywczynią licznych nagród i grantów. W 2009 otrzymała stypendium Fulbright Nehru Senior Scholar Award, co pozwoliło jej na prowadzenie w Indiach badań nad ikatami w ujęciu artystycznym. Profesor Weiss otrzymała również stypendia naukowe Nebraska Arts Council Artist Fellowships oraz Winterthur Residential Fellowship. Jej prace były prezentowane na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w Ameryce Północnej, Europie i Azji, m.in. w ramach międzynarodowej wystawy „International Exchange Exhibition of Natural Dye" (Korea, 2007), międzynarodowego sympozjum i biennale sztuki włókna „From Lausanne to Beijing 6th INTERNATIONAL FIBER ART BIENNALE & INTERNATIONAL FIBER ART SYMPOSIUM" (Chiny, 2010), wystawy i sympozjum „Textile Art Exhibition. 1st International Istanbul Textile Art-Design Symposium" (Turcja, 2012).

***
José Manuel Guillén Ramón
Urodzony na Ibizie w 1950. Studiował malarstwo, rzeźbę i grafikę w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych San Carlos w Walencji. Od 1976 jest wykładowcą technik wklęsłodrukowych i litografii na Wydziale Sztuk Pięknych Politechniki w Walencji. Obecnie prowadzi badania nad kreatywnym zastosowaniem nowych technologii w dziedzinie grafiki artystycznej.
W ostatnich latach pracował nad ikonografią osobistą, posługując się tematem "Kolekcjonera", w swoich pracach używając środków takich jak malarstwo wielkoformatowe, rzeźba i grafika
Profesor Ramon brał udział w 32 wystawach indywidualnych i ponad 70 wystawach grupowych w Hiszpanii i zagranicą. Jest zdobywcą wielu nagród, m.in.: Honorowego Medalu podczas „Iª Exposición Internacional de Pintores de Ibiza", 1971; nagrody Fellowship Award from the Rodríguez-Acosta Foundation of Granada,1972; pierwszej nagrody w kategorii Rysunek podczas „Iª Biennial San Carlos", Walencja, 1975; pierwszej nagrody w kategorii Rytownictwo podczas „Salón de Otoño" Circulo de Bellas Artes de Palma de Mallorca, 1976; Honorowego Medalu podcza Grolla d'Oro, Wenecja, 1976; stypendium w Paryżu, przyznanego przez Rząd Francji, 1987; honorowego wyróżnienia podczas „2nd Salon International de l'Estampe de Elancourt" Francja, 1989. Jego prace zostały wybrane do XI i XIII Międzynarodowego Biennale Grafiki i Rysunku, Tajwan 2003 / 2008.

Wystawa czynna do 14 sierpnia 2014.
Akademia Sztuk Pięknych

Kategoria

Sztuka

Adres

ul. Wojska Polskiego 121

Kontakt

Galeria OdNowa (sala 261, II piętro) czynna: pn.-pt. 9-15
Galeria Kobro (I piętro) czynna: pn.-pt. 10.30-14
Wstęp wolny